Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 15

Scurta prezentare mouse gaming Corsair Vengeance M60

Nevoit sa inlocuiesc un alt mouse din casa din cauza ca scrollul incepuse sa dea rateuri (dupa 3 ani in care ne-am inteles foarte bine) m-am aflat iarasi in cautarea unui produs bun. Incantat de reviewurile pozitive si convins deja de calitatea producatorului si atentia la detalii (detin mai multe produse Corsair) m-am oprit asupra modelului din titlu si anume Corsair Vengeance M60, de care o sa va povestesc putin. In oferta MediaDOT este acesta:
    http://www.mediadot.ro/mouse/mouse-c...e-m60-5700-dpi

Ambalaj si prezentare:
    Cei de la Corsair, ca orice producatori care se respecta, sunt extrem de atenti cand vine vorba de ambalajul si prezentarea produselor. Au grija ca fiecare sa aiba o identitate proprie si sa contina eventualele specificatii care le detaseaza de concurenta intr-un mod cat mai vizibil. M60-ul nu reprezinta o exceptie: ambalaj asimetric ce pune in valoare mouse-ul asortat cu elemente grafice atragatoare.

In pachet intra mouse-ul, manualul (o nota de originalitate pentru forma triunghiulara a acestuia) si cam atat

Specificatii:
    Tehnologie Cu fir
    Interfata USB
    Senzor Laser
    Gaming Da
    Rezolutie 5700 dpi
    Butoane 8
    Culoare Negru
    Report rate 1000Hz/500Hz/250Hz/125Hz
    Dimensiuni 118(L) x 77(W) x 39(H) mm

Produsul in sine:
    Senzatia generala este de produs extrem de calitativ. Carcasa nu scartaie, are o greutate sanatoasa, este acoperita la partea de sus de un material cauciucat rezistent si la amprente. Designul este unul destul de industrial, fara multe briz-brizuri si luminite. Dimensiunile sunt generoase si este potrivit pentru persoanele cu maini medii spre mari (atentie deci pentru cei cu maini mici!) Forma este cat se poate de ergonomica (cel putin pentru mana mea) si nu oboseste in sesiuni lungi de lucru. Lateralele mouse-ului sunt acoperite de un plastic texturat care sa asigure o aderenta corespunzatoare (atat pentru cei care prefera palm grip cat si pentru claw grip)

In afara de cele 2 butoane clasice (click stanga si dreapta) M60-ul are scroll (care face un zgomot putin cam deranjant dupa parerea mea, dar precis cu pasi bine definiti - este din aluminiu si acoperit cu un cauciuc moale pentru aderenta) butoane de selectie pentru cele 3 setari DPI personalizate, butoane forward si back si un buton special numit de ei sniper (practic acesta scade DPI-ul la o valoare ce poate fi specificata din softul oferit de producator) Mouse-ul nu are scroll stanga si scroll dreapta si bine face pentru ca am tot intalnit modele la care atunci cand apesi pe scroll (spre exemplu pentru a deschide un link in fereastra noua) activeaza acele optiuni. Foarte important de specificat la acest capitol este faptul ca TOATE butoanele sunt configurabile din software.

Cablul este braided, gros si pare foarte rezistent, are 1.8m (dimensiunea obisnuita deja) Mufa usb nu este aurita ca in cazul altor producatori, dar asta nu pare sa influenteze cu ceva functionarea produsului. Are un led albastru care se aprinde undeva sub scroll (poate fi oprit din soft) si cele 3 leduri care afiseaza pragul la care se afla sensitivitatea (DPI scale)

Un mare plus (si cumva un factor important in luarea deciziei) este carcasa de tip unibody din aluminiu. Cum spuneam mai devreme, ii ofera un aer industrial si robust si intareste cumva ideea ca este un produs rezistent. Corsair M60 ofera si posibilitatea personalizarii greutatii: pe partea de jos are 3 greutati ajustabile ingenios pozitionate pentru a se mula pe preferintele fiecarui stil de folosire (claw/palm)

Senzorul laser este Avago Technologies ADNS-9500 LaserStream™ si poate ajunge la un maxim de 5700 DPI (ridicol de mare in anumite situatii - din fericire faptul ca iti permite ajustare on-the-fly ajuta sa te adaptezi) Talpile sunt dintr-un material low friction numite de ei PTFE care este de fapt teflon (Politetrafluoretilena pentru avizati) se inteleg foarte bine cu un pad lucios. Eu il folosesc momentan pe un steelseries qck si nu simt care l-ar trage in jos, dar am testat si pe alte suprafere si aluneca mai bine.

As vrea sa mai pomenesc de zgomotul produs de clicuri: este mediu ca intensitate. Ai o senzatie placuta cand apesi pe oricare din cele 8 butoane si nu risti sa accesezi accidental vreunul din ele.

Software inclus:
    Pe siteul Corsair, adica aici aveti disponibil driverul. In win7 si win8 totul este functional fara a instala ceva, dar nu poate fi personalizat. Este usor de configurat dupa bunul plac. Interesant de specificat ca ofera si lift detection.

Utilizare practica:
    Produsul este excelent si personal mi se potriveste la fix. Dureaza putin pana te obisnuiesti (dar asta patim cu orice mouse nou) butonul sniper e super util in Photoshop sau AutoCAD, asezarea butoanelor fwd si bck este ergonomica si nu prea transpira mana pe el.

Pareri finale:
    Plusuri:
    -design
    -structura din aluminiu foarte bine inchegata (senzatie de calitate)
    -senzor precis
    -forma foarte ergonomica
    -greutate perfect echilibrata pentru palm grip (cu cele 3 greutati puse)

Minusuri:
    -scroll zgomotos

Merita cumparat? DA! Este un produs foarte bun, cu un pret decent care completeaza lista ofertelor de la Corsair. Pare a fi durabil, are un aspect sobru si cred ca este foarte potrivit pentru profesionisti din orice domeniu (nu doar gameri)
    L-as recomanda si altora? Da, desigur. Exista acum si versiunea M65, dar diferentele nu sunt foarte mari intre ele ca design (are senzor de 8200dpi si mai multe nuante pentru carcasa si leduri)
    Exista mouse-uri mai bune in aceasta gama de pret? Cred ca da. Am specificat asta si in alte prezentari scurte facute pe forum: depinde de gusturile fiecaruia, de buget, de forma mainii, de scopul declarat atunci cand il cumpara etc.

Voi incerca sa mai povestesc pe parcurs daca vor aparea schimbari relevante in comportamentul mouseului Corsair Vengeance M60

Daca aveti intrebari sau sugestii, raspund cu placere!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version

Name:	101120131261.jpg‎
Views:	300
Size:	86.7 KB
ID:	953   Click image for larger version

Name:	101120131264.jpg‎
Views:	285
Size:	94.7 KB
ID:	951   Click image for larger version

Name:	101120131265.jpg‎
Views:	312
Size:	94.8 KB
ID:	955   Click image for larger version

Name:	101120131266.jpg‎
Views:	320
Size:	91.3 KB
ID:	956   Click image for larger version

Name:	101120131268.jpg‎
Views:	312
Size:	96.7 KB
ID:	957  

Click image for larger version

Name:	101120131269.jpg‎
Views:	309
Size:	90.8 KB
ID:	952   Click image for larger version

Name:	101120131271.jpg‎
Views:	319
Size:	90.0 KB
ID:	954  
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Intel I7 4770K, Gigabyte Z87 G1.Sniper, Corsair Vengeance 2x4Gb DDR3 1600mhz, Gigabyte G1 GTX1060 OC, Intel 530 120Gb, Seagate 1tb 7200.64 sata3, Fractal Design R5, Logitech K740, Corsair M60

A trecut o saptamana si m-am acomodat perfect cu mouse-ul. Nu pot raporta vreo problema.
    Nu m-as mai intoarce la altceva! Trecerea de la Corsair M60 la Gigabyte M8000x (cand e cazul) e foarte usoara. Totusi imi e greu spre imposibil sa aleg un castigator intre ele
    Daca cineva sta pe ganduri in legatura cu periferice de calitate... sa NU o mai faca! E URIASA diferenta intre retusuri perfecte in Photoshop sau lucru ireprosabil in aCAD si frustrari cand "sare" cursorul si trebuie sa refaci ultimul pas, cand se apasa accidental unul din clickuri, cand "sare" scrollul aiurea la zoom in/out etc etc. De gaming nu mai vorbesc. Daca tineti la timpul si nervii vostri, investiti in ceva de calitate!
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Intel I7 4770K, Gigabyte Z87 G1.Sniper, Corsair Vengeance 2x4Gb DDR3 1600mhz, Gigabyte G1 GTX1060 OC, Intel 530 120Gb, Seagate 1tb 7200.64 sata3, Fractal Design R5, Logitech K740, Corsair M60

2 luni mai tarziu, mouse-ul se comporta si arata impecabil. Sunt atat de placut impresionat de calitatea acestui produs incat caut sa-mi completez colectia cu o tastatura Corsair K70

Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar
    Si se va comporta impecabil mult timp de acum incolo. Din cate am vazut de-a lungul anilor Corsair nu prea dau chix cu produsele lor .

Senior Member Freak is on a distinguished road
    Albert daca gasesti undeva K70 sa ma anunti

Freak, a fost pe la un magazin (nu pot da nume) am incercat sa fac o comanda, mi-au zis ca vine si dupa aia s-au scuzat si mi-au oferit altceva (bineinteles ca am refuzat) Ma gandesc serios sa incerc sa comand din SUA (desi cu tot cu taxe ajunge la niste scoruri...)
    Am citit de oameni (inclusiv la noi) care au avut probleme cu leduri picate. Din fericire Corsair acopera astfel de probleme cat este in garantie, din nefericire in cazul in care o comanzi de peste mari si tari e foarte complicat cu returul.
    Lansarea de la CES 2014 a versiunii cu leduri RGB si faptul ca o vad prin atatea clipuri de youtube ma fac sa vreau si mai tare sa-mi completez colectia de produse Corsair.
    Daca reusesc ceva, va tin pe toti la curent. Chiar ma bucur sa vad ca sunt si altii interesati de k70!

Eu sunt interesat de tastatura aia RGB, de cand am vazut-o sunt obsedat.
    E clar trebuie sa depunem petitii pe la furnizori sa aduca cineva tot ce ne intereseaza. Din pacate din cate am auzit candva anul trecut brandul nu este foarte bine reprezentat in coltul asta de Europa.
    Daca eram si noi o tara de prima mana cum este Anglia unde Corsair este prezent peste tot poate ca altfel stateau treburile.
    Bine , nici importatorii de la noi nu se risca la foarte multe produse scumpe, la noi se vand numai ieftinaciunile odioase.. mai rar cineva sa aiba banii si aprecierea pentru ceva de calitate .. din pacate. Asta ne este nivelul ...

Ma indoiesc ca petitiile ar ajuta la ceva. Faptul ca nu e o piata tocmai atractiva pentru produsele calitative (si deci ceva mai scumpe) nu e o noutate. Ce nu inteleg eu este de ce producatori ca Razer (cu preturi MULT mai piperate la unele produse) pot trata cu importatorii si Corsair nu. Nici nu vreti sa stiti cat de greu am gasit sistemul audio SP2500 in vara 2013.
    Oricum, nu renunt! Sursa de calitate, carcasa de calitate, tastatura de calitate - lucruri pe care le cumperi odata la 3-4 ani si le folosesti fara probleme, spre deosebire de placi video si procesoare.

Glumeam cand ziceam de petitii. Importatorii mari ai nostri sunt obisnuiti sa ia cateva branduri sa faca reclama pana la refuz la ele odata pentru totdeauna pana intra in "cultura urbana" si apoi sa se culce pe o ureche si sa vanda ce stiu mai bine. Acum doi-trei ani un mare importator au incercat sa introduca puternic pe piata brandul Corsair si sa aduca intregul line-up dar nu au fost dispusi sa investeasca in imaginea brandului dupa ce au vazut ca piata nu a raspuns intocmai cerintelor (foarte ridicate) pe care le-au avut asa ca au renuntat. Acum diferiti furnizori aduc Corsair dar nu in cantitati mari si nu o gama foarte mare in afara de surse care, sa am iertare dar la gamele inferioare au parte de mult prea multa atentie in defavoarea altora.
    Cam asta este, furnizorii vor sa miste marfa repede, sa aduca profituri cat mai mari si cat mai rapide... daca x marfa nu se misca in Y timp nu se mai aduce deloc si tot asa... Nimeni nu pune nimic la dispozitia conrumatorului final daca nu sunt siguri ca marfa se misca rapid, de multe ori cu eforturi minime de marketing. Fonduri de marketing din partea producatorilor sunt DAR sunt deturnate in alte scopuri ( dumping de pret ) pentru a deveni mai competitiv la vanzare.
    Nu spun ca asta este valabil in cazul Corsair, spun ca este un fenomen care se intampla pe piata, iar asta impreuna cu nivelul deosebit de scazut al puterii de cumparare , lipsa de interes, uneori nepriceperea celor pusi sa se ocupe de destinele unui brand sau altul ( sa fin sinceri, nici unul nu este pasionat sau interesat sa mentina clientul fericit, toti sunt vanzatori interesati in primul rand sa vanda ), si lipsa de cunostinte si preferinte al cumparatorului mediu duc catre o astfel de situatie ca si in cazul Corsair. Este o situatie care personal incerc sa o indrept prin review-urile mele si am reusit sa aduc la lumina branduri care merita numai prin asta si prin vocea celor care le-au incercat dar .. pana acum Corsair si ale sale produse m-au ( si ne-au ocolit in general pe toti cei care fac review-uri in ro in afara de ocazionala sursa care in Romania nu poate fi testata intr-un mod exact ) ocolit. Poate cand vom avea mai multi bani sau cand cineva se va ocupa de marketing-ul de brand, pana atunci ne chinuim fiecare cum putem atunci cand vrem ceva anume . E valabil pentru multe brand-uri din pacate.

Imi place sa vad ca lucrurile se imbunatatesc usor-usor de la an la an. Cumparatorii se documenteaza mai bine, cauta ofertele atractive si observ ca isi maresc bugetele. Practic piata se cam maturizeaza treptat.
    Si eu ma lupt sa mai "educ" oamenii care cauta sa faca upgrade-uri (fie pe forumuri, fie pe unde lucrez, fie din prieteni) N-am chiar cunostinte legate de tot ce e in materie, dar imi place sa cred ca sfaturile date de mine sunt utile. Cand va exista suficienta cerere, cred ca vor aparea si oferte pe masura din partea producatorilor/importatorilor.

Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast