Reply to Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 25

Cele mai bune placi video pe categorii de pret - octombrie 2013

Am citit articolul de mai jos pe tom's HARDWARE si m-am gandit ca ar fi util oricui cauta sa-si cumpere cea mai buna placa video pentru bugetul stabilit.
    http://www.tomshardware.com/reviews/...view,3107.html

*Atentie ca atinge si clarifica si diferentele (alea mici de tot) intre noile placi AMD si vechile editii. Poate in felul asta dispar discutiile pe aceasta tema.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Intel I7 4770K, Gigabyte Z87 G1.Sniper, Corsair Vengeance 2x4Gb DDR3 1600mhz, Gigabyte G1 GTX1060 OC, Intel 530 120Gb, Seagate 1tb 7200.64 sata3, Fractal Design R5, Logitech K740, Corsair M60

Senior Member cmbr is on a distinguished road cmbr's Avatar
    Nu ar fi stricat daca faceai rezumatul acelui articol,nu de alta dar sunt multe informatii si unele nu sunt chiar asa de importante.
    Young, wild and free.Next gereration.We write the future, resigned yourself.

Senior Member NooBooS is on a distinguished road
    Nu am incredere in tomshardware, anandtech, xbitlabs si alte siteuri d-astea platite sa dea rezultatele cum vrea producatorul.

Senior Member TheXhosa is an unknown quantity at this point TheXhosa's Avatar

:)

@cmbr Ti-am facut eu rezumatul 3 threaduri mai jos. Foarte generic si lipsit de termeni tehnici insotit de exemple ca pentru clasele de gradinita. Poti sa stai linistit ca nu te baga nici una dintre companii in faliment fara sa iti dea ce iti doresti cu plusuri si minusuri aferente dar insesizabile in viata reala per categorie de produs ( low/mid/high end) .

Cat despre documentatie fiecare litera e importanta daca vrei sa intelegi exact cum sta treaba ca daca citesti numai ce iti convine incepi si bati campii respectiv ... nu exista lucruri scrise "mai putin importante".

Si cel mai presus pentru a da un verdict final este experienta proprie pentru ca TOATE charturile obtinute din benchmarkuri, preturi, consumuri samd sunt orientative si cel mai probabil sunt facute pe un PC diferit de al tau sau unele chiar sponsorizate. Deci dupa cum zice NooBooS : Pay the money see the differences and don't trust shit !

LE: 2 threaduri mai jos ca a urcat Andrei99 un thread cu un "sorry"
    CPU: Intel I7 3770k Ivy, MoBo: ASUS Z77 Sabertooth, GPU: ASUS GeForce GTX 670 DIRECTCU II, DDR: Corsair Vengeance Black 4x8192, SSD: 2x Corsair Force 3 120Gb Sandforce,HDD: 2x Western Digital Caviar Black 1000 GB, Cooling: Corsair H100, Case: Corsair Vengeance Black, PSU: Corsair AX750, Display: Dell u2711 WQHD

I am the jury, the judge and the executioner !

Nu spune nimeni ca parerea unora sau altora e litera de lege! Dar m-am gandit ca va ajuta pe unii dintre cei care intra aici pentru sfaturi si recomandari sa-si faca o idee o mai buna asupra optiunilor pe care le au la momentul octombrie 2013.

Cred ca importante sunt ultimele 2 pagini daca vrei un rezumat (cea cu ierarhia si cea cu tabelul comparativ care sa arate best value) Fireste ca preturile sau modelele efective disponibile pot varia la noi, fireste ca valorile alea date de ei sunt orientative si exact cum a spus colegul de mai sus, in computerul tau e posibil sa nu obtii chiar aceleasi rezultate.

Nu comentez cine are cea mai pertinenta opinie pe world wide web, dar o sa spun faptul ca din experienta de pana acum, cand iei ce citesti in 10 locuri si faci o medie cam ala va fi rezultatul in viata reala (nu in teste sintetice)
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Intel I7 4770K, Gigabyte Z87 G1.Sniper, Corsair Vengeance 2x4Gb DDR3 1600mhz, Gigabyte G1 GTX1060 OC, Intel 530 120Gb, Seagate 1tb 7200.64 sata3, Fractal Design R5, Logitech K740, Corsair M60

Junior Member f3nom3n is on a distinguished road

Wink

Cea mai buna placa?la ora actuala?...cam am de scris...de fel mananc tehnologia pe paine..eu daca nu intru o zi sa vad ce mai e nou aparut la placi video..placi de baza si monitoare..simt ca nu traiesc..multa lume zice ca gtx titan e cea mai tare..se zice ca e mai buna si decat gtx 690 pentru ca are 2 procesoare 690-ul..iar titan cu unul singur este sub 690 sa zicem cam cu 5...10% difera jocurile la care ele sunt puse la incercare...nu te sfatuiesc sa iei de la amd..nu are si nu va avea ce are nvidia...de exemplu PhysX..care cam face diferenta dintre ele la ora actuala daca dai un search pe net vei vedea multe review-uri si in multe dintre ele nvidia este peste amd..nu doar ca tin cu nvidia doar ca tin cu cel mai bun..daca vrei o placa buna sa numai ai treaba cu jocurile ceva ani..mergi pe titan..mai ales ca sigur vei avea un singur monitor..uite un review care sper sa iti prinda bine http://www.bit-tech.net/hardware/201...n-6gb-review/3

Senior Member Andrei99 is on a distinguished road
    off imi plac oameni care nu sunt atenti

asta iti spune ceva ?Cele mai bune placi video pe categorii de pret - octombrie 2013

Senior Member Bogdan101 is on a distinguished road Bogdan101's Avatar

wtf you say?

Nvidia PhysX? Ok, si in cate jocuri il vad? Nu prea multe.
    Havok Physics @ Havok Technology e cam peste tot. Si il poate folosi si AMD.
    Nvidia PhysX e cam deadly.. Si ce GTX 690?? De Radeon HD 7990 ai auzit?
    The king
    http://gpuboss.com/gpus/Radeon-HD-79...ent-1087391987

Senior Member TheXhosa is an unknown quantity at this point TheXhosa's Avatar

:)

The King : 7990 ? hahahahah u have to be kidding me.. noi nu am auzit ... numai tu ai auzit de 7990 )
    CPU: Intel I7 3770k Ivy, MoBo: ASUS Z77 Sabertooth, GPU: ASUS GeForce GTX 670 DIRECTCU II, DDR: Corsair Vengeance Black 4x8192, SSD: 2x Corsair Force 3 120Gb Sandforce,HDD: 2x Western Digital Caviar Black 1000 GB, Cooling: Corsair H100, Case: Corsair Vengeance Black, PSU: Corsair AX750, Display: Dell u2711 WQHD

I am the jury, the judge and the executioner !

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    La faza asta tre' sa fiu de acord cu Xh... 7990 e fail.

2 x 7970 sunt mai ieftine ca un 7990 si mai rapide, mai reci, mai usor de aerisit.
    2 x 280X sunt si mai ieftine ca 2 x 7970 si au aproximativ aceeasi performanta.

Nu zic ca GTX 690 ar fi mai bun, nu e ... dar macar nu se incinge la 100 grade.

La ora actuala "noua" 280X este liderul pe piata ca performanta/pret (in zona high-end), urmata indeaproape de 270X. Placile nvidia seria 700 trebuie sa scada pretul pentru a se mentine.
    Lovitura de gratie va veni cu noua 290X (siliciu nou), despre care au aparut anumite zvonuri bine fondate ca ar imparti lovituri cu monstrul de nVidia TITAN, in timp ce costa cu 40% mai putin, placa a 2-a nVidia la ora actuala (GTX 780) fiind depasita in absolut orice test cu o marja semnificativa.

Era si cazul sa mai taie nVidia din profiturile alea uriase pe care le-au tot avut in ultimii cativa ani.
    (Mai ales ca inca nu au nimic nou sub soare pana spre mijlocul-sfarsitul lui 2014)

Reply to Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Tags for this Thread