Reply to Thread
Results 1 to 6 of 6

Scurta prezentare tastatura gaming Gigabyte Aivia K8100 (rev2.0)

Pentru ca m-am incapatanat sa nu ascult de recomandarile altora mai experimentati ca mine in periferice gaming, am cumparat de la MediaDOT jucaria asta:
    http://www.mediadot.ro/tastaturi/tas...gigabyte-k8100
    O sa incerc sa va ajut sa va faceti o parere despre produs pe scurt.

Ambalaj si prezentare:
    Intr-un singur cuvant: excelent! Multe puncte bonus pentru Gigabyte pentru designul ambalajului, materialul folosit si atentia cu care s-au orientat catre protejarea tastaturii pentru eventualele "belele" la transport. Ce include pachetul: tastatura AIVIA K8100 (rev 2.0, deci ATENTIE: iluminare pe culoarea ALBASTRU) taste de rezerva W,A,S,D, unealta speciala pentru desfacut tastele, cd cu driver, manual si poate cel mai interesant accesoriu vazut de mine in ultimii ani inclus in pachetul unei tastaturi - protectie de silicon antipraf pentru momentele cand nu folositi produsul (intre noi fie vorba, puteti sa tastati chiar si cu aceasta protectie montata - si m-as gandi si la o situatie in care ar fi un avantaj: mancatul in fata monitorului )

Specificatii:
    Interface -USB 2.0
    Activation -Membrane
    Switch Life -10 million times
    Key Profile -Slim
    Travel Distance -3.5+/-0.5mm
    Activation Distance -1.0+/-0.05mm
    Peak Force -50g/60g/70g ±10% on different areas
    USB Port -USB2.0 *2
    Weight -1300g ±10%
    Dimension -490(L)* 263(W)*32.8(H) mm
    Cable Length -1.8m cotton braided
    OS Support -Windows XP/ Vista/ Windows 7
    Certificate -CE, FCC, BSMI, KCC
    Color Black -(Red: Region limited)
    Spill Resistant -Yes
    Packing Content -Spare keycaps, Key puller, Manual
    Software -GHOST engine

Produsul in sine:
    Tastatura este maricica, are un sistem destul de interesant de diferentiere a fortei de apasare necesara pentru grupe diferite de taste (chiar se simte acest lucru - mai multe detalii pe site-ul Gigabyte) wrist pad decent si detasabil pe care troneaza logoul AIVIA (pacat ca nu este iluminat) are cablu ok ca lungime (1.8m) sleevuit in negru, conector USB placat?! cu aur (nu pot sa confirm ce material e, dar e auriu) iluminare pentru conditii de intuneric pe culoarea albastru (nu e disponibila alta culoare si nici setari pentru intensitatea acesteia - butonul on/off e undeva in zona din dreapta sus si e destul de greu de accesat)

Tastele se apasa ok, uniform, fac un zgomot mediu. Comparativ cu o tastatura mai ieftina si de generatie mai veche este mult mai silentioasa. Par a fi rezistente la uzura (o sa revin peste ceva timp cu vesti despre asta) are picioruse de cauciuc numai bune pentru biroul cu blat de sticla pe care sta acum. Iluminarea este uniforma si suficient de puternica seara cand in camera nu este alta sursa de lumina in afara de monitor.

Zona din centru sus detine niste taste multimedia de tip touch and slide. Asta e partea mai putin buna. Desi ele functioneaza bine ele nu sunt luminate (de ce oare au ales solutia asta?) Deranjant ar putea fi pentru cei care obisnuiesc sa-si miste mainile mai mult pe tastatura (se pot declansa accidental) Au creat un fel de joc de lumini pentru situatia in care se apasa una din tastele de volum (in zona din dreapta sus) si pentru situatia in care este apasata tasta Mute (apare luminata iconita corespunzatoare)

Software inclus:
    Aici cuvantul de ordine este: ciudat. Se instaleaza rapid, dar e mai greu sa-ti dai seama ce si cum. Are posibilitatea de a seta mai multe profile de comenzi pentru cele 5 butoane macro, iar selectorul intre aceastea este tasta speciala din stanga sus (este iluminata in culori diferite pentru fiecare profil) Permite inregistrarea de macro-uri.

Utilizare practica:
    N-am intalnit probleme, nu se simte vreo nuanta de ghosting, pare destul de rezistenta la "murdarie" (aici ma refer la grasimea naturala de pe maini si eventuala transpiratie) Se tasteaza usor si repede, nu necesita acomodare (toate sunt la locul lor)

Pareri finale:
    Plusuri:
    -wrist pad si taste ok ca inaltime si senzatie tactila
    -materiale calitative
    -cablu braided
    -iluminare uniforma
    -tasta speciala win lock
    -zgomot relativ mic in momentul tastarii (depinde evident cu ce compari, in ce conditii se masoara asta etc etc) cu siguranta mai mic decat in cazul tastaturilor mai ieftine
    -aspect general foarte ok
    -5 butoane macro
    -passthrough usb 2.0 x2

Minusuri:
    -soft inclus de Gigabyte e greoi
    -lipsa iluminarii partii de sus (butoanele multimedia)
    -ledurile num lock, caps lock si scroll lock sunt prea puternice
    -lipsa unor setari ale gradulul de luminozitate

Merita cumparata? Da. Ofera multe functii interesante, arata excelent.
    As recomanda si altora? Depinde de BUGET si de asteptari. Nu stiu prea multe optiuni in zona asta de pret care sa ofere mai mult, dar stiu de oferte MULT mai bune, dar si MAI SCUMPE. Cred ca decizia finala o ia fiecare in functie si de design si preferinte. Ca o ultima nota, ma declar multumit, merge la fix alaturi de un mouse tot din gama Gigabyte (de care voi povesti mai tarziu) si batranul mousepad Gigabyte Ghost.

Daca aveti intrebari sau observatii, raspund cu placere!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version

Name:	151020131181.jpg‎
Views:	153
Size:	88.6 KB
ID:	812   Click image for larger version

Name:	151020131182.jpg‎
Views:	138
Size:	93.9 KB
ID:	810   Click image for larger version

Name:	151020131192.jpg‎
Views:	116
Size:	93.1 KB
ID:	815   Click image for larger version

Name:	151020131194.jpg‎
Views:	134
Size:	90.8 KB
ID:	817   Click image for larger version

Name:	151020131193.jpg‎
Views:	163
Size:	87.3 KB
ID:	816  

Click image for larger version

Name:	151020131197.jpg‎
Views:	133
Size:	92.1 KB
ID:	813   Click image for larger version

Name:	151020131196.jpg‎
Views:	132
Size:	88.5 KB
ID:	811   Click image for larger version

Name:	151020131199.jpg‎
Views:	182
Size:	87.7 KB
ID:	814  
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Intel I7 4770K, Gigabyte Z87 G1.Sniper, Corsair Vengeance 2x4Gb DDR3 1600mhz, Gigabyte G1 GTX1060 OC, Intel 530 120Gb, Seagate 1tb 7200.64 sata3, Fractal Design R5, Logitech K740, Corsair M60

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Taste mecanice ?

Nu cred, e prea ieftina pentru o tastatura mecanica.

Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar

Aici, pe la minutul 6:37 se spune ca este o tastatura cu membrana.

Nu arata rau deloc. Buna prezentarea. Imi place ca e mare.

Din pacate nu este mecanica. Am vrut sa fac si eu un unboxing video, dar am vazut ca sunt destule pe net.
    La pretul ei era cam imposibil. Da... arata intr-un mare fel! Dupa 2 zile inca s-a pastrat impecabila
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Intel I7 4770K, Gigabyte Z87 G1.Sniper, Corsair Vengeance 2x4Gb DDR3 1600mhz, Gigabyte G1 GTX1060 OC, Intel 530 120Gb, Seagate 1tb 7200.64 sata3, Fractal Design R5, Logitech K740, Corsair M60

Am promis sa revin cu feedback dupa un timp de utilizare a produselor prezentate pe forum.

Tastatura arata inca impecabil. Nu s-au sters taste, nu au ramas amprente, nu face zgomote ciudate, iluminarea este in continuare perfect uniforma. Husa aceea de silicon este excelenta! Sper sa se inspire si alti producatori de periferice de la Gigabyte!

Am intalnit insa si o problema. Uneori (total aleatoriu) se intampla sa se activeze singura functia MUTE. Ciudat! Si pe win7 64 si pe win8. Incercat si in alte porturi usb. Rezolvare simpla cu restart, dupa care nu se mai intampla inca vreo cateva zile. Pare a fi o problema cunoscuta pe forumuri intre utilizatori. Banuiesc un conflict undeva, dar n-am reusit sa o rezolv, desi am incercat si alt driver. Nu mi se pare ceva ce se poate rezolva pe garantie (sau nu stiu daca se poate clasifica drept defect) deci o pastrez.

Tags for this Thread