Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 16
    Junior Member Alex9090 is on a distinguished road

Review Jizz S536

Imi incep mica activitate pe acest forum printr-un review la un mouse cu un nume pot spune destul de... special.

Astazi va voi prezenta un produs relativ nou pe piata romaneasca si anume mouse-ul Jizz S536, un mouse destinat gaming-ului low-end.
    De la inceputul review-ului as dori sa spun ca sunt destul de sceptic in privinta calitatilor acestui mouse, dar vom vedea mai departe daca merita sau nu achizitionarea unui astfel de produs.

In primul rand, ce este aceasta companie Jizz?

Introducere

Din cate am inteles este o companie chinezeasca ce produce periferice pentru sisteme in special tastaturi si mouse-uri avand ca destinatie gaming-ul la un pret mic, dar oferind o oarecare calitate a produselor si o performanta decenta a senzorilor si produselor comercializate.

Mai multe detalii puteti gasi si pe pagina producatorului: http://jizzcn.com
    Ambalaj/Accesorii

Ambalaj/Accesorii

Desi nu stiu cat de mult conteaza ambalajul unui produs ca acesta este facut destul de placut vederii.
    Pe partea frontala se poate vedea mouse-ul printr-un plastic transparent, cateva specificatii si modelul.
    Pe spatele cutiei gasim informatii ceva mai “extinse” despre mouse si un sticker cu link-ul paginii producatorului.
    Ce gasim in cutie?
    Pai mouse-ul si un sticker (nu l-am fotografiat deoarece nu vad rostul lui) cu un text in chineza care, presupun eu, are rolul unui mic manual, desi nu sunt sigur.

Specificatii/dotari
    Tip mouse: Wired
    Interfata: USB
    Rezolutie maxima: 1000 dpi
    Numar butoane: 3
    Rotite: scroll1
    Culoare: Negru
    Dimensiuni: 125 x 70 x 40 mm
    Greutate: 140 g
    Ambidextru: Da
    Structura robusta, cablu de inalta calitate
    Durata de viata pana la 500 milioane de click-uri
    Picioruse confectionate din teflon
    Greutate stabilizatoare de 140 g inclusa (sincer nu inteleg ce reprezinta aceasta carcacteristica deoarece nu am primit in pachet nicio greutate)

Pe hartie arata chiar bine, pentru un mouse atat de ieftin primesti un senzor optic decent, o greutate destul de mare, picioruse de teflon si o fiabilitate buna.
    Toate bune si frumoase pana acum, sa vedem si cum arata mouse-ul.

Design/Functionalitate

Mouse-ul arata bine (cu exceptia acelui logo rosu de pe mouse care mi se pare cam urat, dar fiecare cu preferintele lui).
    Mai multe fotografii puteti gasi mai jos.
    Cand este miscat mouse-ul are 2 LED-uri in partea din spate care lumineaza destul de placut mai ales noaptea.
    Dimensiunile mouse-ului sunt destul de mari, fapt pentru care este construit pentru un grip de tip palm. Grip-ul este unul decent, nu iti transpira mana pe mouse nici dupa o sesiune de gaming mai lunga, multumit de acest mouse la acest capitol.

Diferentele dintre palm grip si claw grip. Pentru palm grip mouse-ul are dimensiunile ceva mai mari fapt pentru care greutatea mouse-ului este mai mare.
    Lift-off-ul intampinat la acest mouse este destul de mic , nu am intampinat o miscare prea larga a cursorului pe ecran in timp ce miscam mouse-ul deasupra mousepad-ului la cativa milimetri (lift-off reprezinta fenomenul care apare din cauza senzorilor optici sau laser care necesita o lumina pentru a fuctiona, cat timp lumina de la dioda poate fi detectata senzorul va parcurge o distanta pe ecran, in gaming acest lucru este destul de deranjant deoarece mouse-ul este pozitionat destul de des pe ecran cand se termina mousepad-ul).

Utilizare zilnica

Am ajuns si la cea mai interesanta parte a review-ul si anume utilizarea zilnica. La ce va asteptati de la un mouse low-cost? Pai ma gandesc eu la fiabilitate decenta, sa alunece bine pe birou, eventual si pe alte materiale, sa aiba si un senzor decent si ma gandesc eu sa fie functional, adica sa aiba si el ceva butoane programabile, sa apesi un buton si sa deschizi o fereastra Windows.

Din pacate la acest mouse nu avem aceste dotari, el vine doar cu 3 butoane, unul pentru click stanga, unul pentru click dreapta si cel de la rotita pentru scroll.
    Mouse-ul se simte destul de bine in mana, este confortabil, nu iti transpira mana (prea rau) dupa o utilizare mai lunga si aluneca destul de bine datorita picioruselor de teflon.
    In primul rand, as dori sa spun si cateva lucruri despre senzorul optic cu o rezolutie maxima de 1000 dpi.

Ce sunt acesti DPI (dots per inch)? Ei masoara “viteza” unui mouse si reprezinta numarul de pixeli pe care cursorul pe ecran ii face atunci cand mouse-ul este deplasat 1 inch (25.4 mm).

Ce este un senzor optic? Senzorul optic foloseste, spre deosebire de cel laser, o dioda emitoare si o fotodioda care detecteaza miscarea pe suprafata unui mousepad.Acest senzor nu foloseste parti mecanice spre deosebire de cel cu “bila”. Mouse-urile laser folosesc in loc de acel LED un laser, astfel este imbunatatit gradul de detaliere imaginilor captate de mouse.
    Trecand peste partea tehnica, un mouse cu un senzor optic este recomandat sa fie folosit pe un mousepad pentru o precizie cat mai buna.

Totusi, am testat pe acest pe un birou din PAL,iar senzorul s-a comportat foarte bine, nu am simtiti niciun fel de LAG. Pe covor mouse-ul este destul de greu de folosit avand o marime mare, dar poti folosi mouse-ul si pe covor, senzorul comportandu-se bine.
    Pe sticla au aparut probleme avand o oarecare intarziere in miscarea cursorului pe ecran, dar nu cred ca va cumpara cineva acest mouse si il va folosi pe acest gen de suprafata.

In al doilea rand, as dori sa mai spun in aceasta rubrica cateva lucruri si despre utilizarea mouse-ului intr-un mediu pot spune “mai profesional”, adica in programele de editare si in special Photoshop unde un mouse bun isi va simtita prezenta.

Mouse-ul Jizz s-a comportat mediocru, nu am avut vreo siguranta cand miscam mouse-ul si implicit cursorul pe ecran, nu sunt prea multumit de acest mouse la acest capitol, dar nu am ce sa comentez fiind un mouse destinat asa zisului gaming.

In gaming pot spune ca se descurca decent, nu este ceva uimitor, dar imi place ca am o anume rapiditate in miscari mai ales pe un mousepad textil. Experienta este una placuta, nu simti vreun disconfort din cauza materialelor ieftine folosite.

In rest, pentru navigare mouse-ul se comporta foarte bine (pretentiile la acest capitol nu cred ca pot fi foarte ridicate), la fel si in utilizare, click-ul nu este foarte zgomotos, dar nici silentios.

Rotita de la scroll imi da o oarecare nesiguranta, desi pana acum nu am avut nicio problema cu ea. Silentioasa nu este, chiar deloc, dar acest aspect depinde si de norocul fiecaruia.

Ergonomia, o parte importanta in alegerea unui mouse, dar pe care multi o neglijeaza, ce e drept cand cumperi un mouse ieftin nu cred ca te gandesti la cat de confortabil iti va sta in mana si ce placerea vei sa-l misti cam 8 ore pe zi, dar totusi sa spunem si cateva lucruri despre acest subiect.

Dupa cam o luna de utilizare mouse-ului destul de intens (cel putin 3-4 ore zilnic) pot spune ca este relativ confortabil, spun relativ deoarece sunt subiectiv cand spun acest lucru.
    Pentru cei cu o palma medie nu este o alegere rea, dar nu va astepti sa va relaxati in timp ce folositi acest mouse.

Concluzii

Am ajuns si la finalul acestui review.Ca si concluzie despre acest mouse spun doar ca isi merita banii, pentru 30 lei primesti un mouse de tip palm grip cu un senzor decent, cablu destul de gros (nu este imbracat in material textil, dar nu cred ca se astepta cineva la o astfel de dotare), conector USB bun si un design placut.

Destul de sceptic la inceput, pot spune ca mouse-ul Jizz S536 este mai mult decat decent oferind utilizatorilor fara prententii prea mari in gaming si utilizare zilnica performante decente, dupa aproape o luna de utilizare inca nu s-a defectat si nu am intampinat vreo problema in functionarea lui.

Avantaje:
    Ergonomie decenta
    Senzor 1000 dpi
    Grip bun
    Design placut
    Picioruse de teflon

Dezavantaje:
    Nu am gasit niciun dezavantaj sincer sa fiu, vorbim totusi de un mouse 30 lei. In viitor vom vedea fiabilitatea si calitatea acestui mouse.

De la mine primeste 4 stele (din 5) si nota 8+ din 10, per total este un mouse reusit.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version

Name:	DSC00823.jpg‎
Views:	286
Size:	93.8 KB
ID:	702   Click image for larger version

Name:	DSC00817.jpg‎
Views:	229
Size:	96.5 KB
ID:	711   Click image for larger version

Name:	DSC00814.jpg‎
Views:	226
Size:	93.8 KB
ID:	701   Click image for larger version

Name:	DSC00873.jpg‎
Views:	262
Size:	97.0 KB
ID:	710   Click image for larger version

Name:	DSC00811 (1).jpg‎
Views:	259
Size:	89.7 KB
ID:	700  

Click image for larger version

Name:	DSC00815.jpg‎
Views:	253
Size:	92.3 KB
ID:	703   Click image for larger version

Name:	DSC00813.jpg‎
Views:	304
Size:	94.2 KB
ID:	704   Click image for larger version

Name:	DSC00822.jpg‎
Views:	230
Size:	93.0 KB
ID:	705   Click image for larger version

Name:	DSC00826.jpg‎
Views:	298
Size:	96.0 KB
ID:	706   Click image for larger version

Name:	DSC00869.jpg‎
Views:	232
Size:	96.9 KB
ID:	707  

Click image for larger version

Name:	DSC00825.jpg‎
Views:	296
Size:	88.5 KB
ID:	708   Click image for larger version

Name:	DSC00872.jpg‎
Views:	256
Size:	97.2 KB
ID:	709  

Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar
    Bun venit .

Bun venit! Frumoasa prezentarea, chiar si mouse-ul.

Banned oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000's Avatar
    just behind u... always watching...via Bucuresti-TEI
    Astia n-au fost in stare sa bage si ei varianta in engleza a site-ului?

Senior Member cmbr is on a distinguished road cmbr's Avatar
    Daca nu ar fi si copy/paste...
    Young, wild and free.Next gereration.We write the future, resigned yourself.

Ei, omul a facut odata review-ul, apoi l-a postat si aici ceea ce nu este neeaparat un lucru rau... Important este ca a adaugat continutul al carui autor este. Mi-as dori sa faca mai multi treaba asta.

Review-ul a fost postat initial pe alt forum de mine si m-am gandit sa il postez si aici. Fotografiile si fisierele le-am atasat pe acest forum, unde este problema?

@oxygen20000
    Din pacate vad ca producatorul nu prea se ocupa in vreun fel de astfel de aspecte.

@alex 9090, e ok. Daca mai vrei sa adaugi astfel de continut pe forumul Media DOT esti binevenit.
    @ oxygen: Sunt chinezi, ce vreti ???

Cred ca am sa vin cat de curand cu ceva unboxing-uri la genul asta de produse. Astept ceva produse azi-maine.

Posibil sa mai postez ceva review-uri sau teste, dar momentan sunt cam ocupat cu liceul si altele!

Banned oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000's Avatar
    just behind u... always watching...via Bucuresti-TEI
    Da ma or fi ei chinezi dar in ... daca vor sa vanda in alta parte decat China sa puna si ei macar engleza... Nu zic si de germana, franceza si spaniola sa par cusurgiu... Dar nici engleza? Ca una peste alta chineza nu e chiar cea mai intuitiva limba din lume ca sa mai dibuiesti ce vor ei sa zica acolo...

Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast