Reply to Thread
Results 1 to 4 of 4

Thread: Starcraft 2 Mod

Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar

Starcraft 2 Mod

Salutare, va prezint astazi un al doilea proiect drag mie.

Acum ceva timp, odata cu aparitia jocului Starcraft2 in capul meu o idee incepea sa prinda contur. Daca nu mai facusem de mult timp un modding , atunci de data asta jocul asta m-a inpins de la spate sa ma apuc din nou. Zis si facut, am contactat un prieten impreuna cu care, prin 2008 am conceput un alt mod foarte drag mie, adica: Project BLUE FLAME si am pus-o de un brainstorming pe un frig de crapau pietrele. Afara ger, in atelier ger .. dar pe mine unul nu ma mai interesa, voiam sa duc treaba la bun sfarsit.

Dupa o saptamana de consultatii ideea mea de inceput , cu unul dintre personajele de baza ale povestii SC2 ( Zeratul, pentru ca de obicei joc protoss) sculptat in relief in plexi si iluminat de dedesubt a fost respinsa datorita imposibilitatii tehnice, practic nu dispuneam de scule care sa poata executa asa ceva.
    Ce era de facut? Pai ... nimic mai usor, urmatoarea posibilitate tehnica era o gravura in metal care sa deseneze liniile principale ale personajului. Aceasta a fost ideea salvatoare si uite asa timp de doua weekend-uri, poate cele mai friguroase ale iernii respective am trebaluit la proiectul, schita si produsul final fiind reprezentat de placa metalica din aluminiu cu o grosime de 2 mm in care folsint nu mai putin de trei freze am sapat progresiv cu ajutorul aceleiasi schite (digitale) pana cand am putut sa dam taieturii finisarea pe care ne-o dorisem, adica o inclinatie de peste 35-40 de grade care ne permitea sa expunem materialul placii, adica aluminiul.

Configuratia are urmatoarele componente:

Carcasa: Antec ISK 300-150
    Placa de baza: Gigabyte GA-H61N-USB3
    Procesor: Intel I3 3220
    RAM: Kingston ValueRAM 4GB DDR3 1333MHz
    Placa video : Gigabyte GeForce GT 620 1GB DDR3 64-bit low profile
    Ventilator pentru chipset : Fractal Design Silent Series 40mm
    Unitate optica de notebook
    HDD de laptop Seagate 500 GB 7200 RPM

Click image for larger version

Name:	Starcraft mod (1 of 18).jpg
Views:	265
Size:	73.3 KB
ID:	671Click image for larger version

Name:	Starcraft mod (9 of 18).jpg
Views:	331
Size:	92.8 KB
ID:	672Click image for larger version

Name:	Starcraft mod (19 of 19).jpg
Views:	571
Size:	82.8 KB
ID:	673

Senior Member cmbr is on a distinguished road cmbr's Avatar
    Multe amintiri frumoase....

Daca faci si un mod cu Mario esti the best.
    Young, wild and free.Next gereration.We write the future, resigned yourself.

Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar
    Intr-adevar, amintiri frumoase.
    Tot ce imi lipseste ca sa fac un mod cu Mario, este bugetul .

Arata foarte bine! Imi place ca e mica, e clar antec si nu avem ce discuta, iar culorile imi aminstesc de vremurile cand ma jucam si eu cu ventilatoare cu led si neoane.
    Bravo soul, din nou o treaba buna!