Reply to Thread
Results 1 to 2 of 2
    Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar

Sistem de operare pentru routere cu functie de firewall & more

pfSense este o distributie de Linux ( Free BSD ) gandita sa ofere cele mai bune servicii de router si/sau firewall. Ca si in cazul altor distributii bazate pe Free BSD ofera posibilitatea instalarii prin "masini virtuale" minime ( jail) o lista intreaga de plugin-uri care pot spori cu mult utilitatea unui astfel de sistem. Poate fi aplicat fara probleme atat in retele particulare de mici dimensiuni cat si in retele unor firme de orice dimensiuni oferint o scalabilitate foarte buna si un cost practic inexistent in ceea ce priveste software-ul.
    Proiectul a inceput prin 2004 ca o deviatie de la cunoscutul m0n0wall dar a incercat sa se concentreze mai degraba pe instalarea pe PC-uri normale decat pe hardware dedicat ca predecesorul sau.

Cerintele minime de sistem pentru instalarea acestui sistem de operare sunt:

CPU - 100 MHz Pentium
    RAM - 128 MB

Pentru incercarea in mod Live CD este necesar :
    Live CD
    CD-ROM drive
    USB flash drive sau floppy drive pentru stocarea fisierului .config

Instalare pe HDD
    CD-ROM
    1 GB hard drive

Varianta "embedded"
    512 MB Compact Flash card
    Serial port

Pentru mai multe detalii pagina proiectului poate fi gasita aici: http://www.pfsense.org/index.html

Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar
    Am realizat in cele din urma un mini server dedicat pFSense. Am activat deocamdata functiile de Cache Server ( SQUID ), Firewall, Antivirus (HAVP).

Configuratia este compusa din :

Placa de baza: Intel Desktop Board D510MO achizitionata SH la 150 Lei
    Procesor: Intel Atom D510 dual core 1.66 GHZ, 2 cores, 4 thread-uri racire pasiva ( integrat in mobo - 0 lei )
    RAM: 2 GB DDR 2 667 Mhz pe care ii aveam in cutia cu resturi ( 0 Lei )
    HDD: Seagate 500 GB 7200 RPM, salvat acum ceva timp de pe un laptop defect ( 0 Lei )
    Carcasa: Antec ISK 300-150 mITX cu sursa integrata de 150 W ramasa de la upgrade-ul unui mini PC mai vechi ( 0 Lei )
    Ventilator suplientar pentru racirea procesorului: Nanoxia Deep Silence 80 mm montat pe carcasa ( 40 Lei )
    A doua placa de retea pentru partea de LAN a serverului: D-Link DGE-528T ( 55 Lei )
    Am transformat router-ul meu vechi Asus RT N56 in acces point pentru sistemul care ruleaza pFsense pentru conectarea celorlalte device-uri la server prin Gigabit LAN, Wireless 2.4 si 5 GHZ.

Cu o minima investitie si reutilizand componente mai vechi am asiguret astfel o mai buna protectie a retelei de acasa, un antivirus ce ruleaza pe server transparent si in real time ceea ce inseamna ca nu mai am nevoie sa instalez un antivirus separat pe fiecare PC sau laptop in parte si prin cache-ul intergat o redare fara probleme a serviciilor multimedia cum ar fi Youtube.

Ramane sa definesc reguli care sa permita serverului NAS bazat pe Free NAS sa aiba vizibilitate dinspre WAN si UTorrent-ului sa functioneze corect dar asta se rezolva repede.

Un screenshot al primei pagini:

Click image for larger version

Name:	ScreenShot001.jpg
Views:	161
Size:	85.0 KB
ID:	1116

Tags for this Thread