Reply to Thread
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 11 to 20 of 30
    Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar
    Windows backup to FreeNAS using the Crashplan Plugin

How to Install and Setup FreeNAS 9.2.1.3

FreeNAS 9.2.1.4-BETA is now available

http://www.freenas.org/whats-new/201...available.html

This point release for 9.2.1 fixes performance issues with ZFS replication, SMB spins / hangs under certain circumstances, and a variety of smaller issues.

This is a very small point release – very few changes have been made as we are endeavoring to continue refining 9.2.1.x until no significant bugs are left and we can focus exclusively on 9.2.2, which will have far more substantial changes (see this link for some notion of what is planned for 9.2.2).

FreeNAS 9.2.1.4-RELEASE is now available

http://www.freenas.org/whats-new/201...available.html

Announcing FreeNAS 9.2.1.5 – waking up edition

http://www.freenas.org/whats-new/201...p-edition.html

Junior Member beberobu is on a distinguished road

Este cineva care se pricepe la FreeNas dispus sa ma ajute contra cost la bibilirea...

Este cineva care se pricepe la FreeNas dispus sa ma ajute contra cost la bibilirea unuia?
    Am reusit, pot da drepturi utilizatorilor dar imi vad fisierele de sistem. Am citit pe net si am inteles ca nu trebuia sa dau un CIFS share pe tot volulumul "mama", ca de-asta imi vad fisierele. Am sters acel share si am creat apoi cate un CIFS share pe fiecare datasets din volumul mama.... aceeasi problema, utilizatorii vad si au acces la fisierele si directoarele sistem....
    Tot ce vreau eu este ca din 5 x hdd 3TB WD Red sa fac un volum in care sa share-uiesc diverse filme, muzica, etc.... si din 1 x hdd 1TB WD Blue sa fac un alt volum, pe care jumate sa-l folosesc pe post de upload director (fiecare sa poata pune acolo ce are de share-uit cu altii, temporar, pana i se gaseste un loc mai bun, etc) iar cealalta jumatate sa fie folosita de un client torente, gen Transmission. Toate astea fara ca utilizatorii sa poata vedea sau accesa fisierele sistem.
    Toata treaba se poate face prin TeamViewer, singura mea rugaminte (dupa ce ne intelegem la pret) este ca respectivul sa-mi spuna si mie ce (cum) a facut ca sa invat si eu, sa nu raman prost....

Fa un dataset nou si da drepturi utilizatorilor doar acolo. Citez:

Quote Originally Posted by FreeNAS Wiki
    An existing ZFS volume can be divided into datasets. Permissions, compression, deduplication, and quotas can be set on a per dataset basis, allowing more granular control over access to storage data. A dataset is similar to a folder in that you can set permissions; it is also similar to a filesystem in that you can set properties such as quotas and compression as well as create snapshots.
    Vezi aici restul : http://doc.freenas.org/index.php/Vol...g_ZFS_Datasets

Spor !

Servus!
    Multumesc de sfat dar ori eu sunt batut in cap ori tu nu ai citit tot ce-am scris!
    Care varianta este?

Intai baga-ti toti utilizatorii intr-un grup creeat de tine. Hai sa-l denumim " Share Group"
    Fa-ti un nou user al tau care sa faca parte din acel grup si care sa fie admin-ul pentru datasetul pe care o sa il faci in continuare.
    Mergi la Storage,da click pe primul dataset pe care l-ai creeat la prima initializare a serverului si care este parintele tuturor celelalte.
    Dedesubt o sa iti apara cateva taburi, al patrulea de la stanga la dreapta este creeate ZFS Dataset.
    Cand apesi tab-ul o sa iti ceara un nume pentru dataset. Il introduci si ii dai sa ti-l creeze. Apoi cu noul dataset creeat apesi pe tab-ul Change Permissions si pui ca owner ( user ) userul creeat de dtine mai devreme si ca Owner ( group) grupul pe care l-ai facut putin mai devreme in care sunt inclusi toti userii care vor avea loc la spatiul comun.
    Seteaza apoi permisiunile pentru Owner si grup si debifezi cele pentru Other si gata ai spatiul comun gata de utilizare fara ca userii sa iti vada fisierele root sau alte dracii.

In esenta creezi un spatiu separat si independent de dataset-ul mama ca sa zic asa.

O alternativa foarte buna daca nu te descurci este sa instalezi plugin-ul OWNCLOUD care cred ca ar fi cea mai usoara si eleganta solutie. Instaleaza-l si joaca-te cu el. Are si client pentru desktop , practic transformi serverul intr-un fel de Google Drive. Este in mare parte autoexplicativ si intuitiv plus beneficiaza de o gramada de plugin-uri care iti fac viata mai usoara la randul lui.

Man, fara suparare, credeam ca ultimul meu post o sa te faca sa citesti ce-am scris..... vad ca m-am inselat.
    Te rog frumos nu mai da solutii fara sa citesti TOT ce scrie omul! Vorbim discutii!
    Am datasets create, le-am acordat si drept de share la fiecare, am acordat drepturi grupurilor, etc... am facut tot asa cum scrie la carte!
    Ceva nu e ok, o chichita undeva, ori are bug softul (am pus ultima versiune care spun ei ca este stabila)..... in functie de setarile pe care le fac la drepturi, utilizatorii ori nu pot accesa share-ul ori vad si fisierele si directoarele sistem.

Reply to Thread
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast