Reply to Thread
Page 7 of 7 FirstFirst ... 5 6 7
Results 61 to 65 of 65
    Perfect de acord! Nu am facut o comparatie pur teoretica, ci una practica. Un fel de raport bani/performanta. Revin si spun asa: in lumea reala, la tine acasa, cand deschizi crysis sau metro sau battlefield 4 open beta multiplayer (ca tot ma joc eu azi) diferentele sunt cam:
    http://www.guru3d.com/articles_pages...hmarks,19.html
    Si uitati-va si la alte jocuri. Daca nici guru3d nu pot fi considerati sursa de incredere...
    Am mai pus link catre canalul de youtube al lui Linus. Si acolo veti vedea ceva mai clar diferentele intre placi din realitate, nu din teste sintetice.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Intel I7 4770K, Gigabyte Z87 G1.Sniper, Corsair Vengeance 2x4Gb DDR3 1600mhz, Gigabyte G1 GTX1060 OC, Intel 530 120Gb, Seagate 1tb 7200.64 sata3, Fractal Design R5, Logitech K740, Corsair M60

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    In link-ul tau din post-ul anterior:

GTX 760 - 29 fps
    R7970 GE - 34 fps

17.3% mai mult !

---
    Ah da, sa nu uitam de faptul ca R7970 GE poate fi overclockat cu inca 15-20% (dupa noroc), in timp ce placa nVidia ruleaza deja aproape de limitele ei.

Cum zicea nooboos, comparatia intre ele este ... o aberatie.

Chiar o sa incerc sa rulez Metro Last Light pe sistemul meu, sa vedem cate scot. Pun pariu ca ajung la 40 fps cu placa overclockata, cu aceleasi setari ca ale celor de pe Guru3D.
    O sa revin dupa ce am facut testele.

Hmmm, ok. Scoateti discutia din contextul unui sistem complet cu un buget fix de la care practic se plecase, dar asta e. Userul care a cerut sfaturi a zis, daca-mi amintesc bine, ca nu vrea OC. Si raman la parerea mea si anume: mai bine un sistem echilibrat, decat sa investesti intr-o componenta ceva mai exotica care sa fie trasa un pic in jos de restul. Iarasi poate ar trebui sa ne gandim si la ce inseamna gaming de calitate (preferinte -fps, simulatoare, rpg, rts - rezolutie, valoare minima de fps, detalii minime acceptabile, v-sync, AA sau nu) De valoare la revanzare si cat de repede se devalorizeaza....
    Dar ma declar invins pe acest thread. 7970 FTW!
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Intel I7 4770K, Gigabyte Z87 G1.Sniper, Corsair Vengeance 2x4Gb DDR3 1600mhz, Gigabyte G1 GTX1060 OC, Intel 530 120Gb, Seagate 1tb 7200.64 sata3, Fractal Design R5, Logitech K740, Corsair M60

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Ai dreptate, 7970 FTW.

Ia de aici teste facute in 2560x1440 cu setarile pe maxim, pe un joc pe care scrie "nVidia, the way it's ment to be played", si care apare in promotiile nVidia:

O placa Sapphire 7970 GE:
    Average Framerate: 41.00
    Max. Framerate: 76.30
    Min. Framerate: 8.36

http://dl.wavetrex.eu/bench/2013.10....ro_report.html

Doua placi Sapphire 7970 GE (Crossfire):
    Average Framerate: 62.00
    Max. Framerate: 131.73
    Min. Framerate: 12.28

http://dl.wavetrex.eu/bench/2013.10....ro_report.html

(Aparent, CrossFire-ul nu scaleaza perfect in acest joc, dar era de asteptat)

Vorba aia....
    "Probleme Gogule ?"

P.S.:
    Quote Originally Posted by wavetrex View Post
    Pun pariu ca ajung la 40 fps cu placa overclockata
    Aparent am ajuns la 41

P.P.S.
    Pe Guru3D, Nvidia TITAN, placa de 1000$ in USA, minim 4200 lei (aproape 1000eur) la noi ... 48 FPS. Am dat in total pe cele 2 placi ale mele 3300 lei si scot 62 fps intr-un joc promovat de nVidia...

Senior Member Freak is on a distinguished road
    Titanul are acel pret fiindca AMD nu a scos nimic pentru a concura cu aceea placa inca, iti dai seama daca era o placa AMD cu performante de Titan la 600euro atunci Titanul nu costa 1000? De asta trebuie competitie, sa avem placi de la ambii giganti ca sa nu platim mult si prost Intotdeauna vei da mai multi bani pe un Nvidia, asta e clar. Au strategii de marketing diferite. Dar decizia de a cumpara un GPU revine la preferinte/utilizare personala. Nu este AMD mai bun ca Nvidia dar nici Nvidia nu e mai bun ca AMD.

Reply to Thread
Page 7 of 7 FirstFirst ... 5 6 7