Reply to Thread
Page 1 of 6 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 10 of 56

Thread: Soulwise's PC

Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar

Soulwise's PC

Bine v-am gasit .
    Povestea configuratiei mele actuale incepe cam acum un an si din pacate datorita modificarilor pe care le-am operat in ultima perioada dar si al lipsei de timp nu am decat trei fotografii pentru a va exemplifica "bestia" de pe biroul de acasa.
    Promit insa ca pe viitor voi face un update substantial.
    In prima fotografie PC-ul in varianta initiala de la finalul anului trecut, cu sistem de racire pe apa AIO de la Cooler Master si ventilatoare stock ale carcasei ( silverstone Ap 181) .
    In urmatoarele doua fotografii upgrade-ul la ventilatoare de carcasa mai performante silverstone AP 182 si cooler Noctua care imi raceste inclusiv radiatoarele placii de baza.
    Restul specificatiilor, le puteti observa in semnatura .

Click image for larger version

Name:	1.jpg
Views:	1323
Size:	88.4 KB
ID:	628

Name:	3.jpg
Views:	1396
Size:	93.8 KB
ID:	627

Name:	2.jpg
Views:	281
Size:	97.6 KB
ID:	629

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Sweet !
    Sa-l stapanesti sanatos !

Este vorba de i7 3770k sau 3770 standard?

Daca nu e K, pacat de placa de baza, care e o bestie de placa orientata pe overclock, 8+2 phases, si monstru de cooler de CPU.
    (Ar trebui sa stiu, folosesc exact aceeasi placa: 3.4Mhz => 4.5Mhz, lejer, pentru 3570k)

Daca e K, hai sa vedem niste rezultate de overclock, poti ajunge la 4.7Ghz?

Hehe, merci.
    Este stock 3770-ul pentru ca nu imi place sa dau OC de nici un fel... Asa am eu pitici pe creier.
    Despre placa de baza. Aici am prins o super afacere ( adica am luat-o cam la jumatate de pret ... noua in tipla) plus ca, unde mai pui ca era si de un negru mat potrivindu-se foarte bine cu schema generala de culoare a sistemului asa ca nu am putut s-o refuz . Este intr-adevar o bestie, rece si foarte capabila.

Senior Member pas.andrei is on a distinguished road
    Wire management-ul e foarte bun, interiorul arata foarte ingrijit, iar in afara de procesor care nu foloseste placa de baza si coolerul nu cred ca este nimic de obiectat.

Per total este ok, sa il folosesti sanatos!

Placa de baza face ce imi doresc, am dat foarte putin pe ea si se integreaza zic eu in design. Motivul din spatele cooler-ului este altul. Se invarte la doar 600 rpm in full load, l-am blocat la turatie mica pentru silentiozitate... Este foarte silentios si performant la turata respectiva, racind si placa de baza in acelai timp
    Schema de racire este completata de cele trei ventilatoare silverstone care functioneaza la doar 500 rpm. Racit bine, foate silentios si foarte stabil in acelasi timp.
    Multumesc pentru apreciere ��

Frumos pc soul, ca de obicei la "spritz si la mama lui". Spune-mi te rog, sus spate ai vreun ventilator care scoate aer? vad ca top ai.

Doar vent-urile care se vad Dody, cele trei SilverStone AP 182 si Enermax-ul de deasupra. Racirea se bazeaza pe o puternica presiune pozitiva, contrar recomandarilor mele obisnuite... In rest, gaurele de ventilatie si ventilatorul sursei.

Hmm. Ciudat, totusi cum stai la capitolul temperaturi? Si cum e cu zgomotul?

Pai, vent-urile de jos sunt la 500 RPM asa ca nu prea se aud, cooler-ul de proc la max 600 RPM cu doua vent-uri de 140 mm in push -pull, la fel ..de abea se aude.
    La un calcul ar veni un flux de aer de 84 litri de aer per secunda la 500 RPM pe toate cele trei ventilatoare de admisie intr-o carcasa de 69 de litri volum total, deci chiar si la turatie minima fluxul de aer este arhisuficient in timp ce sistemul se pastreaza suficient de silentios cat sa nu deranjeze noaptea.
    La procesor in general temp maxima acum este de 55-60 grade full load iar placa video max full load dupa cateva ore de gaming vreo 67-68.
    Hdd-urile, intre 30 si 35 de grade...

Pai atunci e bine. Stai ok si cu temperaturile dar si cu silentiozitatea. Si pe mine ma bate gandul la doua ventilatoare noctua. Imi pare rau ca am avut ceva ventiloare noctua si le-am dat. Erau tare bune, mai ales cele flx.

Reply to Thread
Page 1 of 6 1 2 3 ... LastLast