Reply to Thread
Results 1 to 5 of 5
    Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar

Energie alternativa.

Uhuuu, primul post la categoria asta

---
    Ei bine, subiectul este "Panouri Electro-Voltaice".
    Incerc incet-incet sa ma separ de reteaua nationala de electricitate care e naspa si scumpa... asa ca am gasit aceasta firma (magazin online), in strainatate, care vinde panouri solare precum si invertoarele necesare, la preturi excelente !

Ma gandesc la primavara sa comand 5 panouri cu 5 micro-invertere.

Costul total ar fi la pretul actual (cu tot cu transport pana la mine acasa, incredibil, au sistem de calcul al preturilor de transport pentru toata Europa !): 1,843.62 €

Pare mult, dar cand te gandesti ca produc peste 1KW de energie electrica in fiecare ora a fiecarei zile insorite, timp de 25 ani (sau mai mult), este extraordinar !
    Teoretic, as putea da electricitate si vecinilor...

Pretul la aceste echipamente a scazut enorm in ultimii 3 ani, prin 2010 un panou de 250W era peste 500 euro, acum gasesti de 290W la doar 160 !!

Pentru cine mai locuieste la casa, recomand calduros sa se gandeasca la o astfel de investitie...

Administrator Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan's Avatar
    Salutare,
    Interesanta idee de a posta asa ceva si cred ca orice informatie ai va fi extrem de utila celor interesati. Desi poate la prima vedere costa mult, totusi cred ca amortizarea costurilor va fi rapida.

In plus ai si cateva avantaje majore:
    - Nu mai depinzi de reteaua de curent si evident nu mai platesti pretul cerut de ei care din cate am vazut va creste destul de mult.
    - Nu cred ca o sa mai ai caderi de curent si nici nu cred ca vai mai avea nevoie de UPS. In cazul tau poti chiar sa montezi si un aer conditionat sa te racoresti in zilele toride
    - Si cel mai important lucru cred ca e senzatia ca nu depinzi de nimeni si sa fi relaxat.

Sa ne tii la curent cu evolutia lucrurilor in cazul in care te decizi sa achizitionezi asa ceva.

P.S.: Stiu ca la un moment dat era un program guvernamental pe tema asta. Adica daca montai asa ceva, puteai sa recuperezi parte din costuri. Totusi nu stiu daca mai e de actualitate si daca nu cumva functioneaza prin firme "agreate" .

Programul guvernamental s-a tranformat in diverse moduri de-a lungul anilor, am urmarit cat de cat.
    Faza e ca ai dreptate, intotdeauna e vorba de "firme agreeate", care deobicei au preturile cu 50% mai mari decat prin cumpararea direct din strainatate. Asa ca nu iese nici o branza.

Solutia cu micro-invertere este una de reducere a consumului pe contor, mai precis, sistemul de panouri este in permanenta conectat la retea.
    Nu e o solutie "independenta", cum au cabanele din varful muntilor.

Totusi, intr-adevar ar putea spori substantial puterea agregata de care dispun in casa si intr-adevar s-ar putea monta un aer conditionat
    Momentan mi-e frica si cand dau drumul la masina de spalat... se cam "incing" firele care duc la contor in alea 20 minute cat incalzeste apa

Alternativa, independenta totala energetica e extrem de costisitoare datorita bateriilor. O instalatie de stocare de 25KW ( care sa suporte consumul, sa zicem, timp de 2-3 zile ploioase/noroase ) ar avea costuri de 15.000 euro numai in baterii... e cumplit de mult.
    Intreaga instalatie, panorui, invertoare, regulatoare de tensiune, precum si 1-2 eoliene de 2KW pentru a compensa zilele noroase/cu furtuna... ar fi undeva la 30-35 mii euro. Cat o casa practic.

Din nefericire salariul meu de programator, desi poate mai ridicat decat in alte domenii, nu imi permite sa ma ating de aceste costuri. Poate doar cu "economii" facute timp de cativa ani ? Vom trai si vom vedea. Deocamdata incep cu cateva panouri grid-tied

Senior Member cmbr is on a distinguished road cmbr's Avatar
    Nu te-ai gandit si la un generator?
    Young, wild and free.Next gereration.We write the future, resigned yourself.

Un generator cu motorina este de cel putin 10 ori mai scump ca si costuri pe KW decat energia de la retea.

E util ca si masura de urgenta, pentru situatii speciale (gen centru de calcul, spital, armata, etc.), insa total ineficient la utilizare obisnuita.

Totusi, da, la un moment dat ma voi gandi si la asa ceva, insa am alte idei si mai traznite in cap:

http://otherpower.com/steamengine.html