Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 14
    Senior Member DeDeRa is on a distinguished road DeDeRa's Avatar

Fitness / culturism

Am să postez câteva articole personale, inspirate din diverse studii medicale, adică nu articole gen "eu cred că".

Tot în acest topic vom putea discuta în linişte despre nutriţia, antrenamentul şi suplimentele necesare un om sportiv, care face fitness ori culturism.

PS: Orice discuţie despre substanţe periculoase ori interzise este contrar regulamentului.

Pentru astăzi vă prezint: Efectul anabolic al apei în timpul antrenamentului .

Greutate mică + repetări multe vs. greutate mare + repetări puţine? Care variantă este mai bună pentru masa musculară?

Citez: "In conclusion, we have demonstrated that low-load high volume resistance exercise has a potent stimulatory effect on anabolic signalling molecules, MyoD and myogenin mRNA expression and muscle protein synthesis."
    Tot din articol de mai sus citez: "These results suggest that low-load high volume resistance exercise is more effective in inducing acute muscle anabolism than high-load low volume"

Mitul sutelor de abdomene zilnic

Citez: "Abdomenele singure nu au fost capabile să reducă grăsimea corporală sau alte măsurători ale compoziţiei corporale. Totuşi, exerciţiile abdominale au îmbunătăţit anduranţa musculară în zonă."

Banned oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000's Avatar
    just behind u... always watching...via Bucuresti-TEI
    Pentru slabire rapida ai gasit ceva? ma refer la slabit din grasime nu din masa musculara.

Slabire rapida nu prea exista. Poti incerca dupa fiecare antrenament de forta sa bagi 15-25 minute de bicicleta/stepper/banda. De ce zic antrenament de forta? Un astfel de antrenament arde cu mult mai multe calorii decat alergatu' ca un soricel disperat in roata aia =))

Un nou articol: Ora antrenamentului

Banned oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000's Avatar
    Si eu am observat ca, cat timp am facut exercitii seara am slabit mai mult. Seara a se intelege pe la 9 asa...

De vreo 2 saptamani m-am reapucat de sala dupa o pauza maricica (cam un an jumate). Nu stiu cum de mi-a scapat thread-ul asta, si chiar am gasit un articol foarte explicit si bun care mi-a confirmat faptul ca mai bine lucrez greutate mica + repetari multe. Ultima data cand am fost mergeam pe ideea greutate mare + repetari putine. In afara faptului ca rezultate nu prea se vedeau, incepusem sa am probleme cu articulatiile, avand dureri considerabile la fiecare antrenament.
    In momentul de fata merg pe reteta greutatea suportata de mine cu repetari cat mai multe. In timp se dezvolta masa musculara, si automat cresc si greutatile.

As vrea sa mai vorbim si despre alimentatie, suplimente nutritive, frecventa si ciclurile exercitiilor.

Despre suplimente nutritive...astept orice fel de intrebare.

Eu am pus dupa sarbatori intr-un stil barbar Tre' sa ma apuc neaparat sa dau jos iar ca altfel e nasoala treaba...

DeDeRa este pt. orice forum românesc precum butonul like pt. FB. Pe sistemul: "cine dracu e Monstru ăla care a deschis poll cu DeDeRa?". (gsi16v)
    DeDeRa, când vă face idioţi, ştie ce spune. (augustus)
    Specs: Intel i5-2500k + Asrock P67-Pro3 + PowerColor HD7950 + 8GB Samsung 30nm + 2TB WD20EZRX + Antec VP350P + Antec 300
    ErgoGeneza.RO - articole despre sport, culturism si fitness, alimentatie si dieta, suplimente nutritive si steroizi

Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast