Reply to Thread
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 11 to 17 of 17
    Senior Member TheXhosa is an unknown quantity at this point TheXhosa's Avatar

:)

Alienware pute tare si cu spor cat despre closed loops eu am in PC un closed loop si isi face treaba lejer 29-30 Grade niciodata peste 45 de grade. Daca era inutil cum zicea nenea wavetrex sau semi-inutil cum zice nenea DeDeRa ori aveam temperaturi extraordinare la procesor ori se ardea ori mergeam din BSOD in BSOD ori ingheta imaginea etc etc. Eu am ales varianta asta nu pentru ca ar bate la fund o racire pe aer neaparat ci pentru ca nu imi place sa atarn 500grame + de placa de baza la vertical unu la mana si pentru ca diferentele de preturi nu sunt exorbitante asa ca .. de ce nu ? Aspectul e si mai curat sunt ceva considerente valide din punctul meu de vedere.

Custom loop nu e neaparat foarte greu sa faci in schimb in RO nu prea e nimeni care sa iti vanda componentele ( back plate-uri,fitting-uri, coturi etc ) pentru asa ceva deci in ultima instanta tre sa le cauti si gasesti niste nebunii in europa pe la englezi si nemti dar mai mare daraua decat ocaua daca nu au unii tot ce iti trebuie si tre sa apelezi la altii 100 de comenzi prin afara si pentru ce ca sa nu mai zic daca gresesti sau ti se trimit chestii gresite ? Ca sa bati recorduri la introdus curent electric in PC ? NU e neaparat un lucru inteligent sau de laudat ! OC-erii sunt copiii aia de bani gata si fara minte despre care vorbeste wavetrex care la un moment dat ajung sa fie intr'adevar sponsorizati de companii ca sa bage curent electric prin piese ca sa zica lumea wow. Parerea mea iarasi.
    CPU: Intel I7 3770k Ivy, MoBo: ASUS Z77 Sabertooth, GPU: ASUS GeForce GTX 670 DIRECTCU II, DDR: Corsair Vengeance Black 4x8192, SSD: 2x Corsair Force 3 120Gb Sandforce,HDD: 2x Western Digital Caviar Black 1000 GB, Cooling: Corsair H100, Case: Corsair Vengeance Black, PSU: Corsair AX750, Display: Dell u2711 WQHD

I am the jury, the judge and the executioner !

Junior Member f3nom3n is on a distinguished road

Quote Originally Posted by Andrei99 View Post
    Cunosc oameni dastia wave isi ia laptop de la alianware care costa 100-150 de milioane care nu face nici pe jumatate cat face un pc la bani aia.Vezi doamne sa se dea "Smecheri"
    Corect...acolo platesti "firma" nu ce ai in el..daca il faci tu cu mana ta iesi mult mai bine..chiar si de pe siteuri unde il poti configura..dar nu sa dai atatia bani pentru ca e alienware..

Junior Member f3nom3n is on a distinguished road

Quote Originally Posted by Mutu View Post
    http://www.swiftech.com/h220.aspx
    Asta e intersant, ma intreb daca va ajunge si pe la noi.
    Din cate am cautat si citit pe internet este cel mai bun watercooler la ora actuala..h220 acum a aparut o varianta a lui cu triple fan de 120mm care raceste si mai bine dar si costa ceva mai mult..sper sa apara si la noi ca si noi am vrea sa cumparam dar putini au curajul sa cumpere din afara..

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Ce va place sa dezgropati thread-uri vechi

In orice caz, preturile au mai scazut la closed-loop-uri de cand am scris eu ca e inutil, si au aparut multi producatori si multe variatiuni.

Acum a devenit semi-inutil. Intr-adevar, nu face treaba mai buna ca unul de calitate pe aer, nici nu e mai silentios ( prefer un fhhhh moale decat un bzzzz auzibil de la pompa ).

Insa, au 2 avantaje:
    - Greutatea mica atarnata de placa
    - Spatiul liber care permite instalarea oricaror memorii fara probleme

Combinat cu preturile care au devenit in sfarsit "acceptabile", un closed-loop a devenit doar semi-inutil
    Totusi, eu personal inca nu mi-as cumpara asa ceva. Mai asteptam... poate la urmatorul upgrade. (2015)

Senior Member Freak is on a distinguished road
    h100i bate orice solutie pe aer, deci nu vad de ce ar fi semi-inutil

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Mda, 450 lei, fara sa fie superior unui produs de 390 lei, care si ala e overpriced masiv, exista altele sub 250 lei care isi fac treaba cel putin la fel de bine.

Dar, nah, tuburile alea arata fain vopsite cu o vopsea fosforescenta si o lampa UV in computer

p.s. - Aproape toata lumea se plange de ventilatoarele zgomotoase de la h100i, deci mai dai INCA 100-130 lei pe 2 ventilatoare de calitate ca sa scapi de vajaitul enervant. Deci 550-580 lei. Auch.

Senior Member Freak is on a distinguished road
    Si fara vopsea arata mai bine ca blocurile comuniste de coolere pe aer. GTS V8 arata chiar bine, dar la capitolul performanta lasa de dorit. Si costa cam mult.

Reply to Thread
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Tags for this Thread