Reply to Thread
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3
Results 21 to 25 of 25
    Junior Member gremlinul is on a distinguished road gremlinul's Avatar
    Quote Originally Posted by John7up View Post
    Strict pentru jocuri i5 2500k/ i5 3570k dus in 4.5ghz lejer e perfect, nu trebuie mai mult, si nici pentru alte chestii.

Uite un 5ghz, si un 4.6ghz temperaturi :P
    Tu ce faci cu acel 3770K in afara de posturi pe forumuri , ascultat muzica , mess , poate cateva jocuri ? Bench nu te-am vazut sa dai.

Junior Member TheDogg is on a distinguished road
    Quote Originally Posted by Vladutz20 View Post
    Overclockul tine pur si simplu si de noroc. Nu de cunostinte sau cooler. Bineinteles ca si o racire mai buna sau o placa de baza mai buna isi spune cuvantul.
    Noroc in gasirea hardware-ului bun!!! si de cunostinte...

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar

Lightbulb Overclock 3570k

Referitor la Intel 3570K:

Din cate am observat, capacitatea lui de overclock este mai redusa decat la 3770K (era de asteptat, desi siliciul este identic la cele 2, cele mai "bune" sunt rezervate pentru procesorul mai scump ).

Ce am reusit personal, folosind setari MANUALE la voltaj (daca las pe auto placa de baza baga in el volti cat sa curentez vacile... nu asta e scopul :P ), si sistem perfect stabil ( in orice test )

4.2Ghz, mentinand voltajul original ( 1.19v )
    4.3Ghz, cu doar 0.03 in plus
    Din nefericire, orice peste 4.3 necesita voltaj ridicat, ducand la incalzurea substantiala a procesorului in sarcina:

4.4Ghz: 0.09v in plus !!
    4.5Ghz: 0.16v in plus.
    4.6Ghz: 0.27v in plus ( asta inseamna... 1.46v, ceea ce e deja exagerat de mult, aceste procesoare pe 22nm nu suporta asemenea voltaj ... prea mult timp)
    (nici n-am fost curios sa incerc 4.7...)

Problema e ca la 4.5Ghz deja temperaturile urcau la peste 80grade in sarcina, iar la 4.6Ghz treceau lejer de 90grade, ceea ce deja mi se pare problematic. Nu am de gand sa ard un procesor de 10 milioane...
    Dupa cum se vede in semnatura mea, am o carcasa foarte buna (Full tower, ventilatoare cat cuprinde, precum si un cooler de CPU performant... ).
    Pur si simplu procesorul nu indura aceste voltaje ridicate.

In final m-am oprit la 4.3, deoarece diferenta de performanta e minuscula intre 4.3 si 4.5, dar diferenta de temperatura e uriasa: 57-60g vs 80-85g.

Comparat cu ce am gasit pe net, rezultatele mele sunt "medii". Am vazut si oameni care nu reuseau sa duca 3570k nici la 4.4 (devenea instabil), dar si rezultate de 4.8Ghz cu temperaturi de maxim 85 grade... depinde de noroc. Nu toate chip-urile sunt la fel.

Voltajul si temperatura se masora in "full load", cu toate 4 cores active la 100% (teste gen LinX sau Prime95 - LinX e mai solicitant).
    Jocurile rar folosesc la maxim un procesor, dar totusi pot exista instabilitati care nu apar la testarea "bruta", datorita setului mult mai variat de instructiuni din jocuri/aplicatii decat in aceste teste sintetice.

---
    Recomand calduros: Evitati pe cat posibil AUTO la vCore !! Este extrem de periculos, bios-ul baga multi volti pentru "stabilitate", care duce la incalzirea puternica a generatiei Ivy Bridge (atat 3570K cat si 3770K)

Deasemenea, pentru o utilizare de lunga durata in regim overclock, incercati sa nu depasiti 70 grade, nici chiar in cele mai dificile teste (LinPack spre exemplu) !
    ( Desi chip-ul e facut sa indure si 100 grade, dar ii scurteaza viata considerabil... )

Senior Member Freak is on a distinguished road
    Ce ziceti, ar fi binevenit un tutorial de OC pentru procesoarele haswell? Asta nu este o intrebare adresata catre cei care stiu despre ce e vorba(sau cine stie), ci spre cei care sunt incepatori, sau nu au facut OC nici o data. Daca este necesar un asemenea tutorial, am sa ma apuc si scriu unul

Stiu, pare comic, dar,
    Imi expica si mie ce e "overlock" , va rog frumos?
    (cred ca printr-un mesaj privat ar fi cel mai bine, daca e admis, ca nu prea inteleg regurile cu mesajele private)

Reply to Thread
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3

Tags for this Thread