Reply to Thread
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 21 to 30 of 38
    Ceva poze cu Canon? Cum e, cum se descurca?

Banned oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000's Avatar
    just behind u... always watching...via Bucuresti-TEI
    Pai nu se prea descurca...
    S-a carat de unde a venit...
    Povestea a fost cam asa: Primul exemplar a venit direct cu un pixel blocat rosu pe senzor. M-am dus cu el si l-am schimbat pe loc. Al doilea exemplar nu era in stare sa focuseze nimic cum trebuie. In modul auto unde ar trebui sa gaseasca scena potrivita, focaliza in balarii, niciodata pe fata unei persoane. Pe Imaginile ieseau cu zgomot imens chiar pe ISO100 sau 200.
    Abia distingeai fata subiectului. Pe langa asta erori de focusare la greu(aparea semnul [!] pentru a te anunta ca nu poate focusa. Retur si asta. Atnci a fost momentul in care m-am hotarat sa renunt la acest model si am luat in schimb un Sony RX100. Asta e cu totul din alta liga. Nu se poate compara in nici o privinta cu "Tunu' ". In primul rand, are senzorul de fix 4x mai mare. Are optica mai buna, constructie mai solida, sensibilitate mai buna la ISO ridicat, etc...
    Singurul dezavantaj ar fi zoom-ul care este mult mai mic decat la un Travel Zoom dar asta e... cred ca pot sa traiesc si fara...

Member araC is on a distinguished road araC's Avatar
    Salut,

Felicitari pentru achizitie

Doua lucruri nu imi plac la RX100:
    1. blitzul de tip pop-up care pare foarte fragil.
    2. Vizorul care nu exista si esti obligat sa folosesti display-ul si aici pierzi foarte multa baterie.

Oricum in rest este un "SONY", acasa am doua aparate foto tot de la SONY si sunt foarte, foarte multumit de calitatea pe care o ofera.

Bafta si spor la fotografiat.
    Totul sau nimic

Banned oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000's Avatar
    Este cea mai performanta compacta de pe piata la momentul actual. Cel mai mare senzor intalnit pe o compacta, de 4x mai mare decat restul.
    Partea cu flash-ul nu-mi place nici mie pentru ca este foarte incomod, pus exact in locul unde ai tendinta sa tii mana dar, din ceea ce vad, aproape toate aparatele noi, de la toti producatorii au pozitionarea asta a flash-ului. Pur si simplu nu-i inteleg, nu stiu care a avut "geniala" idee sa-l puna fix acolo.
    Despre partea cu vizorul... de mult nu prea mai gasesti ceva cu vizor optic. Dimensiunile nu mai permit.
    Daca avea un zoom mai mare era camera compacta perfecta.
    Nu au rost comparatii cu DSLR pentru ca nu este cazul dar...
    Fata de un animal de DSLR are marele avantaj ca este un aparat super mic. . . Daca vrei sa te bucuri de vacanta si in acelasi timp sa ai si poze bune iei asa ceva. Daca te intereseaza doar pozele si nu vrei altceva de la vancanta aia, iei un DSLR, o tona de obiective, bartai geanta, trepiedu' si toate cele... si asta e.
    Eu am ales aparatu' asta tocmai pentru ca este mic si intra in geanta/borseta. Sincer... n-as rezisata cu DSLR-ul la gat pe 40°C...

Si, apropos de trepied, o sa iau in curand si un d-asta:
    http://joby.com/gorillapod/magnetic/#images
    sau d-asta:
    http://joby.com/gorillapod/original/#images

Felicitari pentru achizitie. Dupa lungile discutii din culise ai ajuns sa iei un aparat performant. Da este cam cea mai performanta compacta la ora actuala. Sa atasezi niste poze cu ea. Lumina buna si la cat mai multe cadre.

Da... Eu voiam si aspect super compact si zoom si senzor mare... si pe mama si pe tata... Ce mai... DSLR de buzunar voiam... Da' nu exista asa ca am ajuns la asta.

Da' serios acum... nu ma asteptam sa fie asa praf Canonu'.

Administrator Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan's Avatar
    Canon nu ar fi la prima "duda" pe care o dau cu aparatele foto, mai ales din aceasta clasa. Au mai avut probleme si la alte serii cu optica si softul, insa credeam sincer ca au invatat din greseli. Totusi mai e si varianta ca seria din care era aparatul tau sa fi avut o problema. Oricum, tot raul spre bine: Sony RX100 este mult peste el. Sa-l stapanesti sanatos si sa ne pui cateva poze facute cu el.

In general orice aparate o mai "da pe aratura", insa eu cred ca oxygen a avut un pic de ghinion cu sx260. Eu de exemplu m-am riscat si mi-am luat un sx230 si pot spune ca sunt multumit, nu 100% poate si pentru simplul fapt ca inca nu am facut mai multe cadre cu ea. Am facut ieri cateva, macro si un zoom maxim si eu zic ca a iesit ceva. Voi atasa cateva fotol. Pozele sunt foarte putin lucrate, deci nu sunt direct din aparat si am folosit setarile pe manual. Din pacate vremea a fost aiurea deci nu am putut face nimic in soare. Astept pareri, impresii, sfaturi etc.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version

Name:	IMG_0240.jpg‎
Views:	254
Size:	90.9 KB
ID:	368   Click image for larger version

Name:	IMG_0234.jpg‎
Views:	227
Size:	83.9 KB
ID:	369   Click image for larger version

Name:	IMG_0237.jpg‎
Views:	248
Size:	85.6 KB
ID:	370   Click image for larger version

Name:	IMG_0231.jpg‎
Views:	216
Size:	85.1 KB
ID:	371   Click image for larger version

Name:	IMG_0230.jpg‎
Views:	247
Size:	86.0 KB
ID:	372  

Last edited by white_tee; 13-08-2012 at 08:31.

Quote Originally Posted by oxygen200000 View Post
    Da... Eu voiam si aspect super compact si zoom si senzor mare... si pe mama si pe tata... Ce mai... DSLR de buzunar voiam... Da' nu exista asa ca am ajuns la asta.
    Te asteptam cu niste poze. Sunt curios cum face poze rx100 din mana ta, ca din review-uri m-am cam saturat.

Reply to Thread
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast