Reply to Thread
Results 1 to 6 of 6
    Senior Member NooBooS is on a distinguished road

Review tastatura gaming Dragon War Desert Eagle GK-001

1. Introducere

Astazi va prezint o tastatura relativ noua pe piata din Romania, apartinand brandului Dragon War din Japonia.
    In mod obisnuit, nu se pot spune foarte multe lucruri despre o tastatura, deoarece ele nu prezinta un interes atat de mare precum niste casti sau mausi de gaming. Cu toate acestea am sa incerc sa ii fac o prezentare cat mai completa produsului si a ajuta viitorul cumparator in a se decide.
    Bun, deci astazi, avem tastatura gaming Dragon War Desert Eagle GK-001. Ce e interesant la tastatura aceasta este faptul ca se poate incadra intr-un buget limitat, micut, este de gaming.
    Last edited by NooBooS; 05-04-2013 at 12:12.

2. Specificatii si scurt istoric

Dragon War este o firma putin cunoscuta, inca, pe piata noastra. Dragon War este o firma specializata pe produse de gaming. Ea a fost creata de niste impatimiti ai jocurilor in anul 2009 in Japonia. In 2012 a fost si siteul Dragon War lansat.
    Devizia Dragon War este: “to provide everyone the best experience on gaming activities with a reasonable price” – adica furnizarea celei mai bune experiente de gaming la un pret rezonabil. Si cam asta si ofera aceasta firma astazi, prin acest mouse.

- tastatura conceputa special pentru gaming
    - taste multimedia
    - rezistenta la apa
    - taste suplimentare pentru gaming colorate distinct in albastru (WASD + tastele directionale)
    - include o suprafata tip mousepad pentru aderenta sporita a tastaturii
    - interfata : USB
    - dimensiuni : 465 x 141 x 20 mm
    - greutate : 471g
    Last edited by NooBooS; 05-04-2013 at 12:12.

3. Ambalaj, continut, parere

Cutia produsului, dupa cum se vede si in poze, este la fel ca a tuturor perifericelor de gaming, adica foarte colorata, special gandita pentru a-ti lua ochii si a te convinge sa cumperi. Din punct de vedere al cutiei, oricine ar putea jura ca e vorba de un produs de top (ca pret).
    Click image for larger version

Name:	dragon war tasta1.jpg
Views:	303
Size:	32.9 KB
ID:	532

Reclama produsului spune o poveste intreaga si iarasi, marketing e clar, trebuie sa placa si sa te atraga, aici nimic de zis, decat bravo lor ca stiu sa-si vanda marfa si spun eu ca o fac bine.

Name:	dragon war tasta2.jpg
Views:	340
Size:	52.2 KB
ID:	533

In cutie gasim o tastatura interesanta, sincer sa fiu cu cateva din taste, evident cele mai utilizate in gaming, colorate intr-un albastru placut. Din punct de vedere estetic, privita de sus cand am scos-o din cutie pare o tastatura construita cu bun-simt, deloc neplacuta ochiului.

Name:	dragon war tasta6.jpg
Views:	423
Size:	23.7 KB
ID:	534

In pachet primim si un pad pe care tastatura sa stea, astfel incat aderenta pe masa sa fie cat mai buna cu putinta, un lucru bun, frumos asa.

Name:	dragon war tasta7.jpg
Views:	334
Size:	69.3 KB
ID:	535

Pe lateralele tastaturii se afla butoanele multimedia, suficiente la numar as spune, pentru cele mai uzuale lucuri.

Name:	dragon war tasta3.jpg
Views:	309
Size:	33.5 KB
ID:	538Click image for larger version

Name:	dragon war tasta4.jpg
Views:	266
Size:	34.1 KB
ID:	537

- Am folosit aceasta tastatura timp de 2 saptamani la birou, cate 8 ore pe zi. Ce mi-a placut foarte mult este cursa butoanelor, foarte rapid, scurta si mai ales, sunt silentioase la apasat. M-a incantat tare mult acest aspect.
    - Strict din punct de vedere al calitatii constructiei pare o tastatura solida, bine inchegata, totusi, nu as putea spune nimic de fiabilitate si cat va tine in timp, pentru ca nu am tinut-o foarte mult timp, dar nu cred ca vor fi probleme.
    - Strict din punct de vedere al calitatii al materialelor trebuie sa recunosc ca se vede ca e o vorba de un produs de buget, totusi, la cat costa, raportul ce ofera / pret mi se pare bun, nu dezamageste.
    - Pentru cei nemultumiti de tastele albastre Dragon War ofera solutia in pachet, fiind de rezerva niste butoane negre, simple si cui nu ii place albastru, le poate schimba, iarasi, beneficiu.

Name:	dragon war tasta5.jpg
Views:	316
Size:	61.7 KB
ID:	540
    Last edited by NooBooS; 05-04-2013 at 12:15.

4. Concluzie finala

Tastatura gaming Desert Eagle este, in final, un produs decent calitativ la un pret corect, care poate satisface un gamer inrait, dar cu un buget redus. Este exact acelasi lucru pe care l-am specificat si in reviewul de la mouse-ul Dragunov, dar exact asta simt.
    Din punct de vedere al raportului pret/calitate mi se pare un produs excelent, dar care pur si simplu nu iese in evident cu absolut nimic. Din fericire, nici nu dezamageste clar in vreun aspect.

Produsul se gaseste in oferta Mediadot: Tastatura Dragon War Desert Eagle

Senior Member DeDeRa is on a distinguished road DeDeRa's Avatar
    Am cumparat si eu tastatura asta, dupa ce am facut greseala sa imi spal tastatura veche, care arata mizer dupa atatia ani de folosire.
    Tastatura veche avea multa negreala pe langa taste si chiar jos, intre taste, cu care chiar nu aveam ce sa fac. Am scos toate tastele, si am...spalat-o. Pus in PC dupa ce am lasat-o o zi la uscat...nu a mai mers, deloc. Am stat o zi intreaga fara tastatura...eram semi disperat, acum pe bune. Si asa ca am comandat o tastatura.
    Prima oara vroiam sa iau altceva, dar am gasit review la ea si se zicea ca e silentioasa. Bine, la prima vedere nu as fi zis ca e buna de ceva, ca e firma necunoscuta in Romania, cel putin deocamdata, dar la cat costa am zis ca nu e paguba.
    Din fericire, cand a ajuns acasa m-a multumit. Chiar e silentioasa si pare bine facuta, o sa revin peste o perioada mai mare de timp, sa povestesc de calitate, ca abia atunci o sa-mi dau seama si de fiabilitate. Dar, la prima strigare, e buna, mai ales la cat costa. I-am scos tastele albastre ca nu erau pe gustul meu si inlocuit cu cele negre din pachet. Slava Domnului ca au pus, ca altfel chiar ca n-o luam.
    Faza comica in toata chestia e ca eu nu am luat-o pentru gaming, ci dailyusing, ci din disperare de cauza, ca nu mai aveam tastatura. Ma asteptam sa fie cine stie ce nebunie de tastatura care sa ma dezamageasca, mai ales ca e ieftina rau, dar...nu a fost. E ieftina si se vede ca e ieftina, dar in mod ciudat, nu e rea ma nene.
    Sa zicem ca sunt tastaturi mult mai bune, dar la ce fac eu, adica scriu pe forumuri si ma mai joc o DotA2, e super. Ceea ce imi place cu adevarat in toata treaba e ca e silentioasa, cel putin pe langa fosta mea Gigabyte.
    In rest, nu stiu ce sa zic, e o tastatura ieftina si buna!
    DeDeRa este pt. orice forum românesc precum butonul like pt. FB. Pe sistemul: "cine dracu e Monstru ăla care a deschis poll cu DeDeRa?". (gsi16v)
    DeDeRa, când vă face idioţi, ştie ce spune. (augustus)
    Specs: Intel i5-2500k + Asrock P67-Pro3 + PowerColor HD7950 + 8GB Samsung 30nm + 2TB WD20EZRX + Antec VP350P + Antec 300
    ErgoGeneza.RO - articole despre sport, culturism si fitness, alimentatie si dieta, suplimente nutritive si steroizi

Name:	1.jpg
Views:	296
Size:	58.9 KB
ID:	543Click image for larger version

Name:	2.jpg
Views:	336
Size:	60.2 KB
ID:	544

Alte doua poze micute, multumesc Radu.
    Last edited by NooBooS; 09-04-2013 at 09:22.

Tags for this Thread