Reply to Thread
Results 1 to 4 of 4
    Senior Member NooBooS is on a distinguished road

Review mouse gaming Dragon War Dragunov ELE-G3

1. Introducere

Mouse de gaming, asta urmeaza sa vedem astazi, in detaliu. Dar nu orice fel de mouse de gaming, ci unul de buget, pe care oricine si-l poate permite.
    Mereu vedem reviewuri la cele mai complexe, complete si nebunesti jucarii de gaming, dar rar avem ocazia sa ne jucam si cu ceva ieftin.
    Este adevarat, ca de cele mai multe ori gaming si ieftin nu prea se potrivesc. Compromisul intre cei doi termeni nu are mereu corespondent in realitate.
    Sau sa nu fie asa? Asta ramane sa vedem.
    Astazi am luat in testare un mouse Dragon War Dragunov ELE-G3.
    Last edited by NooBooS; 27-03-2013 at 17:20.

2. Specificatii si scurt istoric

Dragon War este o firma putin cunoscuta, inca, pe piata noastra. Dragon War este o firma specializata pe produse de gaming. Ea a fost creata de niste impatimiti ai jocurilor in anul 2009 in Japonia. In 2012 a fost si siteul Dragon War lansat.
    Devizia Dragon War este: “to provide everyone the best experience on gaming activities with a reasonable price” – adica furnizarea celei mai bune experiente de gaming la un pret rezonabil. Si cam asta si ofera aceasta firma astazi, prin acest mouse.

Design ergonomic pentru jucatori profesionisti
    Mouse de gaming cu 6 butoane controlabile
    Cablul mouse-ului de 1.4 m
    Potrivit pentru aproape orice suprafata
    Senzor de gaming special cu 3200 dpi
    Senzor: laser
    Rezolutii: 800/ 1600/ 2400/ 3200 dpi
    Tehnologie: cu fir
    Interfata: USB
    Dimensiuni: 79 x 40 x 120 mm
    Greutate: 76 g
    Mouse pad oferit in pachet
    Dimensiuni pad: 245 x 205 x 1.5 mm
    Last edited by NooBooS; 27-03-2013 at 17:08.

3. Ambalaj, continut, parere

Cutia este una ca a oricarui mouse de gaming, frumos colorata, atragatoare, care te…imbie sa cumperi produsul. Cei care au mai multa experienta cu mousii de gaming probabil vor crede ca e o eroare de pret la acest produs si vor spune ca trebuie sa fie mai scump.
    Click image for larger version

Name:	dragon war mouse5.jpg
Views:	456
Size:	82.4 KB
ID:	511

Dupa ce am deschis cutia, se vede un mouse negru pe care este imprimat brandul pe butonul click stanga si modelul pe spatele mouse-ului cu verde. Ca design, trebuie sa recunosc ca e un mouse reusit, frumos realizat, mai ales daca gamingul este ceea ce cauti. Mai mult decat important este altceva: la cat costa acel model de mouse – arata chiar prea bine estetic.

Name:	dragon war mouse3.jpg
Views:	470
Size:	13.4 KB
ID:	516Click image for larger version

Name:	dragon war mouse4.jpg
Views:	589
Size:	96.7 KB
ID:	510

Ca bonus, in pachet se livreaza si un mouse pad, la fel, foarte colorat, pe gustul oricarui gamer, as putea spune.

Name:	dragon war mouse8.jpg
Views:	541
Size:	81.5 KB
ID:	514

- Pot recunoaste ca nu am folosit pentru mult timp mouseul, dar atat timp cat am facut-o, nu i-am gasit un defect evident, lucru important dat fiind, repet, pretul de achizitie. L-am butonat jumatate de zi in office, la birou si aici normal ca nu m-a dezamagit.
    - Ceea ce am facut din start a fost sa setez numarul de DPI maxim si sensibilitatea foarte mica din setarile Windowsului. Initial, il folosisem standard, cum vine el automat si nu ma prea incanta, parca agata in miscare, parca era o idee prea lent si nu raspundea instantaneu cum imi doream. Cu modificarea pe care am prezentat-o mai sus, era altceva, totu’ rula mai fin, mai lejer.
    - Padu’ s-a descurcat onorabil, mouseul aluneca fara problem pe el. Pentru gustul meu, personal l-as fi vrut mai mare, macar putin.
    - Suprafata mouseul mi-a placut, nefiind lucioasa nu raman urme de degete, amprente si asa mai departe. Rotita din dotare de asemenea nu mi-a displacut, pare construita cu bun-simt. Din pacate, nu pot spune nimic de fiabilitate si cum se va descurca mouseul in timp. La prima vedere, as putea sa spun ca arata solid si ca va tine, dar chiar nu vreau s-o fac, deoarece nu am nici cea mai vaga idee si nu vreau sa mint.
    - In descrierea produsului se specifica designul ergonomic. Intradevar, mouseul pica destul de bine in palma si chiar mi-a placut acest aspect. Pentru un om cu mana mica-medie consider ca e un mouse chiar reusit, om asa cum sunt eu. Dupa o folosire de peste 6 ore intens, nu am simtit nici un fel de oboseala a mainii sau palmei, lucru important si deloc putin.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version

Name:	dragon war mouse2.jpg‎
Views:	524
Size:	83.2 KB
ID:	512   Click image for larger version

Name:	dragon war mouse7.jpg‎
Views:	434
Size:	87.0 KB
ID:	513   Click image for larger version

Name:	dragon war mouse6.jpg‎
Views:	429
Size:	85.6 KB
ID:	515  
    Last edited by NooBooS; 27-03-2013 at 17:05.

4. Concluzie finala

Mouseul Dragon War Dragunov ELE-G3 este, in final, un produs decent calitativ la un pret corect, care poate satisface un gamer inrait, dar cu un buget redus.
    Nu pot spune ca exceleaza in mod deosebit in vreun aspect, dar nici nu dezamageste. Raport pret/calitate ma declar multumit. Faptu' ca in pachet primesti si un mouse pad e un bonus bine venit.

Produsul se gaseste in oferta Mediadot: Mouse Dragon War Dragunov ELE-G3
    Last edited by NooBooS; 27-03-2013 at 18:00.

Tags for this Thread