Reply to Thread
Page 3 of 25 FirstFirst 1 2 3 4 5 13 ... LastLast
Results 21 to 30 of 248

Thread: Offtopic !

Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar
    Quote Originally Posted by Roby View Post
    2.Carcasa ta silverstone
    Cum e cu componentel intoarse fx invers e mai "sanatos " aici ma refer la placa video din cauza flambari .Wm-ul cum e din cate am vazut ai nevoie de anumite cleme.Care inaltimea maxima pt coolere , am noctua D-14 si nu vreau sa risc .
    Multumesc mult !!!
    In primul rand carcasa mea are parte de un sistem de racire impresionant. Am calculat la un moment dat CFM-ul celor 3 ventilatoare montate din fabrica si a rezultat ca la fiecare jumatate de secunda intregul volum de aer continut de carcasa este inlocuit complet de aer din afara sistemului si asta cu ventilatoarele ( cele stock ) la minim! De atunci am avut ocazia rara sa fac upgrade la ventialtoare de la AP 181 (stock) la AP 182 (upgrade) care suporta un reglak mai fin, o viteza minima mai mica si un airflow maxim mult imbunatatit.
    Sistemul de montare "invers" este cel mai sanatos pentru ca tendinta aerului cald este de a se ridica. Toate componentele care produc aer cald sunt orintate in cazul asta cu toate porturile de evacuare in sus, adauga coloanele de aer rece indreptate drept in sus de ventialtoarele speciale din podea si precum si CFM-ul impresionant si ai garantata cea mai rapida evacuare a aerului cald din orice carcasa.
    WM-ul nu este greu de facut, de fapt este mai usor decat in multe alte cazuri si nu ai nevoie de cleme speciale.
    Spatiul pentru Coolere este absolut suficient pentru orice model comercializat la noi.

Calcul pentru racirea stock al unei carcase Silverstone raven RV02-E

Carcasa dispune din fabrica de 3 ventilatoare de 180 mm denumite Ap 181
    Acestea au doua setari , una de 700 RPM la 80 CFM si a doua de 1200 RPM la 130 cfm, astfel cu ventilatoarele la minim vei avea acest airflow:

3 x 80 CFM = 240 cfm = 6796 litri aer / minut = 113 litri aer per secunda / intr-o carcasa cu volum total interior (goala) de 68.6 litri. Racire ultra rapida la un nr de rotatii scazut, aproape inaudibil. Fa calculul pentru ventilatoarele alea date la maxim ... desi nu recomand pentru ca-s zgomotoase. iti spun, racirea este "industriala", racesti orice componenta oricat de fierbinte foarte eficient si toata cantitatea de aer cald este scoasa foarte rapid in afara. Adauga design-ul ventilatoarelor silverstone, gandite sa proiecteze o coloana de aer pe distanta mare pentru a directiona airflow-ul cat mai bine si ai un rezultat zic eu peste mai toate brandurile de pe piata. Uite si un demo care ilustreaza calitatile unui vent silverstone din seria celor montate pe Raven:

Iar despre flambat, nu stiu la ce te referi. DAca ar fi sa discutam despre asta as spune ca acesta este modul ce l mai corect de montare al unei placi video. Placile video lungi fara ranforsare se "lasa de spate" intro carcasa cu asezare "clasica",dupa un anumit timp datorita greutatii sistemului de racire sau al faptului ca sunt trase in jos de alimentarea suplimentara ce vine din sursa , la modelul asta de instalare "inversa" nu exista posibilitatea unui astfel de scenariu. Este cel mai "sanatos" mod de montare a unei placi de extensie ( Video, Audio, etc)/ De ce vrezi ca dupa atatia ani de relizat review-uri la zeci de modele m-am oprit la carcasa asta in defavoarea Cosmos 2? Este cea mai sanatoasa optiune dpdv al asezarii componentelor si a airflow-ului din cele existente la noi. Und emai pui ca odata achizitionata nu mai trebuie sa bagi nici un ban in ventialtoare, controllere de turatie si alte dracii, vine cu tot ce trebuie din fabrica ceea ce consider ca este inca un mare plus pentru carcasele SilverStone...

Senior Member Roby is on a distinguished road Roby's Avatar
    Mersi mult dar despre haf x nu ai spus nimic

Te-as indrepta sa cauti un review in romana despre respectiva carcasa scrisa acum cativa ani de subsemnatul. Daca ai nevoie de link, PM me, nu doresc sa il fac public aici.

Multumesc mult

Pe sistemul WTF ???
    Tocmai ma bucuram ca Google a cumparat producatorul de telefoane mobile Motorola si ca isi vor produce propriile handseturi la preturi relativ mai mici.
    Se pare ca tocmai au vandut Motorola .. catre Lenovo.
    WTF??

Sursa: http://www.anandtech.com/show/7726/s...ty-from-google

Senior Member Augustin PRiME is on a distinguished road Augustin PRiME's Avatar
    Forumul mediadot se gaseste pe Tapatalk ?

Nu stiu dar pe telefon daca vreau sa intru nu pot sa accesez nici un thrend

Administrator Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan's Avatar
    Augustin PRiME, bun venit pe forum, Momentan inca nu suntem pe Tapatalk, o sa urmeze in curand.

@Roby, merge perfect, chiar acum am testat de pe telefonul meu. Folosesti opera mini?

Senior Member Bogdan101 is on a distinguished road Bogdan101's Avatar
    Quote Originally Posted by Roby View Post
    Nu stiu dar pe telefon daca vreau sa intru nu pot sa accesez nici un thrend
    Recommand Mozila Firefox, stable/faster. (Chrome mai nou nu e stable..)
    Nu folosii browserul integrat!

Da opera , dar nu merge ,poate e de la mine

Reply to Thread
Page 3 of 25 FirstFirst 1 2 3 4 5 13 ... LastLast