Reply to Thread
Page 8 of 8 FirstFirst ... 6 7 8
Results 71 to 73 of 73
    Junior Member Laurentiu is on a distinguished road

Recomandare Placa Video

Buna Seara as dori sa imi cumpar o placa video si nu stiu daca este sau nu compatibila cu PC meu

Placa de baza

Dell Precision Workstation 690
    CHIPSET
    Intel 5000X
    3 PCI-Express Slot wired as X4 98 pins
    1 PCI-Express X16 2.0 Graphics slot 164 pins 150w
    2 PCI-X slots 188 pins
    1 PCI 120 pins

Processor : 2x QuadCore Intel Xeon L5335, 2000 MHz (6 x 333)

SURSA 750W

Bugetul ar fi 1500RON
    Daca cumva ar fi vreo placa mai buna pentru acest buget va rog sa mentionati.

Eu mam blocat la aceasta placa , imi puteti spune daca este cumva compatibil cu PC ul meu ?

http://www.mediadot.ro/placi-video/p...c-windforce-3x

Astept si alte recomandari....

Multumesc anticipat !

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    De mers, va merge, daca fizic iti incape placa in computer, si din cate vad, e destul de incapatoare carcasa.

DAR, sunt niste chestii legate de acel workstation:

1. Procesoarele tale sunt practic similare cu Core2Quad (Q6600) - Generatie 2007. (Doar ca mai lente, Q6600 este la 2.4Ghz si se poate overclocka binisor - Pana la 3.0-3.2, iar Xeon-ul L5335 in acea placa de baza nu)
    Pentru prezent, este un procesor chiar lent, care nu poate utiliza la maxim acea placa video (GTX760, practic, va fi franata chiar si la jumatate din potential, depinde ce faci cu ea).

Pot sa-ti spun ca am avut cativa ani Q6600 ruland la 3.0Ghz (overclockat), si actualul i5-3570k (tot 4 cores) este dublu ca viteza. Fata de un Xeon al tau, ar fi triplu...

2. Placa de baza suporta doar PCI-e 2.0 si placa video este 3.0 ( ceea ce nu e o problema, sunt compatibile)

3. Totusi, daca e pentru un scop profesional, de ce nu alegi o placa Quadro? (De workstation). Aceste placi video GTX7xx sunt pentru gaming... si acel calculator pare sa aiba alt scop.

4. Ai ales o placa video care nu e pe stoc...

---
    Da niste detalii, ce faci exact cu computerul, si poate gasim ceva mai bun

Junior Member Laurentiu is on a distinguished road
    As dori sa-l folosesc mai mult pentru gaming , momentan am o placa de 256mb si as dorii ceva de inalta calitate. Multumesc frumos pentru lamurire , totusi miai putea recomanda o placa cat de cat buna pentru acest workstation?

Reply to Thread
Page 8 of 8 FirstFirst ... 6 7 8

Tags for this Thread