Reply to Thread
Results 1 to 2 of 2
    Junior Member Arrey is on a distinguished road

Overclock Radeon 270X

Mi-am luat in urma cu ceva timp gen prin vara trecuta am luat placa amd r9 270x si pana acum nu am incercat sa fac overclock pt ca am citit pe unele forumuri ca vine cu overclock deja dar nu sunt sigur si nu am incercat sa fac eu singur overclock pt ca nu vroiam sa o stric deci daca ati putea sa imi dati cateva sfaturi sau cum sa fac as fi recunoscator. Multumesc anticipat

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Buna,

In general nu ai cum sa o "strici", chip-ul video are diverse protectii interne pentru a preveni defectele, insa in acelasi timp la o placa de aceasta, de categorie "medie", nu castigi mai nimic din overclocking.

Practic, jocurile iti vor functiona la fel.
    Overclocking-ul poate aduce, sa zicem, pana la 10% extra performanta... insa daca faci cateva calcule, 10% este foarte foarte putin:

Exemplu: Daca jocul merge la 30 fps inainte de overclocking, cu 3 frame-uri extra va fi 33 fps, deci absolut insesizabil in timp ce iti impusti inamicii.

---
    Overclocking-ul in general foloseste la "scoruri" din diverse teste, in gaming normal nu are aproape nici o aplicatie practica.

Eu de exemplu, pasionat de overclocking, fac asta cand apare cate un joc nou sa vad asa de curiozitate ce castig am. Dupa ce am terminat testele ( 30 minute, 1 ora maxim ) las inapoi placile video la valoarea lor originala. Si gata ...