Reply to Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 22

Recomandare componente PC 4500 lei

Salut lume,
    As dori sa ma apuc si eu sa incep sa imi cumpar din componente,insa ideea este ca am unele probleme in ceea ce priveste compatibilitatea intre piese,si imi este frica sa nu cumpar de pomana si sa nu se pupe,deoarece as vrea ca piesele sa le cumpar de la magazine diferite,in functie de care are cel mai mic pret,as salva multi banuti in felul asta.
    As vrea sa am in felul urmator:
    Video- Orice Gtx 1070,nu conteaza ca este Zotac,Gigabyte sau MSI ( de preferabil cel mai ieftin)
    Procesor- As fi vrut un i7 insa cu siguranta nu mi-l voi permite,si sunt nevoit sa selectez un i5 de ultima generatie.
    16 GB ram care sa „mearga” la 2133mhz.
    Evident ca acest sistem este destinat pt gaming,si overclocking nu stiu daca voi face,sau daca voi face va fi slabut...

Daca mi-ati putea alcatui ceva care sa includa doleantele mele de sus,ar fi excelent.
    Mentionez ca nu doresc SSD ( il voi lua in timp) si monitorul il voi primi de la cineva,deci p-asta nu-l luam in discutie in ecuatia asta ) Oricum ca ideie, monitorul este un LG 24GM77....si inca ceva...ma voi juca in full hd,nici vorba despre rezolutii 4K.
    Multumesc in avans ! Astept cu interes recomandarile voastre,pt ca as vrea sa ma apuc sa cumpar din piese,si in ianuarie sa ii dau viata cu totul.
    Multumesc in avans ! Multa Stima..

Salut,

Am facut un wishlist:
    http://www.mediadot.ro/wish/&wid=51106

Am depasit usor bugetul menionat dar atat timp cat ai pomenit cuvantul overclocking, din start a trebuit sa aleg chipset Z170 si i5 6600k.
    Nu poti face overclock cu un chipset sau procesor inferior.
    De asemenea am mers cu o sursa de buget. Recomand sa investesti intr-o sursa ceva mai buna. Am mers la limita decentei sa spun asa.
    Putem discuta despre orice componenta sau inlocui si in functie de parerea ta.

Mult succes.

Modificari

Salut,
    M-am bazat pe configuratia ta,si cred ca am reusit sa fac alta,mai ieftina un pic si in acelasi timp cu o sursa mai buna...
    Las la aprecierea ta
    Multam'

Carcasa Zalman Z1 NEO - 165 lei
    Core I5-6600K - 1150 lei
    Placa de baza MSI B150M Bazooka Plus - 385 lei
    Zotac GeForce GTX 1070 2x IceStorm 8GB GDDR5 256bit - 1950 lei
    Corsair Sursa VS Series VS650 650W - 260 lei
    Cooler Master Hyper 212 LED - 150 lei
    HDD WD Caviar Blue 1TB SATA3 64MB 7200RPM - 230 lei
    Memorie Micron Crucial 16GB Kit 2x8GB DDR4 2133MHz CL15 - 380 lei

TOTAL : 4670 lei

Da, este foarte OK.
    SIngura mentiune ar fi ca in momentul in care ai mers cu chipset B150 automat nu mai poti face overclok.
    Astfel poti merge cu i5 6600 de exemplu si mai economisesti ceva.
    Acela are si cooler in pachet, daca poti lua in calcul si optiunea asta, evident nu se compara cu cel de la Cooler Master din wishlist.
    Alegerea evident este a ta. Eu vreau doar sa ma asigur ca ai in vedere toate variantele.

Mult succes.

Senior Member leo.messi22 is on a distinguished road
    @tanase.claudiu esti deja la limita decentului cu configul de mai sus .. nu stiu de ce ti s-a pus pata pe overclock-ul ala cand nu-ti aduce absolut nimic sesizabil in materie de gaming .. singurul avantaj ar fi sa faci oc placii video pt "un plus" de 10-15 fps-uri max.

Oricum sa nu ai pretentii pre mari de la coolerul procesorului .. vrei oc cum trebuie bagi bani iti iei un cooler de varf sau racire pe apa, daca tii la estetica si te joci cat vrei cu frecventele, altfel nu are rost, nu faci decat sa i-o dai la temelie.

Deci anticipez un config de genul http://www.mediadot.ro/wish/&wid=51172 cu urmatoarele mentiuni:
    -procesor i5 suficient in materie de gaming Full HD
    -placa de baza din configul tau cu slot M.2, foarte buna
    -placa video GTX 1070 G1 gaming cu 3 ani garantie si potential mare de OC
    -rami 16Gb care-si fac treaba
    -hard WD blue pt stocare
    -sursa full modulara Seasonic Bronze 620w
    -carcasa decenta, spatioasa cu un minim de ventilatie
    La cele mentionate mai sus se preteaza un SSD macar de 120Gb si monitor Full HD pe masura PC-ului. Te descurci tu cumva ..

Spor la cumparaturi !

Smile Intrebare

Pe acea placa de baza aleasa de mine,am inteles ca nu pot face OC procesorului, corect?...
    Insa nici la placa video nu se poate? Ma refer in ideea in care as ramane pe placa de baza selectata de mine,si nu m-ar interesa OC-ul la procesor,ci doar la VIDEO.

Placa video este ok.
    Poti sa faci overclock. Este independenta din acest punct de vedere,

Mult succes.

Daca tot suntem la tema OC, vezi sa incluzi in configul final si o carcasa spatioasa (care sa-ti incape placa video) ventilata optim (minim 3 venturi pt OC) .. si ti-am zis, pe viitor baga un SSD acolo, fie el si de 120Gb ca se merita .. iti merge brici sistemul de operare instalat pe asa ceva. Iar sursa, de preferat, sa fie modulara pt un wire management reusit.

Configuratie finala...

Ma gandesc sa las asa configuratia...si anume... :

Carcasa Zalman Z1 NEO - 165 lei
    Core I5-6600K - 1150 lei
    Placa de baza MSI B150M Bazooka Plus - 385 lei
    Zotac GeForce GTX 1070 2x IceStorm 8GB GDDR5 256bit - 1950 lei
    Corsair Sursa VS Series VS650 650W - 260 lei
    Cooler Master Hyper 212 LED - 150 lei
    HDD WD Caviar Blue 1TB SATA3 64MB 7200RPM - 230 lei
    Memorie Micron Crucial 16GB Kit 2x8GB DDR4 2133MHz CL15 - 380 lei
    + un SSD A-Data Premier Pro SP550 Series 240GB SATA-III 2.5 ( Am vazut ca e FOARTE laudat de toata lumea ) si este si best buy

In ideea in care oricum nu o sa ma intereseze sa fac OC proc-ului ...
    Credeti ca vor fi ceva probleme? Gen bootleneckuri,restarturi,blue screen-uri daca le las asa impreuna? ...
    Mi-am topit creierii pana acum cate config-uri am facut...si as vrea sa o las asa pe aceasta,si sa ma apuc sa cumpar din componente...
    PS : Am nevoie de cel putin 2 de DA )

Ai un NU barat din partea mea .. nu inteleg de ce te impotmolesti la 6600k-ul ala destinat overclock-ului cand nu faci OC si ai varianta 6500 non K + 100 lei la ciorap sa-i bagi la sursa sau la placa video cu 3 ani garantie (las-o mai bine sa fie in plus decat sa te trezesti dupa 2 ani cu frumusete de GTX 1070 intr-un service obscur sau aruncata la reciclat) .. daca iti permiti sa dai 2000 lei acum si dupa inca atat pe grafica noua n-am nimic impotriva, dar se poate evita o cheltuiala de pomana.

SSD-ul e un plus acolo, imi place ca te-ai decis sa incluzi unul, dar sari bugetul .. sursa nu o preferi Seasonic full modular sa te scapi de nspe mii de fire prin carcasa si sa bagi doar esentialul ? Carcasa tine de gusturi, evident, personal prefer Segotep Warship-ul .. coolerul, daca nu faci overclock, poti lua ceva de buget si mai scoti cativa leuti economie.

Pana la urma detii monitor Full HD pt placa aia ??

Reply to Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast