Reply to Thread
Results 1 to 10 of 10

Thread: PC gaming

Junior Member Cosmin112 is on a distinguished road

PC gaming

am nevoie de un sfat in legatura cu achizitionarea unor piese pt pc mai exact un procesor placa de baza si ram si carcasa avand in vedere ca am placa video Nvidia Geforce Gtx 960 si sursa ATX 550W P4 bugetul ar fi 2500-2600 lei multumesc!!

Senior Member leo.messi22 is on a distinguished road
    Salut! Te poti orienta spre asa ceva http://www.mediadot.ro/wish/&wid=54522 cu mentiunea ca sursa trebuie schimbata neaparat, plus ca se incadreaza in buget .. de restul ia un SSD .. merita fiecare banut dat pe el, garantez. Alte componente mai detii (monitor, periferice) ?? La ce va fi folosit Pc-ul ??

PC-ul il folosesc in principal pentru gaming, la procesor ma gandeam la un i5 7600K si nu stiu ce placa de baza sa iau pt el si mi-ar trebui si un cooler bun pt procesor, ram si carcasa

Nu m-as aventura neaparat la OC, daca esti incepator la cap asta nu e musai un 7600k, nu faci decat sa te lungesti la cheltuiala .. ai 7400 si 7500 care se descurca foarte bine in jocuri cu 960-ul tau. Dar revenim la discutia cu sursa .. o sa ai probleme cu ea si e recomandat sa o schimbi cu ceva mai bun. Monitor nu vrei ??

vreau stiu daca placa de baza este buna in acest build http://www.mediadot.ro/wish/&wid=54537 adica daca este compatibila cu procesorul si placa video mentionata mai sus si sursa daca este buna si in legatura cu perifericele si monitorul nu este nevoie ca detin deja multumesc mult pt ajutor

Nu apare configul, incearca sa-l postezi din nou.

Raman la ideea initiala .. config non k cu sursa decenta si SSD (daca nu ai deja) fara overclock .. iti da numai cu plusuri la buget si nu castigi nimic vizibil in jocuri. Cooler minim 300 lei (aer sau apa), carcasa ventilata optim si sursa potenta pt sistem .. deci cam vreo 3000 lei cu care practic nu castigi nimic in plus fata de configul non OC. Nu mai bine renunti tu la ideea de oc si-ti iei ceva echilibrat (de ex configul meu), dupa stai frumos cu o bere in mana si te feliciti pt achizitia facuta ??

Sau daca tot ti s-a pus pata pe oc si dispui de mai multi bani imi zici si rezolvam si varianta asta .. cum crezi.

ok atunci daca imi poti recomanda un config dar insist sa am in el un procesor i5 7600 (non k) si ssd-ul o sa il iau mai incolo nu acum, cu un buget de 2500 + sau- 150 lei

Ti-am facut un config deja .. bagi la retusuri i5 7500/7600 dupa bunul plac, placa de baza Asus Prime b250, sursa ramane Fortron-ul cu 80+ Silver eficienta si 5 ani garantie (Corsair-ul tau nu e disponibil), Kingstone-ul la rami si cooler.

La cap. procesor zic sa iei 7500-le care se descurca foarte bine in jocuri, 7600-le nu iti aduce nici un spor de performanta pe care sa-l percipi, vei constata diferenta dintre ele doar in benchmarkuri sintetice .. ce iti ramane pui deoparte pt SSD sau ce vrei sa mai cumperi.