Reply to Thread
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 11 to 20 of 22

Smile Sursa

Sursa Modulara Sirtec High Power Element Smart EP-750S 750W 280 de lei

Ceva de genul asta ar fi ok ?

Referitor la procesor,ma gandeam sa iau varianta K pentru ca avea frecventa mai mare,respectiv 3,5 ghz spre deosebire de cel stoc la 3,2 ...ma gandesc ca pe viitor vor conta cei 300 in PLUS ...peste 2-3 ani daca ne gandim cam ce jocuri " bomba"....vor fi...ma gandesc ca orice e in plus e bine venit...

Monitorul este LG 24GM77-B . Destinat gaming-ului ...insa sper ca cei 144hz sa ma ajute si in filme.....

Senior Member leo.messi22 is on a distinguished road
    Quote Originally Posted by tanase.claudiuandrei View Post

Ceva de genul asta ar fi ok ?
    Sirtecul ala e ok, dar as merge pe Seasonic, imi inspira mai multa incredere .. la partea cu procesorul ti-am zis cum sta treaba .. cei 300 mhz ii "simti" doar in teste sintetice, in jocuri n-o sa observi nicio diferenta. Procesorul trebuie sa fie competent sa nu incurce placa video, adica sa nu fie bottleneck, in jocuri placa video duce tot greul .. deci cumpara-l linistit, i5-ul ala iti duce toate jocurile cu brio 3-4 ani de acum incolo.

La partea cu filmele, nu e posibil ce vrei tu, eventual le vizionezi doar 3d .. iti dai seama cum s-ar misca actorii in scenele de actiune sau la scenele deocheate )) .. mai citeste pe net sa vezi ce zic si altii cu monitoare de 144Hz...

Configuratie finala

Carcasa Zalman Z1 NEO - 165 lei
    Intel® Core™ i5-6600, 3.3GHz, Skylake 950 lei
    Placa de baza MSI B150M Bazooka Plus - 385 lei
    Zotac GeForce GTX 1070 2x IceStorm 8GB GDDR5 256bit - 1950 lei
    HDD WD Caviar Blue 1TB SATA3 64MB 7200RPM - 230 lei
    Memorie Micron Crucial 16GB Kit 2x8GB DDR4 2133MHz CL15 - 380 lei
    + A-Data Premier Pro SP550 Series 240GB SSD

Doua intrebari finale,inainte sa ma apuc de cumparat :
    Daca te uiti un pic atent,am taiat cooler-ul pentru procesor deoarece am inteles ca i5-ul asta vine cu unul inclus in pachet de la ei,si am inteles de pe net ca este foarte decent. Sa-mi spui parerea...
    Si a doua...tot legat de procesor,scrie la specificatii ceva de genul...FRECVENTA PROCESOR 3,3 GHZ , TURBO BOOST 3,9 GHZ . Nu prea inteleg,proc-ul nu e deblocat,dar totusi merge OC pana la 3,9 ? ...
    Daca ma lamuresti in privintele astea,ma apuc de treaba.
    Si te rog mult,daca tot ti-am rapit atata timp cu prostiile mele,sa te mai uiti tu odata peste configuratia de sus,si sa te uiti la compatibilitati,sa te asiguri ca sunt compatibile sau ca placa video intra pe placa de baza si are spatiu suficient, de la masuratori pana la orice...
    PS: M-am decis sa las sursa selectata de mine....Numai am nervii necesari sa mai caut iar un raport calitate pret asa )...

Offf .. tot nu vrei sa intelegi .. probleme de compatibilitate nu sunt, frecventele alea sunt modul turbo al procesorul adica un fel de oc la scara redusa (cativa mhz in plus, vizibili doar in teste sintetice), spatiu suficient. Poti comanda linistit...

Sa-l stapanesti sanatos !

Multumesc.
    Maine voi incepe prin a comanda carcasa....e un inceput zic ...
    Cand il alcatuiesc complet,revin cu poze,si de ce nu,poate ne intalnim si la o bere,why not

Quote Originally Posted by tanase.claudiuandrei View Post
    poate ne intalnim si la o bere,why not
    Ar fi o idee )) .. daca ai probleme cu lipsa stocului la piese discuti cu tipul de la vanzari de alternative, intrebi cand revin pe stoc pt comanda .. sau revii pe forum si-l rezolvam

De unde esti omule ?
    Eu sunt din Bucuresti

La fel .. da' nu am timp de bauta, am altele pe cap. Sa fie sanatos cumparatoru' atat iti zic

Cool Intrebare

Salut,
    am luat pana acum asa :
    Zalman Z1 Neo 150 lei
    Cooler Master Hyper 103 ( Cooler ) 120 lei
    HDD WD Caviar Blue 1TB
    Placa de baza MSI B250M Bazooka 399 lei. ( Am luat-o p'asta sa suporte kaby lake-ul)

Intrebare mea finala este:
    Avand in vedere ca iese din buget un I7 ( mai scump cu vreo 350 de lei ) si stiu ce o sa spui ...ca nu merita daca nu fac overclock bla bla bla...si stiu,ai dreptate,insa eu te intreb strict din punct de vedere al compatibilitatii.
    i5 7600K 3.80 GHz - Functioneaza pe Msi-ul ala care l-am luat? fara OC,il iau doar pentru ca are 3,8 Ghz....si boost pana la 4,2....(imi este frica sa iau un i5 mai slab ca si putere deoarece am citit pe unele forumuri ca la unii s-a intamplat sa faca bootleneck cu gtx 1070-ul,daca iei i5 la 3,3 sau 3,4)
    Astept un raspuns cu mare interes

Reply to Thread
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast