Am vazut ultímele postari din categoría top 10 cele mai bune filme horror. De fapt l-am recitit in intregime. Am vazut si articole din publicatiile de specialitate (gen Republick, Mouvie), dar si de pe anumite site-uri de profil.
Era vorba de aparitia unui nou tip de film. Genul MACABRE ! Gen ce spuneau editorialistii, nu are nimic cu cel horror.
Acest gen tine mai mult de stomac decat de frica. E vorba de acele filme violente, cu mult sange, cu crime infioratoare, cu criminali fara noima, masacre, torturi, nimic paranormal, nimic diabolic, nimic ezoteric.

E ok o astfel de impartiré?

Mie unuia mi se pare corecta si necesara. Adica nu poti sa pui Tacerea Mieilor pe acelasi palier cu Exorcistul sau The Ring. Unul e real, palpabil, posibil (putin, dar posibil), altul e supranatural, ancorat in lumi fantastice.

La fel si celébrele seriale de acum Saw, Texas masacre, Friday 13th, si mai stiu eu ce alte macele .

Asa ca, nu trebuie amestecat filmul horror, supranatural, inexplicabil, cu filmele care au la baza violenta bruta si poate si ceva suspans.

-------------------------------------------------------------
country ringtone, instrumental ringtone, samsung ringtone