Reply to Thread
Results 1 to 2 of 2
    Junior Member CrisT is on a distinguished road

Recomandare sursa + carcasa

Buna ziua,
    Am urmatoarea configuratie si as aprecia daca ati putea sa imi oferiti niste recomandari.

CPU: Intel G3258 stock
    RAM: 2x 4GB Corsair DDR3
    Placa de baza: Asus H81M-C
    GPU: Nvidia GTX460 2GB

Pentru sursa, am un buget de ~250 lei si ma gandeam ori la un Corsair CX450M sau la Seasonic S12II 520w/S12II 620w. Bineinteles, sunt deschis la orice alta varianta.

La carcasa, bugetul ar fi de ~200 lei si sunt tentat de un Z3 Plus sau de NZXT 210. Evident, sunt deschis la recomandari.

Si inca ceva. Un HDD extern bun de min 500GB care ar fi? Dupa ce ar trebui sa ma ghidez in cazul acestuia?

Va multumesc frumos!

Salut,

La sursa m-as orienta catre Seasonic de 620W. Este foarte decent pretul actual.
    As lua-o pe aceea gandindu-ma ca poate in viitor o sa faci un upgrade mai sonsistent si o poti pastra. Face fata si la o configurati SLI chiar, deci clar esti acoperit cu ea in viitor.
    La carcasa m-as orienta catre Zalman. Desi initial as fi tentat sa zic clar NZXT, imi place mai mult cum este Z3 Plus in interior. Ai posibilitatea sa folosesti o placa video cu 3 ventilatoare in viitor. Aici evident tine si de aspectul exterior si de gustul fiecaruia.
    La fel Z3 Plus are si un port USB 3.0 ceea ce ii aduce un alt avantaj in fata celeilalte.
    In cazul HDD ti-as recomanda WD sau Seagate, la fel in functie si de preferinta ta.

Mult succes.