Reply to Thread
Results 1 to 5 of 5
    Junior Member Angel is on a distinguished road

Pc gaming 7000 ron

Vreau sa achizitionez un pc doar pentru gaming si stream.Ce parere aveti despre aceasta configuratie?
    http://www.mediadot.ro/wish/&wid=45813
    1-e o configuratie buna?
    2-e compatibila configuratia?
    3-cam cat timp poate duce max settings in jocuri? rezista cativa ani?
    4-care e diferenta dintre toate modelele de placa video gtx 2070 ,pentru ca am gasit o gramada de modele si nu sunt prea decis pe care sa o aleg..e mare diferenta dintre ele?
    Tin sa mentionez ca nu o sa fac oc.
    5-sunt variente mai ieftine dar care sa ofere aceiasi performanta?

Senior Member leo.messi22 is on a distinguished road
    Salut! Sa le luam pe rand .. la gramada )

1. Da e bun .. la pretul ala nu prea ai cum sa gresesti .. eu as mai retusa un pic pe la comp X sau Y
    2. Da
    3. Nu stiu ce sa zic .. depinde de noile titluri ce vor aparea si de preferintele tale in materie de gaming .. 2-3 ani gaming Ultra pe Full HD ai asigurat .. dupa bagi upgrade daca esti pasionat de domeniu
    4. Garantia, racirea oferita de producator (MSI, ASUS, EVGA, GIGABYTE etc.), promotia unde e cazul (jocuri sau periferice), feedback-ul posesorului unui astfel de produs sau fan boy-ismele in cazul unor persoane .. cel mai sfant le judeci la rece cu review-uri de specialitate in fata gen techpowerup, anandtech, hardcoreware, hardocp, lab 501 etc. si stii ca faci o treaba
    5. Sunt .. dar nu ai de ce sa te lacomesti la 200-300 lei maxim

E destul de bun configul tau .. alternativ poti opta pt SSD Samsung (cand il prinzi pe stoc), monitor 60Hz IPS/AH-IPS/AMVA+/AHVA si ai liber la comanda din parte mea.

multumesc mult pentru raspunsuri.Am doar o intrebare: ce inseamna monitor 60Hz IPS/AH-IPS/AMVA+/AHVA? nu le prea am cu terminologiile la monitoare

Senior Member leo.messi22 is on a distinguished road
    Sunt tipurile de panel-uri ale monitorului .. de ex LG-ul pus de tine e un TN cu 1ms timp de raspuns super rapid si 144Hz (IPS-urile au o calitate a imaginii mai buna si timp de raspuns mai mare), dar la refresh rate-ul LG-ului se calculeaza mai multi pixeli, automat se impune o placa video de varf gen 1070-ul tau, ca sa ai un gameplay smooth .. AHVA sunt echivalentul IPS, VA/AMVA-urile relativ asemantoare cu IPS.

Pt gamerul obisnuit diferenta nu e chiar atat de vizibila cat sa-ti bata la ochi .. parerea mea e sa-l cumperi pe care vrei, la pretul ala sunt monitoare foarte bune. Ca sa nu mai lungim, uite doua review-uri pt detalii in amanunt link, link

O mica specificare la config-ul de mai sus, am omis sa mentionez .. daca mai dispui de ceva bani fa un efort pt o tastatura mecanica si mouse de gaming Razer, Steelseries, Asus, Madcatz etc. pt o experienta de gaming cum trebuie .. chiar e pacat sa ai frumusete de pc si sa te joci cu periferice ieftine.

Bafta la cumparaturi !

Multumesc pt sfaturi dar partea proasta e ca bugetul meu maxim e 7000 si am depasit un pic.E perfect ce zici legat de tastatura si mouse dar nu imi permite bugetul