Reply to Thread
Results 1 to 5 of 5

Thread: Ajutor PC

Junior Member Z0mbalaU is on a distinguished road

Ajutor PC

Salut! Am PC de vreo 5 ani si cam peste o luna "prind" un buget de 3500 de lei pt. unul nou si as vrea sa-mi fac o idee. O sa-l folosesc pt. gaming si streaming. M-am gandit asa:

Procesor: i5-4690 / i5-6600 (in functie de ce gasesc mai ieftin, in momentul de fata Skylake-ul e mai scump cu putin)
    GPU: ASUS GeForce GTX 960 STRIX DirectCU 4GB GDDR5 128-bit
    RAM: as vrea 16, dar daca nu ma incadrez o sa adaug o placuta mai tarziu
    Placa de baza: H81 / H110 (in functie de procesor)
    Carcasa: ceva de la Zalman, poate un Z3
    HDD: 1 TB, ce gasesc mai ieftin
    SSD: ceva de 120 / 240 GB de la hyperx sau adata
    Sursa: ceva de 550 W, erau unele care aveau garantie pe viata sau ceva de genul

Nu sunt cel mai mare gamer din lume, vreau mai mult pt. lol, dota, cs, wow, dar ma atrag si titlurile noi, nu vreau sute de FPS-uri, vreau sa le pot juca pe setari medii, in full hd. In bugetul meu, intra un i5-6400 si un gtx 970, am zis sa mai pulsez putin pe procesor... oricum, probabil in maxim un an o sa fac si un upgrade la 1070 si poate reusesc sa vand gtx-ul 960 cu 500 de lei.
    Sper ca am postat unde trebuie.

Senior Member ghostbit is a glorious beacon of light ghostbit is a glorious beacon of light ghostbit is a glorious beacon of light ghostbit is a glorious beacon of light ghostbit is a glorious beacon of light ghostbit is a glorious beacon of light ghostbit is a glorious beacon of light ghostbit is a glorious beacon of light ghostbit is a glorious beacon of light ghostbit is a glorious beacon of light ghostbit is a glorious beacon of light ghostbit's Avatar
    Salut,

Nu are sens 16GB deocamdata. Pentru jocurile mentionate este suficient 960-ul, mai ales daca vrei in viitor sa faci un efort pentru 1070 - din punctul meu de vedere e excelent asa.

La Z3 sa-ti algegi modelul Z3 Plus.

Iar la jocurile AAA, nu e tragedie daca mai tai din umbre, distanta, motion blur, AA. In felul asta o sa te bucuri cand vei merge cu totul la maximum, fullHD, pe un 1070.

La SSD neaparat 240. Fiind extrem de paralelizat in interior se observa in anumite scenarii. De asemenea e ok sa faci ceva mai mult overprovisioning - de ex. sa ai partitia C de ~200GiB si restul lasat neformatat. Samsung Magician iti arata chestia asta, nu stiu la AData sau la altii daca au tool-uri care sa confirme ca spatiul lasat extra e folosit de firmware.

Senior Member leo.messi22 is on a distinguished road
    Salut ! Varianta mea: GTX 1060 acum, peste un an-doi GTX 1070 sau ce naiba o aparea performant. Sau pc fara grafica acum, iar cand faci rost de bani iei GTX 1070 si te bucuri de toate titlurile favorite in materie de gaming .. cum crezi ca e mai ok pt tine.

Deci ceva de genul http://www.mediadot.ro/wish/&wid=44961 si dupa bagi 1070-ul sau iti iei 1060 si monitor Full HD.

Junior Member Z0mbalaU is on a distinguished road
    Multumesc mult pentru raspunsuri. O sa merg pe GTX 960 si, probabil, in maxim un an, o sa fac un upgrade la 1070. Mai am o nelamurire in legatura cu varianta de placa video spre care sa optez...

Imi sare in ochi msi-ul si asus-ul... Daca ma puteti ajuta cu o parere....
    http://m.mediadot.ro/placi-video/pla...t-pMyMyPTMu-l/

Senior Member leo.messi22 is on a distinguished road
    Quote Originally Posted by Z0mbalaU View Post
    O sa merg pe GTX 960 si, probabil, in maxim un an, o sa fac un upgrade la 1070.
    Imi sare in ochi msi-ul si asus-ul...
    Pai un criteriu de care ar trebui sa tii seama e pretul .. in cazul nostru, cam tot ce e pe acolo cu 4Gb VRAM e ok. Alege intre MSI cu mouse + mousepad cadou si Zotac-ul ala cu Rise of the Tomb Raider .. ambele sunt variante mai mult decat decente.

Cel mai logic ar fi GTX 1060-ul .. nu mai recomand generatia GTX 900 in conditiile in care urmeaza sa apara si chiar sunt pe stock unele modele GTX 1000 superioare, cu consum mai mic, mai mult VRAM, frecvente mai mari etc. Faci cum crezi.

Spor la cumparaturi !