Reply to Thread
Results 1 to 5 of 5
    Junior Member vlc27 is on a distinguished road

Gaming PC 3000 RON

Bună ziua,

Aș fi vrut să achiziționez un pc pe piese. Bugetul este de 3000 maxim. Totuși, 2600-2700 ar fi de ajuns, 3000 fiind maxim maximorum, tras de păr...

Nu prea sunt eu expert în d'ale pc-ului, de aceea vă și cer sfatul. Am ales componentele care mă interesează mai jos, însă aș fi vrut să știu dacă sunt compatibile, dacă ar mai trebui să înlocuiesc o parte dintre ele cu altele mai bune sau, din contră, să optez pentru anumite componente mai ieftine.
    M-ar fi interesat în special sursa și placa de bază, am înțeles că sunt destul de importante, dar și procesorul, placa video, etc...

Orice sfat, comentariu venit din partea voastră e de bun augur și m-ar ajuta enorm. Poate aveți unele dintre aceste componente. Sunt dispus să le achiziționez pe toate de pe mediadot.

Vă mulțumesc mult tuturor,

http://www.mediadot.ro/wish/&wid=43721

Cu bine,

Vladimir

Moderator Emil is on a distinguished road Emil's Avatar
    Ce-ai ales tu este total dezechilibrat...
    In primul rand vreau sa-mi raspunzi la niste intrebari:
    1. La ce vei folosi sistemul?
    2. Doresti monitor sau alte periferice in acest buget?
    3. Cand vei lansa comanda?
    ----------------------------------------------------------------------------
    Mobile Monster:
    ASUS ROG G751JT

PC:
    Procesor: i5-4460
    Placa de baza: AsRock H97
    Placa video: R9 270X
    RAM: 12 GB

Junior Member vlc27 is on a distinguished road
    Quote Originally Posted by Emil View Post
    Ce-ai ales tu este total dezechilibrat...
    In primul rand vreau sa-mi raspunzi la niste intrebari:
    1. La ce vei folosi sistemul?
    2. Doresti monitor sau alte periferice in acest buget?
    3. Cand vei lansa comanda?
    @Emil

Îmi pare rău să aud asta.
    1. Sistemul intenționez să îl folosesc în principal la gaming, dar și la munci de office din viața de zi cu zi cum sunt randările din ArcGis.
    2. La periferice nu m-am gândit încă, dar mouse și tastatură ar cam trebui noi neapărat. Ca monitor am deocamdată un televizor-led-samsung-55-cm-lt22e390ew-full-hd. E proaspăt achiziționat. Mai mult pentru tv, dar mă gândesc că poate fi utilizat cu ușurință și la pc.
    3. Nu știu când o voi lansa, vreau în viitorul apropiat, luna asta neapărat, dar fără a face vreo greșeala că mi s-a mai întâmplat. Vreau să am o certitudine că piesele sunt ok, alegerea e bună... Sunt din București și stau foarte aproape de sediul mediadot, așa că pot ajunge foarte ușor.

Mersi frumos

Moderator Emil is on a distinguished road Emil's Avatar
    - Procesor i5 de ultima generatie, fiind un quad-core nativ va face fata cerintelor tale atat in gaming, cat si profesional.
    - Placa video destul de decenta pentru ati duce orice joc in Full HD.
    - 8 GB RAM DDR4 fiind un minim pentru gaming
    - 1 TB HDD pt stocare
    - Carcasa cu un design placut si ventilat destul de ok. Aici poti sa fii subiectiv si sa-ti alegi ce ti-ar placea tie, doar tu o vei vedea in fiecare zi.
    - Sursa puternica cu certificat 80+ bronze care sa-ti duca toate aceste componente fara nicio problema.

Pe viitor ti-as recomanda sa-i mai adaugi un SSD, facand o diferenta destul de mare.

http://www.mediadot.ro/wish/&wid=43741
    ----------------------------------------------------------------------------
    Mobile Monster:
    ASUS ROG G751JT

PC:
    Procesor: i5-4460
    Placa de baza: AsRock H97
    Placa video: R9 270X
    RAM: 12 GB

Senior Member leo.messi22 is on a distinguished road
    Quote Originally Posted by vlc27 View Post
    Îmi pare rău să aud asta.
    Sistemul intenționez să îl folosesc în principal la gaming

Ok .. dar hai sa luam in considerare noua generatie a verzilor GTX 1000 .. cumperi acum un pc cu i5 si GTX 970 cu un efort financiar, stai la panda de promotii mediadot, dupa un an si ceva o vinzi la SH, mai plusezi si iei GTX 1070. O alternativa

Revenind la wishlist .. e mult mai ok si mai echilibrat config-ul de mai sus, eventual poti inlocui 380-ul ala cu GTX 960 si o sursa o idee mai ieftina daca nu poti mari bugetul pt periferice.

Sa-l butonezi fericit !
    Last edited by Emil; 14-06-2016 at 12:12.