Reply to Thread
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 11 to 13 of 13

Thread: Batman 2 :)))

Da, un progres, perfect adevarat! Probabil o revolutie a fost SSD-ul, care, in opinia mea, este printre cele mai importante componente dintr-un sistem. Ca e i3, ca e i5, ca e i7, ca ai 8, 16 sau mai multi GB RAM, ca ai placa video de 300 lei sau 3000 lei, diferentele le vezi doar in anumite utilizari, in functie de ce este interesat fiecare. Ei bine, la SSD toata lumea le simte, indiferent de configuratie. Chiar si pe sisteme mai vechi, dual core slabute, 2-3 GB RAM, ai bagat un SSD, nu-ti mai recunosti PC-ul...

Senior Member leo.messi22 is on a distinguished road
    Quote Originally Posted by CosminDumitru View Post
    chiar si pe sisteme mai vechi, dual core slabute, 2-3 GB RAM, ai bagat un SSD, nu-ti mai recunosti PC-ul...

Exact .. ceva gen hardware pe steroizi sau un Andrei "Praduitoru" Versace al componentelor PC ) Iti face pc- ul vechi sa zboare, cu toate ca nu e folosit la capacitate maxima.Sunt multi care renunta la SSD pt componenta X sau Y pe motiv ca nu e chiar important unul in momentul de fata, dar diferenta dintre HDD si SSD e maricica .. chiar foarte.

Apropos, @Cosmin felicitari pt pc .. sa-l butonezi sanatos !

Multumesc!

SSD-ul merita din plin, dar nu pentru userii care vizioneaza filme, asculta muzica si stau pe Facebook sau Youtube. Probabil 90% dintre utilizatorii de PC-uri si laptopuri, nu au nevoie de un SSD, sau haideti sa zic 80%.

Ma rog... va spun cateva teste reale facute de mine, stiu 100% ca e ceva real, indiferent de ceea ce spun unii si altii...

Din 11 GB de RAW-uri, am exportat JPG-urile la 350 DPI, la rezolutie maxima (aproape, unele imagini mai aveau si crop), in aproape 10 minute cu fisierele avute pe SSD, si in peste 75 de minute cu RAW-urile avute pe HDD-ul intern, WD Caviar Blue.

Deci, ca si concluzie, SSD-ul Samsung 850 Evo (Basic), este mai rapid de 7,5 ori (aproximativ), decat un HDD bun, cu viteze bune, ca WD Caviar Blue (Caviar Blue, nu Digital Blue, nu stiu daca e vreo diferenta intre ele, probabil la rpm).

SSD-ul merita fiecare banut! Nu regret ca am dat 410 lei pe al meu de 250 GB. As da iar fara sa stau pe ganduri, si inafara ofertelor, vreo 444 lei, sau cat era atunci.

L-am luat cam mare, am 151 GB liberi dupa tot ce am avut nevoie sa instalez. Jocurile sunt instalate pe HDD, pentru 2-4 fps-uri in plus, si cateva secunde la bootare, nu merita sa-l uzez aiurea in gaming. Dar am preferat unul de capacitatea asta ca sa pot lucra la fotografii, in Adobe Lightroom si Adobe Photoshop, cu fisierele avute pe SSD (evident, le am si pe alte 2 HDD-uri, externe). La anul o sa investesc intr-un sistem NAS, Synology DS214 as vrea, si un HDD WD Red Pro 3TB, plus un cont platit, probabil la Amazon, sau altii, ma mai interesez. Poate sunt eu mai paranoic, dar cand vine vorba de amintirile unice din viata clientilor mei, siguranta fisierelor este pe locul 1.

Reply to Thread
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2