Reply to Thread
Results 1 to 7 of 7

Thread: Batman

Batman

PC-ul meu. Toate componentele cumparate de la MediaDOT.ro, va multumesc pentru profesionalismul cu care m-ati tratat, de la preluarea comenzii, pana la livrare! Keep up the good work!
    Si nu in ultimul rand, multumesc colegilor de forum care m-au convins sa investesc in noua platforma, Intel Skylake si DDR4.

Am luat componentele pe rand, in 4 comenzi, ieri am asamblat PC-ul, eu singur, acasa. Am incercat sa am un wire-management cat mai bun.

Intreaga configuratie (inclusiv periferice si accesorii), este:

Procesor: Intel Core i5-6500
    Cooler: CoolerMaster Hyper 212 X
    Pasta termoconductoare: Arctic MX-4 (4g)
    Placa de baza: ASUS H170 PRO GAMING
    Placa video: ASUS GeForce GTX 970 4GB GDDR5 256-bit [Strix, OC Edition, DirectCU II, 0dB]
    RAM: Kingston DDR4 16GB (2x 8GB) 2400MHz CL12 HyperX Savage Black
    SSD: SAMSUNG 850 EVO 2.5 SATA3 250GB [Basic]
    HDD: Western Digital Caviar Blue 1TB SATA3 64MB (in spatele monitorului, mai am 4 HDD-uri externe, cu alimentare de la retea, WD E-book, 2x 1TB si 2x 2TB, le am de ani de zile, primul e din 2008, fara probleme! Nu au fost luate de la MediaDOT, dar urmeaza un WD Passport de la voi, pentru backup la fotografii, pana imi permit un sistem NAS).
    Placa de retea wireless: ASUS N300 USB 2.0
    Sursa: Sirtec Element Series, 600W, 2x PCIe, 8x SATA, 3x Molex [Certificare 80+ Bronze]
    Carcasa: NZXT Source 340 Black
    Ventilatoare suplimentare carcasa: 2x Cougar CFD140 Black HB (1000 rpm), in fata, care baga aer in carcasa, iar cel din spate, si cel din tavan, venite la carcasa, scot aerul. Sunt silentioase, alimentate dintr-un cablu molex, dar tot se aude fasaitul fluxului de aer. Temperaturile stau foarte bine, 26-30 grade in lucru obisnuit la PC, 48-53 grade in jocuri sau editare foto.
    Tastatura: Redragon Karura (Negru)
    Mouse: Newmen GX2 Gaming
    Mousepad: Newmen PAD300
    DVD-RW extern: LG DVD-RW GP57EB40 24x UltraSlim Black
    Card reader: Transcend RDF8 All-in-1 USB 3.0
    Monitor: ASUS VX239H, 23 inch, IPS, 1920x1080, 5ms GTG, D-Sub, 2x HDMI, Boxe integrate, Negru
    Stick-uri USB 3.0: Kingston DataTraveler R3.0 G2, 32GB, USB 3.0 si Corsair Survivor Stealth 32GB USB 3.0 (asta e luat de la ****)
    Casti: Creative HS-450 (nu mai aveam buget de unele profi, dar sunt foarte multumit de ele, nu ma asteptam, se aud bine!)
    Iluminare carcasa: Deepcool RGB LED Lighting Kit (luat de la PC-******, n-am gasit decat acolo...).

Configuratie facuta pentru editare foto, si gaming. Sunt foarte multumit. Multumesc, inca o data, MediaDOT si colegilor de pe forum!

[IMG] [/IMG]

Sistemul audio este batran, Microlab H-200, il voi schimba la anul cred, cu un Edifier 2.1 sau 5.1 .

Moderator Emil is on a distinguished road Emil's Avatar
    Foarte frumos sistemul, mai ales WM.
    Ai mai asamblat PC-uri sau al tau e primul?
    ----------------------------------------------------------------------------
    Mobile Monster:
    ASUS ROG G751JT

PC:
    Procesor: i5-4460
    Placa de baza: AsRock H97
    Placa video: R9 270X
    RAM: 12 GB

Este primul, cand eram pustan de liceu am facut cu taica-meu primul PC, dar eu doar ma uitam. Celeron 1.7 GHz, 256 MB RAM, GeForce FX5200...alte vremuri...Primul PC a fost SH, un P1 luat in 1998, apoi acela, apoi upgrade la Celeron de 2.4, mai mult RAM, HDD-uri etc, apoi am luat primul laptop, ASUS X51RL sau ceva de genul, si actualul laptop care e deja vandut, il dau luni, ASUS K52Jr (in iunie face 6 ani). Pe scurt, da, este primul PC pe care il fac singur, dupa saptamani intregi de search pe Youtube si Google.

Multumesc mult de aprecieri!

Am facut mai inainte o "romanizare", placa video atarna in jos cam 1,5cm, imi dadea emotii ca rupe PCI-E-ul din placa, poate e normal, rezista, dar eu sunt mai paranoic... O cureti odata mai grabit si ... . E prinsa cu 2 suruburi de carcasa, dar degeaba. Am prins un capac de bay PCI-E, indoit putin, cu un colier de plastic/soricel, de carcasa placii video. Acum e perfect orizontala, si foarte ferma, nici nu clinteste, se lasa pe piciorus cu propria-i greutate. Si nici nu deranjeaza estetic. Siguranta inainte de toate.
    [IMG] [/IMG]

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Urat din partea lu' Asus :P

Placile Gigibait au o bara metalica pe margine care impiedica indoirea, insa vad ca Asushii nu se gandesc la asa ceva...

-1

---
    Altfel, bun sistemul
    Sa-l folosesti sanatos si la cat mai multe headshot-uri !

Multumesc frumos!