Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 18
    Junior Member galaxy is on a distinguished road

PC AMD FX 2000 lei

Rog daca este buna configuratia si pentru ceva jocuri,daca nu ajutati-ma cu unele inbunatatiri.Multumesc !
    Last edited by wavetrex; 11-04-2016 at 18:43.

Moderator Emil is on a distinguished road Emil's Avatar
    Din pacate ai ales foarte dezechilibrat...
    Uite ce-ti recomand eu, insa daca este peste bugetul propus, putem face niste modificari:
    - Procesor i3 de ultima generatie care datorita hyperthreading-ului este vazut de aplicatii si jocuri ca si un quad-core
    - Placa video destul de decenta pentru ati duce orice joc in Full HD, la unele jocuri mai pretentioasa ar trebui sa te mai joci cu detaliile
    - 8 GB RAM DDR4 fiind un minim pentru gaming
    - 1 TB HDD pt stocare. Am observat ca ai adaugat un SSD, ai deja HDD sau...?
    - Carcasa cu un design placut si ventilat destul de ok. Aici poti sa fii subiectiv si sa-ti alegi ce ti-ar placea tie, doar tu o vei vedea in fiecare zi.
    - Sursa destul care sa-ti duca toate aceste componente fara nicio problema. Insa pe viitor daca doresti sa pui o placa video mai puternica, ar trebui sa iei in considerare schimbarea ei.

Ce rezolutie ai la monitor?
    Cand vei plasa comanda?
    Care este bugetul maxim?

----------------------------------------------------------------------------
    Mobile Monster:
    ASUS ROG G751JT

PC:
    Procesor: i5-4460
    Placa de baza: AsRock H97
    Placa video: R9 270X
    RAM: 12 GB

Iti multumesc pentru raspunsul prompt.Momentan am o configuratie pe AMD Athlon X2 care nu mai raspunde nici pentru net cum trebuie si pentru asta vreau sa-l schimb.Am un HDD, nu de 1 T si pentru asta vroiam un SSD 120GB.Monitorul este un Horizon de 19 " cu rezolutie de 1440x900.Te intreb daca nu e prea mica sursa de 400W.Nu era mai buna cea de 550W Corsair ?As vrea cit de curind sa fac o comanda.Inca o data multumesc.

Si inca ceva dupa care nu te mai deranjez.Nu e mai bun asa ?Memorie Crucial DDR4 16GB (2 x 8GB) 2133MHz CL16,intreb.Asta ar fi.O zi buna !

Daca iti permiti 16 GB, da, din partea mea dai bice. Doar ca pentru gaming nu prea ai nevoie de mai mult de 8 GB (momentan)

Cat despre sursa:
    Placa video consuma undeva la 120 W, iar restul sistemului in full load undeva la 100 W, facand un consum total de ~220 W.
    Deci, o sursa de 400 W este mai mult deca indeajuns

Daca ai deja un HDD, atunci pune-ti SSD-ul din wishlist-ul tau, iti va mari viteza de boot-are si numai destul de mult

Apropo, care este bugetul maxim care esti dispus sa-l aloci unui PC?
    Mobile Monster:
    ASUS ROG G751JT

PC:

Undeva in jur de 2500.Sincer nu vreau ceva foarte tare.Folosesc PC-ul pentru download filme si vizionare,youtube,seriale online si jocuri dar nu mari.Asta ar fi menirea lui.Am inteles ca Intel-ul e mai bun dar daca am avut AMD ma gindeam sa merg tot pe el.Nu ma deranjeaza nici Intel.

Senior Member leo.messi22 is on a distinguished road
    Ramai la configul lui @Emil, eventual vezi cum adaugi un SSD p-acolo si il butonezi cu spor.Lasa 960-ul sa fie mai bine in plus decat sa regreti mai tarziu ca aveai posibilitate sa iei placa video pt jocuri la detalii High-Ultra pe Full Hd si nu ti-ai luat.

Daca tot dispui de 2500 lei ia ceva sa te tina, sa stii ca nu ai dat banii degeaba.

Sa iei in considerare undeva prin viitorul apropiat si un monitor Full HD. Se merita din plin si nu vei regreta nici un leut.
    Oricum, placa video nu va fi folosita la potentialul mazim daca rezolutia nu este Full HD
    Mobile Monster:
    ASUS ROG G751JT

PC:

Junior Member md4000 is on a distinguished road
    Daca nu esti un gamer inrait, ai putea merge pe ceva orientat spre putere de procesare si fiabilitate, pastrand totusi capacitatea de a juca titluri curente la setari medii spre high pe monitorul tau. Si eu spun ca 8GB sunt suficienti, dar totusi configuratia are 16GB pentru a arata costul maxim.

Va multumesc tuturor.Am mers pe configuratia lui Emil la care am schimbat Crucial cu Kingston cu radiator si am adaugat un SSD 120GB.Tocmai am lansat comanda si simbata le primesc.Inca o data multumiri.O zi buna !

Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast