Reply to Thread
Results 1 to 5 of 5

Thread: Router Gigabit

Senior Member Roby is on a distinguished road Roby's Avatar

Router Gigabit

Buna ziua , am nevoie de o recomandare pentru un router gigabit , va fi folosit pe o retea pe fibra optica 300mbs . Merita AC la viteza asta asta ?
    Mai am nevoie si de o placa de reate gigabit pe slot PCI Express .
    Intel Core i5 4670K 3.4GHz,Asus SABERTOOTH Z87,Noctua NH-D14,Corsair Professional Series Platinum AX760,Asus GeForce GTX 770 DirectCU II OC 2GB

Senior Member SeVeN is on a distinguished road SeVeN's Avatar
    Iti trebuie router pentru fibra sau ti-l da providerul de net pe ala?

AC nu prea are sens la 300mbps, e chiar sub ce stie 802.11n (450 mbps).
    Totusi, in functie de buget, why not? Ca nu-s cu mult mai scumpe ca un Gigabit normal.

Un buget pentru toate?
    Pentru informatii suplimentare cu privire la achizitii hardware, folositi PM-ul.

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Daca esti in zona aglomerata e cam irelevant ce standard folosesti, atat timp cat esti pe 2.4Ghz.

Iti recomand sa studiezi daca laptop-ul tau sau ce ai stie 5GHz, si daca da, cauti un ACCESS POINT pe 5Ghz (nu router, ma dispera ca toti ziceti "router" fara sa stiti ce face un router). Daca faci asta, o sa fii doar tu si un vecin de la 3 blocuri distanta, ca lumea nu prea stie de 5Ghz.

Si vei avea toata banda...

Senior Member Roby is on a distinguished road Roby's Avatar
    Am un fel de media convertor , ont mai bine zis cu wi fi dar G .
    Eu am ales pana la urma Asus rt-n18u pentru ca vreau un Vpn si o raza mare de acoperire .
    Stau la casa , nu sunt routere prea multe in zona , multi au Telekom iar alea sunt jale 10-15m raza de actiune maxim , ma bucur ca am scapat de Telekom banda o sa fie destula .
    Iar placa de retea cred ca va fii TP-Link TG-3468 , nu am gasit alceva la un pret decent si la ce sloturi am eu libere pe MBO.
    Daca mai aveti alte sugesti astept , maine dau comanda .
    Referitor la acel ont , e arhisuficient pentru cine sta la bloc dar daca stai la casa nu prea face fata plus ca viteza e destul de slabuta partea buna este ca e foarte simplu de configurat .
    Intel Core i5 4670K 3.4GHz,Asus SABERTOOTH Z87,Noctua NH-D14,Corsair Professional Series Platinum AX760,Asus GeForce GTX 770 DirectCU II OC 2GB

Senior Member SeVeN is on a distinguished road SeVeN's Avatar
    E ok si Asus-ul.
    Mai vezi Archer C5 sau C7 de la TP Link, foarte ok si acestea.
    Pentru informatii suplimentare cu privire la achizitii hardware, folositi PM-ul.