Reply to Thread
Results 1 to 9 of 9
    Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar

ASUS ROG G752 Gaming Laptop - Review MediaDOT.ro

Moderator Emil is on a distinguished road Emil's Avatar
    Ai facut o treaba foarte buna, felicitari!

Imi placa ca ati trecut de la Full HD la 4K, mare diferenta. Ce model de camera folositi?
    ----------------------------------------------------------------------------
    Mobile Monster:
    ASUS ROG G751JT

PC:
    Procesor: i5-4460
    Placa de baza: AsRock H97
    Placa video: R9 270X
    RAM: 12 GB

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    "Wow" pentru laptop-ul ala

"Wow" pentru video 4K

--

(jos palaria + plecaciuni)

p.s. - Sunt interesat de o camera mid-range (non-profesionala) care filmeaza 4K si are obiectiv cu zoom optic macar 10X.
    Sugestii soulwise?

Quote Originally Posted by Emil View Post
    Ai facut o treaba foarte buna, felicitari!

Imi placa ca ati trecut de la Full HD la 4K, mare diferenta. Ce model de camera folositi?
    Multumesc.
    Da, am trecut la 4K.
    Se utilizeaza una bucata Panasonic G7.

Quote Originally Posted by wavetrex View Post
    "Wow" pentru laptop-ul ala

"Wow" pentru video 4K

--

(jos palaria + plecaciuni)

p.s. - Sunt interesat de o camera mid-range (non-profesionala) care filmeaza 4K si are obiectiv cu zoom optic macar 10X.
    Sugestii soulwise?
    Da, Kit Panasonic G7 + Obiectiv 14-140.
    Trece putin de 4000 de lei dar merita.
    Ai filmare 4k , foto 4k cu 30 FPS ( un feature special ), full HD la 50-60 fps, touch focus, stabilizare de imagine etc, etc...
    In termeni de 35 mm obiectivul din kit ar fi un 28-280 mm, absolut suficient pentru orice situatie de fotografiere.
    Eu am stat sa citesc si sa compar cam trei saptamani toate camerele care trag 4k(intr-un buget decent ) inainte sa sparg pusculita si iti pot spune ca in momentul asta, la pretul la care se vinde un G7 nu gasesti prea mare lucru in zona 4k si in nici un caz ceva care sa merite, inclusiv camere video dedicate.
    Mai ieftin decat ce ti-am recomandat mai sus si care trage un 4k decent ( cinelike D si cinelike V sunt un mare + la camera asta ) si are si 10x zoom, nu cred ca gasesti.

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Uite la asta nu m-am gandit. DSLR. Foarte tare.

Vechiul meu Nikon D40 este atat de "depasit" incat fac poze cu telefonul Samsung :-) Nu mai mai agit sa scot hardughia din dulap...
    Da, are ditamai senzor APS-H, obiectiv... dar degeaba, daca electronica din el este atat de veche... bateria nu mai tine, etc.

Mda, cred ca ar fi cazul de un upgrade la un DSLR nou care si filmeaza (Live View?) + Obiectiv + Trepied pentru filmari.
    Excelent ! Mersi !

Gata, revenim la laptopul ROG G752

Hehe, cu D40 am inceput eu. Un aparat de legenda daca ar fi sa ma intrebi pe mine.
    G7 e micro 4/3, mirorless. Ti-l recomand si dpdv al greutatii si al fotografiei si al filmarii.
    Kit-ul meu de zi cu zi incape intr-o singura geanta acum ( cu tot cu microfoane, obiectiv suplimentar, laptop, baterii suplimentare, etc) ..spre deosebire de timpurile in care umblam cu rucsacul plin de echipament doar pentru a face foto. Ai avea de-a face cu doar cateva sute de grame la kit-ul ala ceea ce te-ar putea motiva sa il porti mai mult timp dupa tine si sa faci mult mai multe cadre. In loc de trepied, gandeste-te la un monopied bun, salvezi astfel alte cateva sute d egrame sau chiar kilograme ceea ce din nou te avantajeaza. EU de aabea astept sa mai fac rost de cativa banuti ca sa imi iau un monopied Benro cu cap video pentru evenimente si filmari din unghiuri mai neortodoxe.

Cupru si Argint ) Era frumos un test comparativ intre sistemele de racire, sa vedem eficienta lor.
    In rest doar cuvinte de lauda, jos palaria atat pentru laptop dar si pentru prezentare.

Fimare 4K

Sunt de parere ca filmarea 4K intra la preferinte personale. Eu prefer o filmare Full HD de calitate, profunzime Full Frame, obiective fixe, luminoase, si calitatea acesteia e net superioara uneia 4K oferita de un Mirrorless cu obiectiv super-zoom gen 18-140mm.
    Momentan am intrat in fotografia de eveniment cu APS-C-uri, doua Canon EOS 60D, dar am investit in 3 fixe excelente in acel pret, si stiu ce inseamna un FF, din pacate 6D-ul nu-mi place, iar 5D mark III-ul scumpicel (e primul an, am doar 6-7 evenimente). Un 5D mark II si un 24 1.4L II (cu care voi inlocui 28-ul 1.8 USM), sunt prioritare la anul. Poate raman bani si de un i7-4790K care sa-mi inlocuiasca i5-ul 4460 din configuratia pe care o comand curand (la fel, i7-4790K e moft in editare foto, nu o necesitate, e cam overkill).

Pe Mirrorless, Fuji X cam face legea, desi pentru cei care doresc Full Frame, gama Sony este minunata. Am vazut filmare cu Panasonic GH4, mi-a placut, ce sa spun, dar baietii au folosit fixe luminoase cu optica Leica, pe acele body-uri. Senzorul 4/3 e destul de potent si in 4K, mi-a placut, dar se vede profunzimea, pentru cine are ochi format la Full Frame, sau prefera Full Frame.

Pentru 4K, recomand camera Sony FDR-AX100, dar nu oricine are 8000 lei de dat pe o camera semi-profesionala, doar pentru ca e ceva micut si performant, bun in casa pentru el si familie.

Tags for this Thread