Closed Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 17

Thread: O mica problema

Junior Member Damage125 is on a distinguished road

O mica problema

Salut , pe data de 07.03.2016 am comandat o placa video GTX 970 MSI 4G , toate bune si frumoase numai ca pe mail trebuia sa primesc si jocul The Division , problema este ca nu am primit nimic , si maine trec exact cele 5 zile ( maxim ) in care ar fi trebuit sa primesc produsul , ceva ajutor ?

Salut! S-ar putea sa-ti fie listat in comanda. Mai verifica odata istoricul de comenzi.

Administrator Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan's Avatar
    Salut Damage125, asa este ai pus o comanda in data de 07.03.2016 la care ai optat pentru plata ramburs in provincie. Asta inseamna ca firma de curierat (NEMO in cazul asta) trimite la noi contravaloarea placii video incasata de la tine. In momentul in care banii ajung la noi comanda se finalizeaza si apare finalizata in sistem.

Pana in acest moment insa, banii nu au ajuns la noi de la Nemo (de regula operatiunea asta dureaza 3 - 4 zile) iar comanda nu figureaza ca fiind finalizata. Cele 5 zile in care vei primi corul curg, asa cum spune si mesajul din pagina placii video, de la finalizarea comenzii iar codurile se trimit automat la scurt timp dupa asta.

Sper ca am fost suficient de explicit,
    O zi buna!

Ok, dar tot au trecut cele 5 zile, defapt astazi o sa treaca si nu mi se pare normal, daca sunt 5 zile maxim, atunci 5 zile sa fie, nu este problema mea politica firmei fie Nemo sau Mediadot, sunt foarte dezamagit si tot odata puteti sa scrieti ca poate sa dureze 2 saptamani nu 5 zile, o sa sun astazi la support daca nu se rezolva o sa trimit placa inapoi la.pachet, daca banii ''nu au ajuns'' dar eu am placa in mana.

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Ai rabdare ma omule, ca o sa il primesti...
    Bogdan a explicat foarte clar ca acel contor de timp incepe in momentul in care banii s-au incasat, nu in momentul in care ai facut tu comanda.

Ce naiba, parca iti aspteti urmatoarea doza de drog si esti in sevraj. Nu mori cateva zile fara "The Division", nu ??

Nu este pentru mine , era un cadou pentru fratele mai mic al meu , mie unu imi place sa fiu punctual , spui ceva aia faci , nu scrie nicaieri nici un detaliu ca trebuie sa astept sa intre banii stiu eu unde , sau cand se finalizeaza comanda , scrie clar in 5 zile maxim , in fine m`am lamurit cu mediadot , dar pe viitor ca sfat ar fi bine sa va onorati promisiunile sau ofertele de orice tip in acel timp in care va laudati voi , sunt oameni care au planuri sau cumpara anumite lucruri in special cu un anumit scop , si ca sa inchei acest offtopic , este o reclama foarte proasta atunci cand nu sunteti prompti si seriosi in ceea ce spuneti , mai bine spui 14 zile de cat 5 si sa nu te tii de cuvant , si eu sunt fotograf de meserie si cand spun ca sunt gata pe data de atunci sunt gata . ca fapt divers . O zi buna.

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Exact asa ar fi fost de la oricare alte firme.
    Jocurile se primesc abia dupa ce se finalizeaza comanda in sistemele oricui.

De ce ? Simplu, pentru ca acel cod NU APARTINE FIRMEI VANZATOARE, ci producatorului placilor video. Firma trebuie sa raporteze incheierea comenzii la producator (nVidia, AMD), apoi primeste acel cod, apoi ti-l trimite tie.
    Daca nu ar fi asa, angajatii vanzatorilor din lume si-ar baga in buzunar codurile pentru ei si prietenii lor...

Evident, procesul corect dureaza, si nu se poate demara decat cand exista DOVADA scrisa ca placa a fost livrata si platita de catre TINE, cumparatorul. Adica, exact momentul cand curierul se intoarce cu banii si semnatura ta.

---
    A trebuit sa astept peste 2 saptamani sa-mi dea codul de la Tomb Raider (cel vechi) cand mi-am luat placa video veche de la gar.aj.
    "Gata, am terminat-o cu gar'aju, niste nesimtiti". Asta ar fi trebuit sa fac ? Nu, evident... am avut rabdare pana se termina procedura.

---
    Dar fie, daca tu ai venit aici sa arunci cu kkt in firma asta si nu vrei sa intelegi pe romaneste ca exista o procedura impusa de PRODUCATOR si pe care toata lumea trebuie sa o respecte... nu am ce-ti face.

Ciao.
    Last edited by wavetrex; 11-03-2016 at 15:58.

Administrator Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan's Avatar
    Ok, dar tot au trecut cele 5 zile, defapt astazi o sa treaca si nu mi se pare normal, daca sunt 5 zile maxim, atunci 5 zile sa fie,
    NU au trecut cele 5 zile, am detaliat foarte clar in prima mea postare de ce si nu vreau sa mai reiau. Mesajul de pe banner este foarte clar si spune ca vei primi codul in 5 zile de la Finalizarea comenzii, am explicat ce insemna si finalizare comanda ca sa fie foarte clar. Am pus si bannerul aici ca sa se vada.

IMPORTANT: Jocul cadou va fi trimis in maxim 5 zile lucratoare de la finalizarea comenzii.

in fine m`am lamurit cu mediadot , dar pe viitor ca sfat ar fi bine sa va onorati promisiunile sau ofertele de orice tip in acel timp in care va laudati voi , sunt oameni care au planuri sau cumpara anumite lucruri in special cu un anumit scop , si ca sa inchei acest offtopic , este o reclama foarte proasta atunci cand nu sunteti prompti si seriosi in ceea ce spuneti , mai bine spui 14 zile de cat 5
    Nu inteleg sincer ce nu am respectat noi sau ce reclama proasta am facut. Pot sa inteleg ca nu ai inteles exact ce inseamna "Finalizarea comenzii" dar daca doreai sa afli dinainte de a cumpara detalii, puteai sa intrebi aici pe forum si ti-as fi raspuns, asa cum fac si acum. Sau puteai intreba la colegii mei si cu siguranta ar fi facut acelasi lucru.

Codul va ajunge la tine exact cum am descris mai sus.

O seara buna!

Senior Member dezaxat is on a distinguished road
    Damage, nu am nimic cu tine personal, am ceva cu cei ca tine. Care aveti impresia ca stiti tot. Ai trimis vreodata in viata ta un colet prin curier? Stii ce presupune asta? Ai idee cum si cand iti vin banii inapoi? Presimt ca nu, sincer. Dar ulterior vii cu pretentii, ca ce dracu', daca nu suntem romani, nu mai suntem nimic. Ai cea mai vaga idee ce dracu' se intampla in depozitul curieratului? Nu, sunt sotto.
    De ce n-ai luat cadoul din timp? Pentru ca habar nu ai cat ar putea sa dureze, vezi acolo 5 zile scris undeva, nu conteaza ce scrie dupa sau inainte de alea 5 zile. Nu, tu vezi 5 zile si asta iti ramane tie in cap.
    Si ca idee, eu nu fac parte din staff-ul mediadot sau altceva. Singura legatura intre mine si mediadot e facuta de comenzile date la ei. Dar unde lucrez, am dat de multi ca tine.

@ dezaxat , unu la mana nu ma intreseaza opinia ta , 2 la mana eu nu vad 5 zile , eu vad ca scrie 5 zile maxim de la data finalizarii comandei ( unde nu scrie nicaieri ce ar insemna ''finalizare comanda'' , scrie doar 5 zile si nici un disclaimer sau orice altceva in paranteza in care sa anunte oamenii ca poate sa dureze mai mult de atat , si legat de colet ma indoiesc ca o firma are nevoie de 5 zile adica de luni pana vineri ca sa finalizeze un ***** de comanda , in fine iarasi ma repet nu este problema mea politca asta ,mediadot actioneaza penibil din punct de vedere al reclamei , ca sa stii si tu si ma repet iar tocmai deaia am facut un compromis si am cumparat de aici , pentru ca scria 5 zile de la data finalizarii comandei ,sunt alte site`uri care scriu clar 5 zile ( poate sa dureze pana la 14 zile daca dai click pe info ) aici nu exista nimic , si ca sa inchei chestia asta daca tu esti ok cu asta este problema ta , daca as suna la protectia consumatorului si i`as spune sa citeasca acel anunt , sa imi spuna si mie ce ''subintelege'' din acel anunt ma indoiesc ca orice om normal la cap se gandeste ca poate sa dureze in cazule de fata de pe 7 pana pe 14 ( luni ca asa mi s`a spus ) sa se finalizeze o comanda . Pe scurt penibili . ( Si orice firma normala de curierat depunde banii la banca pentru comenzile care le`a livrat in decurs de 1-3 zile ) adica odata la 3 zile firma de curierat ar trebui sa se achite de comanda ( de altfel m`am interesat la nemo si pe site la ei comanda este finalizata ( ajuns la destinatar ) de vineri . in fine . Este parerea mea proprie si personala . ( si da imi place sa mi se comunice din capul locului orice detaliu legat de comanda ) .

Closed Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast