Reply to Thread
Results 1 to 8 of 8

Thread: Gabice Rig

Junior Member gabice is on a distinguished road

Gabice Rig

Salutare, ca tot am cumparat majoritatea componentelor de pe mediadot, am zis sa ma laud si eu putin cu recenta mea achizitie.

Processor: Intel i5 6600
    Motherboard: MSI Z170A-G45 Gaming
    GPU: Gigabyte GeForce GTX 970 G1 Gaming
    RAM: 1x HyperX Fury Black 8GB 2133Mhz
    Source: Corsair CS650M
    SSD: Samsung 850 Evo 250GB
    HDD: Seagate Barracuda 1TB 7200rpm 64mb
    Carcasa: Deepcool Kendomen RD
    Monitor/TV: LG M2262D 21.5" FullHD (asta era deja prin casa)
    Keyboard+Mouse: natec Genesis CX33 Combo Kit

Avand in vedere ca bugetul depasea prea mult si pentru periferice, urmeaza si un mic upgrade in timp, aka mai multi rami, tastatura si mouse mai bune, casti cooler cpu, alt monitor.

Pentru placa de baza am renuntat la un modul de rami, ca alesesem una mai pricajita, inital.

Some pics of the red beast:

Later edit : nu mi-am dat seama ca eram pe threadul gresit.

Salut. Frumoasa configuratie dar mai lucreaza si tu la WM

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Nu-l asculta pe Madalin
    E bine.

In plus, au facut mai multi revieweri teste apropos de efectul wm-ului asupra racirii, si este EXACT ZERO.
    E vorba doar de aspect si atat.

Stiu ca e fix zero, e vorba de estetica. Lasa-ma pe mine cu review-urile tale si testele ca nu ma intereseaza, eu tin la aspect. Carcasa are panou lateral transparent cu un scop. Altfel nu mai era pus acolo.

Junior Member gabice is on a distinguished road
    Stiu ca toata treaba e de aspect, dar cablurile ce au mai ramas, nu prea mai aveam unde sa le duc. O sa mai incerc sa ii fac putin de WM cand mai prind timp.

Pentru CPU, ce nu m-am gandit exact ce cooler sa achizitionez, daca aveti pareri ar fi bine venite.

Banned oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000's Avatar
    just behind u... always watching...via Bucuresti-TEI
    Nu este chiar zero. Aici nu vorbesc de estetica. Si un WM urat tot WM este.
    Ai avantajul ca poti tine PC-ul aproape fanless, cu un ventilator la turatie mica.
    Majoritatea testelor, daca nu toate, sunt facute in scenariu ideal, in lipsa prafului. Acesta, face corp aproape solid printre ghemurile de cabluri. Pe perioada testului din orice review nu au cum sa apara aceleasi probleme care isi fac aparitia in timp, daca pc-ul este tinut constant in conditiile din teste. Daca mai adaugam in calcul inca o variabila, temperatura ambientala pe timp de vara, iese ceva frumos.

La tine intr-adevar nu exista cabluri care sa obstructioneze fluxul de aer deci ar fi pur estetic ceea ce ai putea sa faci.

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    oxygen200000, sunt de acord cu tine in privinta prafului, ca "om de service" am vazut computere cu atata praf in ele de puteai sa construiesti o casa din praful intarit scos din 3-4 unitati

Totusi, computerele moderne au filtre, mai mult sau mai putin eficiente, si chiar daca nu ar avea, cine lasa computerul neverificat atat de mult incat sa se adune rotocoale "intarite" de praf, sincer isi merita soarta.
    Praful nu alege doar cablurile, ci absolut orice suprafata.

Un astfel de computer neintretinut va fi un dezastru indiferent ca s-a facut sau nu WM-ul original.

---
    Nu sunt impotriva WM-ului, dar nici nu e cazul sa se exagereze cu perfectiunea, cum faci tu... la urma urmei cel mai important e ce se vede pe ecran, nu ?

Banned oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000's Avatar
    just behind u... always watching...via Bucuresti-TEI
    Asta zic. De la un anumit nivel e doar estetic.
    WM trebuie. Nu neaparat frumos. Poate fi oricum dar sa existe. Normal ca praful nu alege doar cablurile dar alege in general cavitati sau spatii mici unde se aduna. Intre mai multe cabluri ghemuite, daca se aduna si praf in spatiile mici care mai raman intre cabluri, se face suprafata compacta si nu mai trece nici aerul pe acolo.