Reply to Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 26

Thread: Sunt ok?

Question Sunt ok?

Salut! M-am hotarat sa achizitionez urmatoarele componente , pt un upgrade:

Placa de baza MSI B85-G43
    Procesor Intel Haswell Refresh, Core i5 4690 3.5GHz box
    Placa video GIGABYTE GeForce GTX 960 OC WindForce 2X 4GB DDR5 128-bit HDMI

Restul de componente le am de la pc vechi. Nu stiu la placa de baza daca ar fi ok desi eu zic ca da..Ma intereseaza sa detina conectori pwm cu 4 pini pt fanuri si aceasta este cea mai ok mai ales din punctul acesta de vedere. Pc il voi folosi pt gaming mai ales + daily use , survolat net , filme , downloaduri etc. Legat de procesor si placa video sunt chitit pe ele , de 1 luna si ceva ma tot documentez si astea raman. In legatura cu mobo nu sunt sigur desi bugetul pt ea ar fi maxim 400 lei.Ce parere aveti?

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Atat procesorul cat si placa video sunt niste alegeri absolut ok si de viitor.
    Da... a aparut Skylake, stim, insa pretul e mai ridicat fara nici un avantaj evident.

... cat despre placa baza, fa un mic efort si alege ceva ce-ti place de aici:
    http://www.mediadot.ro/placi-de-baza...l-chipset-h97/
    - Au mai multe USB-uri (nu stii niciodata cand ai nevoie)
    - 6 SATA-uri (cel putin), daca cumva bagi harddisk-uri, etc.
    - RAID 0,1,5,10 - Pentru cei cu mai multe harddisk-uri
    - In general VRM-uri mai bune la placile H97
    - Suporta multi-GPU (Doar AMD CrossFire, desi nu stralucit)

Daca nu te induri pentru aia extra 50 lei, merge si alegerea ta.

Raid nu o sa fac mai mult ca sigur. Mai mult de 1 HDD si 1 SSD cum am acum nu o sa fie nevoie. VRM ce inseamna? La ce ajuta? Conteaza ca este MSi , Gigabyte , Asus , AsRock? Ma refer la durabilitate , calitate. Crossfire / Sli nu am facut si nu o sa fac , cum nu o sa fac nici OC vreodata. Care este diferenta intre chipurile B , H , Z , Q...etc?
    Legat de Skylake nu mersi , costuri prea mari pt DDR4 , fara performante in plus ( doar consumul mai bun) si nu se merita cum ai mentionat. Am o sursa Seasonic 520W si o carcasa antica Delux MF436 , cu 2 fanuri Noctua pe ea care scot aerul cald. De aia vreau cu pwm ca in momentul de fata merg la turatie maxima pe 3 pini 1900 turatii.

* Vin ceva de genul:
    Z = High-end, full feature
    H = Mainstream, are tot ce are Z mai putin overclock si multi-gpu ( SLI )
    Q = Business Pro ( functii speciale pentru business, nu ne intereseaza )
    B = Low-End ( lipsesc multe functii .. practic, baza bazei, cat sa mearga computerul )
    Bx1 (cu 1 la coada) = Ultra-Low End (Cele mai ieftine placi, care fac rabat semnificativ la calitate)

* VRM = Voltage Regulator Module , alea care dau curent procesorului.
    Daca vezi doar 3 bucati, si fara nici o racire, aia e o placa slaba, evita.
    Placile mai bune au 4 sau 6 (unele chiar 8, 10, 12... chestii scumpe), si au radiator pe ele.

* Marca "Gigabyte", "MSI", etc... nu conteaza ca performanta, insa conteaza ca functii: unele ofera socluri M.2, altele nu, aranjamente diferite la port-uri (PCI, PCI-e), culoare, miros, gust.. etc. :-)

---
    Cat despre coolerele carcasei, ai nevoie de unu fan controller, o chestie la care ajustezi tu turatia dupa preferinte. Sunt mai multe prin oferta, iti caut daca vrei.

Am inteles. Legat de MSi B85-G43 , cam unde se situeaza legat de VRM? Am vazut ca sunt radiatoare pe ea.

Oh, acum vad ca e o placa destul de scumpa:
    http://www.mediadot.ro/placi-de-baza...hipset-b85-atx
    ... si nu inteleg de ce.

http://www.mediadot.ro/placi-de-baza...-h97-micro-atx
    Tot MSI, Tot seria G43, insa pur si simplu un chipset mai nou (9x e din 2014, 8x e de acum 3 ani, 2013)

Pe langa toate cele, aia mai noua recomandata de mine e in stoc, alegerea ta nu pare sa fie ( ceea ce nu e de mirare, fiind un model mai vechi, ma indoiesc ca va mai reintra in stoc )

p.s. Soclu M.2, in caz ca vrei sa-ti pui SSD smecher.

Nu ma refeream la varianta Gaming , este si varianta normala de B85-G43. Nu cred ca este aici pe site. La aceasta ma refer http://www.********.ro/placi-de-baza/msi/b85-g43/
    Nu stiu de ce nu merge linkul....Nu este voie sa pun linkuri de pe alte site uri?

Link-urile care duc spre site-urile concurentei sunt cenzurate automat de forum.

Cat despre placi si idei... eu am zis ce am avut de zis
    Spor la cumparaturi !

Inca o intrebare : Carcasa mea este ATX , merge o placa de baza mAtx in ea? Sa nu fie probleme la prindere sau mai stiu eu ce

Nici o problema.
    ATX are un rand extra de gauri in placa de baza (si evident e mai lunga). Randurile 1 si 2 sunt identice.

Invers nu merge (placa ATX in carcasa microATX), pentru simplul motiv ca nu incape.

Reply to Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast