Reply to Thread
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3
Results 21 to 26 of 26

Thread: Sunt ok?

Bun atunci daca procesorul i5 4690 este de cursa lunga tine mult si bine fara probleme in gaming atunci merita sa fac efortul supranatural ( pentru mine) la http://www.mediadot.ro/placi-video/p...6-bit-mini-itx ? Este cea mai slaba GTX 970 din gama. Mai mult chiar nu imi permit. Este ceva de capul ei avand in vedere ca are dimensiuni mici ( ceea ce ma incanta) ? Are frecventele mai mici decat un 960 dar ma va tine in gaming mai mult , tot pe 1440x900 ? Carcasa mea este Delux MF436 si am 2 ventilatoare Noctua NF-R8 PWM pe carcasa in spate care trag aerul din ea. O sa ii fie bine placii legat de temperaturi? In camera vara am pana in 28-30 grade iar iarna am 20-22 grade maxim.

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Da, cu procesorul nu ai treaba, acolo evolutia este lenta spre foarte lenta ( 5-10% maxim pe an, deci in 5 ani aiba daca va fi cu 30-40% mai rapid )...

Desi, poate apar ceva miracole la sfarsitul anului, cine stie :P

--
    Din pacate rezolutia nu mai este chiar asa relevanta la jocurile moderne, pentru ca limitarea nu mai e de la numarul de pixeli de rendat, ci de la efectele vizuale si texturi.
    Sunt tot felul de tehnologii care calculeaza niste chestii ca-ti sta mintea in loc, inainte sa inceapa sa fie desenati pixelii...

Placile video au ajuns mini-supercomputere, si jocul face mult mai multe cu placa video decat pe vremuri, cand era destul de clar: triunghi-> textura-> pixel

Iti recomand sincer daca ai de gand sa pastrezi placa 3-4 ani sa iei MACAR un 970, ca nu e asa scump. Diferenta de la 960 la 970 este destul de mare (Peste 60% mai rapida 970).
    Dar daca nu poti si nu ai, atunci e buna si aia, dar asteapta-te sa scoti din setari...

Ce-ai zis tu cu "very high"... nope

Spor la cumparaturi !
    Ciao

---
    Edit: Gand la gand.
    Maxwell e foarte eficient, nu se incalzesc puternic. Daca te uiti in semnatura, am un GTX 980, asa ca vorbesc din proprie experienta, nu din "auzite pe internet". Ah da, si a mea e overclockata in draci, si totusi ruleaza destul de rece.

Succes cu 970, nu vei fi dezamagit Anul asta chiar ca rulezi pe "very high" cu ea :P La anul.... om vedea ce va mai fi.

Da , dar eu am o carcasa antica aia e problema. De incaput imi incape acel 970 , o veni si cu un adaptor de 6 > 8 pini pentru alimentare? Sursa mea nu are alimentare de 8 pini pt video. Am o Sursa Seasonic S12II-520 Bronze 520W. Sursa va duce 970-ul nu? Singurele lucruri care nu ma incanta la 970 sunt: este din 2014 ( cam veche) , frecventele sunt mai mici decat ale unui 960. Asta pe hartie dar in realitate din ce am vazut face minuni in jocuri. In felul asta scap si de adaptor si voi conecta TV ca si pana acum iar monitorul direct in DVI

Lol.. frecvente. Tu la aia te uiti ?

Te-ai gandit ca are cu 90% mai multi tranzistori ?
    Puterea aia de calcul vine de undeva.

Cat despre "veche", hai ca deja chicotesc...
    950, 960, 970, 980, 980 Ti, Titan X ... toate sunt EXACT la fel, GM2xx "GeForce Maxwell" generatia a 2-a.
    Difera doar numarul te unitati de calcul
    - 950 are 768
    - 960 are 1024
    - 970 are 1664
    - 980 are 2048
    - 980 Ti are 2816
    - Titan X are 3072

Chiar nu e greu de gasit informatia... trebuie doar sa cauti.
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...rce_900_Series

Problema de clasa a 3-a de aritmentica:
    Intrebare: De cate ori e mai rapid 980 Ti fata de 950 ?
    Raspuns: 2816 / 768 = de 3.66 ori Da, este atat de simplu...

---
    Sursa ar trebui sa duca, insa nu stiu despre adaptor. Poate are, poate n-are, habar n-am...

Pai da unele sunt GM204 alea mai tari si astea mai medii sunt GM206. GM206 este scos in ian 2015 iar 204 in sep 2014 de aia intreb. Ok atunci multumesc pt info! Sanatate!

Pai asa se procedeaza, la fiecare noua generatie intai scot alea mai tari ca sa scoata ochii lumii, apoi alea mai slabe care sunt chiar mai slabe decat generatia anterioara (vezi 960 si cate alte placi mai vechi sunt mai rapide ca ea).

Dar eh, deja lumea "uita" de alea mai vechi si cumpara "noutatea" ( 960 din 2015 ) si lumea zice "wooow, ce faina e", cand de fapt cumpara ceva submediocru care e batut de placi vechi de 3 ani :P ( ca de ex Radeon 7970 ).

Marketing, strategii comerciale... shmenarie mare

Sanatate sa fie!

Reply to Thread
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3