Closed Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 21
    Junior Member coco2 is on a distinguished road

pc gaming (+monitor) <3000

Va salut! Am nevoie de ajutor in configurarea unui PC nou pentru gaming. Am creat un wishlist cautand mai multe pareri pe diferite site-uri dar nu-s 100% sigur de acesta. Initial am vrut sa ma incadrez intr-un buget de 2000-2300 apoi m-am intins putin. Astept parerile voastre. Multumesc frumos!

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Hmm, e "aproape" ok.

- Daca nu esti super pretentios la procesor, un i3 iti va fi suficient.
    - Placa video este in schimb slaba pentru 2016. Mai mergea cat de cat pana in vara trecuta, cand a aparut GTX 960-ul, dar acum este ... jalnica. Pretentiile in jocurile noi au crescut, si practic ai lua din start o placa lenta/depasita.
    - Seagate Barracuda de 1TB le recomandam si eu.. pana mi s-au stricat 3 bucati, la cateva luni mai pica cate unul. Culmea, Barracudele de 2TB si 3TB nu au nici o treaba.
    Cautand pe net, am descoperit ca TOATA SERIA de 1TB au avut defecte de fabricatie, e unul din hardurile aproape "garantate" sa se defecteze. EVITA.
    Ori iei model de 1.5 sau 2TB, ori iei alta marca (WD sau Toshiba) la 1TB
    - Carcasa slabuta, dar daca-ti place tie... ok.

In rest, nici un comentariu.

Moderator Emil is on a distinguished road Emil's Avatar
    O idee peste buget ar fi:
    - Procesor i3 care datorita hyperthreading-ului este vazut de aplicatii si jocuri ca un quad-core. Diferenta din acest procesor si cel ales de tine este de circa 10%
    - Placa video care sa-ti duca jocurile in Full HD
    - 8 GB ram fiind un minimum pt gaming
    - 1 TB HDD
    - Carcasa cu un minim de ventilatie. Aici poti sa fii obiectiv si sa-ti alegi alta in functie de preferinte!
    - Sursa de calitate care sa-ti duca toate aceste componente fara probleme
    - Monitor Full HD cu un panel superb AMVA+

Last edited by Emil; 28-01-2016 at 21:18.
    ----------------------------------------------------------------------------
    Mobile Monster:
    ASUS ROG G751JT

PC:
    Procesor: i5-4460
    Placa de baza: AsRock H97
    Placa video: R9 270X
    RAM: 12 GB

Junior Member coco2 is on a distinguished road
    - pc-ul ar fi pt fiul meu (13 ani). Vrea sa-l foloseasca si pt jocuri. Sunt constient ca nu vor merge toate jocurile recente cu gtx 750Ti (si mai ales cele viitoare), dar pur si simplu nu pot sa ma intind mai mult (si asa m-am cam intins). Asa ca voi ramane pe gtx 750Ti. Eventual m-am gandit sa o schimb pe Gigabyte GeForce GTX 750 TI 2048MB GDDR5 128-bit pt ca are suport Directx 12 (fata de 11.2) si HDMI (fata de miniHDMI), sa fie in ton cu intrarea de la monitor;
    - din cate am observat i3 6100 pare a fi putin peste i3 4170 (generatie mai noua, etc.) asa ca probabil voi ramane pe i3 6100;
    - HDD probabil il voi schimba pe unul de la WD;
    - monitorul sugerat e aprox. la fel cu cel ales de mine, as merge pe al meu ca are HDMI;
    - carcasa stiu e cam slabuta, dar nu-mi incape cu o inaltime mai mare de 42cm, fiul meu ar vrea sa aiba si cateva leduri si nici n-as da prea mult pe ea (din nou, sa nu ma intind) asa ca nu am gasit altceva;

Asa ca, in concluzie, am pretentia ca in limita bugetului de care dispun sa fie un raport calitate/pret cat mai ridicat.

Va multumesc pt sugestii! Ma ajuta sa ma orientez si astept si altele daca aveti.

Vezi poate reusesti sa te intinzi la un GTX 950.

Repet, 750Ti-ul este slab, depasit, iti cumperi din start o placa video care nu poate sa ruleze nici macar jocurile prezentului la un framerate fluent (45+ fps), ce sa mai zic de ale viitorului.

--
    Cat despre procesor, cand ai buget restrans nu te orientezi catre cele mai noi si cele mai scumpe... iei ceva cu o generatie in urma, cand pretul este ok, mai ales ca diferenta dintre ele este minuscula, si practic insesizabila in orice ai face.

Emil ti-a dat o configuratie buna si potrivita cu bugetul ( sa zicem cu monitorul si harddisk-ul schimbat ).
    Dar daca tu vrei sa dai mai mult pe procesor, pe placa de baza SI pe memorie, in mod absolut inutil... okay, nici o problema

Succes la cumparaturi !

Moderator Emil is on a distinguished road Emil's Avatar
    Dupa cum spuneam, diferentele intre cele doua procesoare sunt de circa 10%.
    Tu chiar crezi ca vei observa sau simti diferente? Te asigur eu ca nu, doar dai bani in plus degeaba, mai ales ca in jocuri ai nevoie de placa video si nu de procesor!

Asa ca daca doresti performanta in jocuri, orienteaza-te spre o placa video ca lumea, nu rasnita aia de 750ti, macar un GTX 950.
    Crede-ma ca mai bine de atat nu se putea in bugetul tau...
    ----------------------------------------------------------------------------
    Mobile Monster:
    ASUS ROG G751JT

PC:
    Procesor: i5-4460
    Placa de baza: AsRock H97
    Placa video: R9 270X
    RAM: 12 GB

Senior Member SeVeN is on a distinguished road SeVeN's Avatar
    Quote Originally Posted by coco2 View Post
    Asa ca, in concluzie, am pretentia ca in limita bugetului de care dispun sa fie un raport calitate/pret cat mai ridicat.
    Si ce pretentii de calitate vrei la 3.000 lei?
    Asta in conditiile in care ti-ai ales o implementare banala de 750 Ti si o conserva de carcasa? Asta nu conteaza sau e doar o coaja in care le pui pe toate si apoi prajesti oua pe ea? Parca doreai calitate.

Apoi, imi plac deciziile tale: castigi 10% diferenta la procesor si te alegi cu o placa video de vreo 2 ori mai slaba. Hai sa-ti explic cu FPS-uri cum e asta. 30 e minum sa poti juca decent si e atins cu i3 4170 si GTX 960 (ipotetic, ca va duce si mai mult). 10% din 30 inseamna 3, deci prin alegerea i3 6100-ului ai avea 33 FPS, ipotetic vorbind. Dar, o data cu procesorul asta, ai luat si placa video de 2 ori mai slaba, deci il dam pe din doua. 17.5 FPS, buna afacere.

Acum serios, ai venit pe foruml asta doar sa ne arati ce cumperi si sa ne pierdem timpul toti? Eu cred ca ai venit incercand sa afli ce sa-ti iei pentru a nu arunca 3.000 lei pe geam. Daca crezi ca le stii mai bine ca baietii astia, n-ai decat sa iei ce vrei, nu-s banii nostri.

PS: Si in caz ca esti increzator in cunostiintele tale, eu te contrazic.
    Dovata 750 Ti-ul, ca ai ales "alta" ca are trecut DX12, desi vorbim de EXACT aceeasi arhitectura si ACEEASI placa video si toate AU suport DX12. Evident, nu-i trecut la toate ca nu si-a batut lumea capul, dar uite asa aflam ce stii si tu.
    Pentru informatii suplimentare cu privire la achizitii hardware, folositi PM-ul.

Quote Originally Posted by SeVeN View Post
    10% din 30 inseamna 3, deci prin alegerea i3 6100-ului ai avea 33 FPS, ipotetic vorbind.
    Ce bine ar fi sa fie asa, "ipotetic vorbind", sa ai cu 10% mai multe frame-uri pentru 10% extra la procesor.
    Realitatea e alta insa, evident:

1. Ca si putere "bruta" de calcul Skylake nu e cu 10% mai bun ca Haswell, ci "intre 0 si 10%", depinde de program si cum a fost codat.
    2. Viteza procesorului are un impact in general minim asupra modului cum merg jocurile. Numarul de core-uri are un impact mult mai mare, cel putin in jocurile prezentului.

Per total, cu procesorul cu 5% mai rapid, vei avea fix ZERO mai multe frame-uri. NICI O DIFERENTA. Mai ales cand placa video este mediocra spre lenta si limiteaza brutal performanta jocului.

Dar mda, cum zice SeVeN, cateodata ne batem dejtele degeaba pe aici...
    Dar e ok, testam rezistenta tastaturilor "mecanice"

Senior Member SeVeN is on a distinguished road SeVeN's Avatar
    I-am dat ipoteticul ipoteticului, maximul maximelor.
    Daca nici de acolo nu intelege ca arunca banii pe gean, poti inchide si topicul asta, n-ar fi primul. )
    Pentru informatii suplimentare cu privire la achizitii hardware, folositi PM-ul.

Banned RedX is on a distinguished road
    Intradevar placa video este putin cam slabuta pentru gaming , eu iti recomand GTX 950 combinat cu un procesor i3 4170 3,7 ghz pt o performanta in jocurile noi aparute cat si in cele ce vor aparea . In jocuri cum ar fi GTA V sau seriile Assassin's creed , Just Cause 3 CS GO si multe altele aceasta placa video precum si procesorul isi fac foarte bine treaba gta v (50-80 fps) , Just Cause 3 (30-60) fps si CS GO (200-300-400 fps) .
    PS: Nu te lua dupa bazaconiile lui Seven , nu are el treaba cu pc-urile , chiar prin comentariul lui dovedeste ca nu are toate cele 8 clase. El este precum un copil care a dat prima oare de internet si acum e mare smecher si da lectii la altii.
    Sper ca te-am ajutat , si succes cu pc-ul!

/mod edit:
    Ai primit avertizare pentru linia de mai sus.
    Last edited by wavetrex; 30-01-2016 at 22:00.

Closed Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast