Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 11
    Junior Member 2Shady is on a distinguished road

Question O micuta intrebare

Buna ziua MediaDOT, am trimis in garantie o placa video Club 3D Radeon R9 290 royalKing (formular service #18989), produsul a ajuns la dvs. in service pe 22 ianuarie si am vazut la informatiile din contul de pe site ca in aceeasi zi ati si trimis-o la furnizor (felicitari si multumesc pentru rapiditate) pentru rezolvarea/constatarea problemei care sper sa nu fie prea grave (temperaturi prea mari... ajungea la peste 90* cu fan speed 100%).

Ieri, 26 ian, a mai aparut o actualizare pe cont, si anume "Schimbare status in primita".

Intrebarea mea e: furnizorul a primit-o, sau dvs. ati primit-o inapoi de la furnizor inlocuita/reparata?

Stiu ca termenul de rezolvare a produselor in garantie e de 15 zile lucratoare, si n-am vrut sa par nerabdator/ingrijorat (cu toate ca e prima data cand trimit un produs in garantie... si da, mi-ar placea sa aflu ce s-a intamplat cu placa video dar n-a trecut nici jumatate din timp, si sunt constient ca probabil mai aveti 2359823 sesizari si clienti... so patience is the way to go), doar ca imi e putin neclar unde a fost primita la furnizor sau inapoi la dvs., de la furnizor.

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Din cate stiu, "Primita" poate insemna una din astea:

- A venit placa inapoi reparata
    - A venit alta placa inlocuitoare, daca nu a putut fi reparata
    - A fost primita factura storno, in baza careia ai tu un credit cu firma prin care poti sa-ti cumperi alta la fel, sau alt produs.

Teoretic ar trebui sa ai si un e-mail cu informatiile despre dosarul de galantie, pe adresa de mail cu care te-ai inregistrat pe MAGAZIN ( nu ce de pe forum ).

Vezi acolo ce scrie, ar trebui sa explice clar care e situatia.
    Daca nu a venit, ai rabdare ca-l vei primi, iar daca nici maine nu ai primit e-mail-ul, ai pagina de contact:
    http://www.mediadot.ro/contact

(cu telefoane, etc... ca sa lamuresti situatia)

Succes !

p.s. - Poate ai noroc cu varianta storno, caz in care iti faci practic un upgrade moca Mai pui niste bani si iei 390X

Ar fi prea frumos ce spui tu acolo un 390

Ok, multumesc pentru informatii, legat de mail, este acelasi mail cu care m-am inregistrat si pe forum si nu am primit nimic din partea lor. (doar un mesaj care imi cere feedback in legatura cu placa dar n-am ce feedback sa-i fac pana nu ajunge acasa )

Voi mai astepta pana maine sau eventual ii voi contacta si poate aflu ceva.

Multumesc!

Administrator Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan's Avatar
    Salut 2Shady, "Primita" inseamna in cazul asta ca s-a intors de la furnizor la noi fie placa fie decizia in ce priveste placa. In cazul tau exista o decizie de creditare, produsul nemaiputand fi reparat.

Colegii mei ti-au trimis inca de ieri la ora 14:00 (dupa ce ai postat aici) decizia si instructiunile pe mail.

O zi buna!

Am vazut, imi cer scuze pentru raspunsul lent, si multumesc pentru clarificari. Am trimis mail catre returbani@kelion.ro cu privire la metoda de returnare a sumei.

Multumesc, o zi buna!

2Shady, nu e necesar sa ti se returneze suma... aia creeaza tot felul de alte complicaturi.

E mai simplu sa comanzi alta placa de aproximativ aceeasi bani, platesti doar diferenta.

Sa zicem ca iei o placa care e cu doar 50 lei mai mult decat acea factura storno, va trebui sa dai curierului cand iti ajunge exact "50 lei". Si ai placa.

Returul banilor dureaza mult... timp in care ai putea avea o placa functionala.

Deja am cerut sa mi se returneze banii pe card si am dat detaliile... poti fi, te rog, putin mai specific cu privire la "mult"...? Ma "risc" si pun intrebarea, cat de mult poate sa dureze?

Deocamdata nu pot comanda altceva pentru ca o sa am banii destui abia dupa cateva zile (2-3). Ma orientam spre un R9 390, dar as fi preferat sa mi se returneze banii pentru ca sunt putin indecis (+ca am de platit alte prioritati deocamdata, "d-ale casei" sa zic asa).

Oricum, nu e graba... nu cred ca mor cu integrata din procesor pana imi iau alta, +ca am in vizor magazinul MediaDOT pentru preturile atractive si pentru corectitudinea fata de clienti si pe viitor sper sa mai achizitionez de aici (fara "ghinion" cum am avut cu acel 290, dar sunt constient ca magazinul nu e de vina pentru asta), dar pentru moment, as dori banii inapoi.

Senior Member dezaxat is on a distinguished road
    Era mai practic sa ti-o trimita maine spre ex cu ramburs decat sa faca toate necesarele pentru storno.

Ok, sa ne tii la curent cu evolutia lucrurilor
    Chiar sunt curios... eu personal nu am cerut niciodata returnare bani. Sper sa nu fie nevoie hehe...

Stiam eu ca nu i-am laudat degeaba azi am primit banii pe card, in final nu a durat mult si totul a fost ok. Multumesc

O sa mai bantui pe forumul asta din cand in cand, poate o sa pic si eu pe la "show-off" dupa ce imi fac PC-ul complet.

Pana atunci, toate cele bune!

Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast