Reply to Thread
Results 1 to 7 of 7
    Junior Member Ionutz is on a distinguished road

Problema paca de baza

Buna seara, am adus la garantie o placa de baza defecta, si am primit un email de la service
    precum ca citez: Buna ziua Va informam ca produsul trimis in service - Placa de baza Gigabyte GA-H81M-DS2, Socket 1150,
    Chipset H81, Micro ATX, Haswell - , a fost scos din garantie de catre unitatea service pe motiv de SMD-uri oxidate.
    Deci sa inteleg ca nici nu au reparat placa ,ba chiar mi-au anulat si garantia?

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Aparent, Gigabyte a considerat ca ai varsat apa pe placa de baza, sau ai supus-o unor conditii improprii de utilizare (umezeala excesiva, computer tinut in baie/bucatarie/etc.)

Nu e vorba de anularea garantiei, e vorba de faptul ca nu se aplica in anumite situatii de utilizare improprie. Io zic sa citesti conditiile de pe certificatul de garantie cu atentie...

Senior Member leo.messi22 is on a distinguished road
    Quote Originally Posted by Ionutz View Post
    Deci sa inteleg ca nici nu au reparat placa ,ba chiar mi-au anulat si garantia?
    Pai asta e procedura .. se considera "sabotaj" (adica tu ai provocat defectul, mai mult sau mai putin voit) ca sa obtii alta noua sau reducere la achizitionarea unui alt model, mi s-a intamplat si mie cu un tel .. ciudat e ca mie mi-au trimis mail sa le platesc reparatia (vreo 2000 si ceva de lei), nu mi-au anulat garantia .. tel luat de la o firma concurenta. Ma rog, acum fiecare service cu politica lui, nu te invinovatesc pe tine in mod deosebit ca ai fi stricat-o.

Ne pare rau pt inconvenient !

Banned oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000's Avatar
    just behind u... always watching...via Bucuresti-TEI
    Daca tel era de la "Repede Mobile" oricum ti-l dadeau ca stricat din vina ta... Aia incearca sa refuze orice garantie pt ca nu le-o rezolva nici un service autorizat din romania... Le aduc din China, neoficial. Refuza garantia si daca tel are zgarieturi normale de la stat pe masa, tinut in buzunar langa chei sau capse de la jeans/haina.

Au mai dat un mesaj cred ca m-am ales cu o placa de baza pe care o sa o arunc la gunoi
    direct cu garantie.
    Asta e mesajul : Va informam ca produsul trimis in service, a fost scos din garantie de catre unitatea service.

Puteti ridica produsul din str Ghercu Constantin nr 14, astazi dupa ora 18.30 sau maine dupa ora 10.00.

Eu nu imi dau seama cum de s-a stricat din vina mea, mai am un calculator cumparat din anul 2004 de la
    flamingo computers cu 5 ani garantie,si merge si acum de fapt acum scriu de pe el,si s-a stricat si el de
    vre-o 4 ori in timpul garantiei si a fost reparat fara nici-o problema ba chiar mi-au schimbat si
    placa de baza odata.
    Oricum nu o sa mai colaborez cu mediadot de acum inainte (si am cumparat f. f. multe de la ei
    de cand erau pe strada Lizeanu prin anul 2010) E prima data cand am apelat service-ul mediadot.

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Deci te superi pe Mediadot daca service-ul GIGABYTE ti-a refuzat garantia.

Oookay...
    Trebuie si d-astea, ce sa zic.

Deasemenea:
    Quote Originally Posted by Ionutz View Post
    calculator cumparat din anul 2004 ... si s-a stricat si el de vreo 4 ori in timpul garantiei
    Mda, e cam clar ce bine ai tu grija de electronicele tale. Nici nu ma mir de decizia Gigabyte.

Mda, e cam clar ce bine ai tu grija de electronicele tale. Nici nu ma mir de decizia Gigabyte.[/QUOTE]

DA,de vreo 4 ori dar asta s-a datorat faptului ca unitatea centrala avea sigiliu pe ia si cand o apuca restarturi,
    ma duceam la ei la service si curata coolerul procesorului pt. ca daca rupeam eu sigiliu si umblam in ea piedeam
    garantia, iar ultima oara cand apelasem la ei gasise niste condensatori umflati pe placa de baza si iau schimbat
    ei,la asta m-am referit.Voi de cate ori curatati coolerul procesorului in aproximativ 4-5 ani ?

Reply to Thread