Reply to Thread
Results 1 to 8 of 8
    Junior Member Kames is on a distinguished road Kames's Avatar

PC de 2000 de lei

Salutare. Imi puteți face un PC de 2000 de lei? Sau cel mult 2300-2500, dar vreau si unu de 2000.

Multumesc.

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Ceva mai vag decat "PC de 2000 lei" nu puteai sa spui.

In al 2-lea rand, ti-am inchis deja un thread pentru ca esti incapatanat si vii cu idei preconcepute.
    Daca si asta ajunge la fel, nu doar ca il inchid, dar nici nu vei mai putea deschide altul o perioada, daca intelegi ce vreau sa spun...

---
    Lasand politica la o parte, hai sa vedem totusi:

- Ce vrei sa faci cu el ? Daca e pentru jocuri, ia-ti gandul. Nu (prea) se poate face computer pentru jocuri la 2000 lei. Mai pune 500 lei si atunci incape si o placa video decenta ( GTX 950 sau Radeon 280 ar fi un minim pentru prezent )
    - Ce componente sau periferice ai deja ?
    - Ai de gand sa cumperi acum sau ne pierdem timpul degeaba ?

Cam atat, succes la configuratii.

Junior Member Kames is on a distinguished road Kames's Avatar
    Am periferice, n-am nevoie.
    Vreau sa il cumpăr acum, am un PC slab cu Celeron 450 si placa integrata, 2GB DDR2, si vreau sa schimb PC-ul, deci vreau totul nou.

Va rog sa ma scuzati, pentru ceea ce am făcut in subiectul anterior, sunt lipsit de experienta.

L-am vrut pentru gaming, dar bugetul nu imi permite, asa ca, nu am alte variante si trebuie sa iau unul low end.

Moderator Emil is on a distinguished road Emil's Avatar
    Daca poti 2.500, atunci asta ar fi solutia:
    - Procesor i3 care datorita hyperthreading-ului este vazut de jocuri, cat si de aplicatii ca un quad-core (fiind foarte bun in jocuri)
    - Placa video care sa-ti duca jocuri in Full HD, avand 4 GB memorie care sa faca fata si la jocuri ceva mai pretentioase
    - 8 GB ram fiind un minim in gaming
    - 1 TB HDD
    - Carcasa cu un minim de ventilatie. Aici poti sa fii subiectiv si sa-ti alegi alta in functie de preferinte!
    - Sursa de calitate care sa-ti duca toate aceste componente

----------------------------------------------------------------------------
    Mobile Monster:
    ASUS ROG G751JT

PC:
    Procesor: i5-4460
    Placa de baza: AsRock H97
    Placa video: R9 270X
    RAM: 12 GB

Junior Member Division is on a distinguished road Division's Avatar
    Salut, se poate si la 2000 de lei. Cum sa nu se considere 2000 de lei gaming? Eu si cu un APU de 1500 de lei ma pot juca orice joc Nu mai tot stoarceti bani de la oameni doar pentru ca voi considerati gaming doar ce e la high. Astfel incat poti lua un sistem destul de performant in orice joc.
    -Proceosr Intel i3, se descurca bine in gaming, mai ales in cazul in care folosesti monitor fullhd unde mai mult placa video face treaba.
    -Sistemul este pus pe o placa de baza cu dotari minimale dar fara a fi probleme de bios.
    -Placa video are performante ridicate in gaming, undeva sub gtx 950, dar nu cu mult.
    -Memoria RAM este de 8GB, suficienta pentru gaming.
    -Sursa este de calitate astfel incat va putea sustine si alimenta sistemul foarte bine.
    -Stocarea este facuta de un hdd incapator de 1TB.
    -Carcasa este incapatoare pentru intreg sistemul si vine si cu un ventilator preaplicat, se pot atasa ulterior mai multe.

*Nota* Sistemul nu vine cu unitate optica integrata. Nu se mai foloseste, majoritatea persoanelor folosesc stick-uri bootabile pentru a instala windows-ul.

Sistemul meu:
    Procesor: AMD Ahtlon x4 840
    Placa video: Sapphire Radeon R7 360
    Memorie: 4gb RAM si 500gb la stocare
    Sursa: Sirtec High Power 400w

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Quote Originally Posted by Division View Post
    Nu mai tot stoarceti bani de la oameni
    Poftim ??
    Cine stoarce bani de la cine ?

Poate nu te-ai prins, dar iti spun eu acum. In afara de Bogdan, care e reprezentatul firmei restul TOTI care scriem aici pe forum suntem doar clienti sau pur si simplu hobbisti ca tine. Si el nu face configuratii...
    Nimeni nu stoarce nici un ban de la nimeni.

Dar nu pot sa recomand ceva slab, inferior, doar ca sa iasa cu cativa lei mai iefitn.

GTX 750 Ti-u ala este JENANT de slab pentru ziua de azi, nici vorba de "putin mai jos"
    Are 640 shadere si arhitectura "maxwell prototip (1)" ( si frecventa mai joasa ), versus 1024 shadere si frecventa ridicata + arhitectura Maxwell 2 pentru un GTX 960

Diferenta dintre cele doua este URIASA ( 960 e de doua ori mai rapida decat 750 Ti ).

In rest, vad ca ai insirat aceleasi componente ca mai sus.
    Boo hoo.. mare scartz ai facut, computer de GAMING la care ai taiat 50% din performanta placii video.
    Felicitari !
    Last edited by wavetrex; 11-01-2016 at 17:23.

Senior Member leo.messi22 is on a distinguished road
    Quote Originally Posted by Division View Post
    Salut, se poate si la 2000 de lei. Cum sa nu se considere 2000 de lei gaming? Eu si cu un APU de 1500 de lei ma pot juca orice joc Nu mai tot stoarceti bani de la oameni doar pentru ca voi considerati gaming doar ce e la high.
    Nu stoarce nimeni bani de la altii pt simplul motiv ca nu are de ce. Suntem pe un forum al unei firme IT, unde intra un potential client, cere sfaturi sa-si cumpere un pc la pretul x si primeste una sau mai multe sugestii de configuratii care sa fie cat mai apropiate nevoilor sale. Dupa, persoana in cauza decide ce face. Asta se practica pe forum mediadot .. nu se stoarce nici un cent in mod sarlatanesc de la vreun client.

Si ca sa revenim la subiectul threadului, parerea mea e ca initiatorul sa mai astept cu shoppingul, sa mai stranga bani (vreo 1000-1500 lei) ca sa-si cumpere ceva ok si sa se bucure de investitia facuta.

Administrator Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan's Avatar
    Poate nu te-ai prins, dar iti spun eu acum. In afara de Bogdan, care e reprezentatul firmei restul TOTI care scriem aici pe forum suntem doar clienti sau pur si simplu hobbisti ca tine. Si el nu face configuratii...
    Nimeni nu stoarce nici un ban de la nimeni.
    Tocmai de-asta stau departe de facut configuratii. Se va trezi cu siguranta cineva la un moment dat sa zica ce s-a spus mai sus
    Plus ca sa presupunem: chiar vrem sa "stoarcem" bani si recomandam numai piese scumpe (desi aici ne incadram intr-un buget). Te obliga cineva chiar sa cumperi ce am recomandat noi? E o sugestie, daca nu o crezi buna, cumperi ce consideri tu potrivit.