Reply to Thread
Results 1 to 6 of 6

Thread: Overheat ?

Senior Member eduardrobert is on a distinguished road

Overheat ?

Salut am un i5 4570 si un cooler de la Noctua , mai exact NH-L9i. Pasta termica folosita fiind cea din pachetul coolerului in idle imi sta intre 30-35 , iar cand joc ceva ( Battlefield 3-4 , Rainbow Six: Siege ) ajunge sa fie chair si 75 de grade. Carcasa e un GameDaemon 6003. Temp ambientala fiind intre 26-28 grade. Multumesc pentru timpul acordat!

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    75 grade nu e "over" heat, temperatura limita a procesorului Haswell fiind de 100 grade (moment in care intra in throttle).
    Deci "over" ar fi practic peste suta.

Totusi, nici nu e o temperatura excelenta.

---
    Alte indicatii:

- 26-28 grade in casa este ENORM, nici vara nu aveam asa de cald. Da mai jos caloriferele, ce naiba... cum poti sa respiri in caldura aia ? 21-22 grade e optim pentru comfort.

- Carcasa nu e stralucita din pacate. GameDaemon... meh.

- Coolerul ala e "mic". Ala sau cel "stock" intel, aceeasi mamaliga.

- Procesoarele Intel mainstream ( toate socket-urile 115x ) de la Ivy Bridge incoace au inca un rand de pasta in interior, care e de proasta calitate. Din pacate nu poti face mare lucru in privinta asta, doar daca iti faci curaj sa faci "delid". Dar ma indoiesc

---
    Per total, nu iti fa probleme, retine ce am scris la inceput - "Over" ar fi peste 100, nici macar nu te apropii de temperatura aia.

Senior Member eduardrobert is on a distinguished road
    Si cea mai buna optiune ar fi sa trec la racire pe apa si sa schimb carcasa ?

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Cea mai buna optiune e sa nu faci absolut nimic.

Din nou, 75 nu e mult. Te ingrijorezi absolut degeaba.

Din punct de vedere al fizicii, siliciul rezista la aproximativ 140 grade inainte sa inceapa sa se deterioreze, dar pentru siguranta inginerii au limitat la 100 grade temperatura maxima.
    Datorita masurilor de siguranta ("throttling", reducerea automata a vitezei), procesorul nu poate depasi 100.

Daca iti statea pe la 95... da, hai sa zicem, era putin motiv de panica, dar asa... 75 e fix pix. E ca si cum ti-ar fi tie cald cu un cojoc prea gros pentru vremea de afara. Poate fi neplacut dar nu patesti absolut nimic de la aia...

Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar
    Zic si eu...
    Poti sa cumperi un cooler tower ieftin si bun ar fi Cooler Master Hyper 212 Evo " http://www.mediadot.ro/coolere/coole...-hyper-212-evo iar pe asta micu' de la Noctua pe care il ai acum il poti vinde mai departe ca sa iti mai recuperezi din investitie, asta daca te ingrijoreaza atat de mult temperatura procului, desi la fel ca si colegul de mai sus nici eu nu cred ca ai de ce sa intri in panica cu privire la temperatura maxima a procesorului.