Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 16
    Junior Member Florinzaraf is on a distinguished road

PC Gaming - 4000 lei

Salut, mediadot. Treaba este simpla - am un buget de 4000 lei (4100 tras de par) si am nevoie de ajutor in configurarea unui PC nou. stric pentru gaming + lucru in game engine-uri. Am creat un wishlist bazandu-ma pe sfaturile unor tipi de pe diferite forumuri dar nu-s 100% sigur de acesta. Astept un raspuns. Multumesc frumos.

Last edited by Florinzaraf; 05-01-2016 at 02:51. Reason: berbec

Senior Member dezaxat is on a distinguished road
    Noroc. Ce ai acolo e bine. Pe viitor suplimenteaza cu inca 8 gb ram si ssd pentru OS. Singura modificare pe care ai putea sa o faci ar fii sa schimbi hdd cu unul de la Seagate. Astia cica au harduri mai durabile. Ca idee, placa ta video pe care ai pus-o acum pe pc e cam entry-level. Daca vrei ceva bun, medium, high, iti recomand o R9 390 sau GTX 970. Ai putea sa te chinui putin cu placa video integrata in procesor ceva timp si dupa sa mai bagi in plus la buget. Anunta-ne cum te intereseaza.

Multumesc frumos de raspuns.

http://www.mediadot.ro/placi-video/p...g-windforce-3x

Aceasta placa ar fi ok? As putea sa raman pe integrata pana sa o iau dar sa stiu ca merita 100%

Senior Member SeVeN is on a distinguished road SeVeN's Avatar
    Mie nu-mi place ce vad acolo:
    - procesorul nu isi merita banii comparat cu un i5 6500 sau chiar si i5 6400
    - placa video e slabuta, ai 960 4GB in aceeasi bani
    - carcasa e scumpa pentru ce ofera, intri in zona Zalman Z3 sau R1, net superioare
    - monitorul e destul de amarat, TN obosit, cand gasesti AMVA+ in acelasi pret

Daca poti sta o perioada pe integrata, atunci ia in calcul si o GTX 970 / R9 390, ambele cu vreo 50% mai bune ca 960-ul si cu tot atat mai scumpe. Per total, merita oricare, ca te vei juca in voie pe FHD. 390-ul sa zicem ca-i o idee mai de viitor pentru cei 8GB VRAM, dar momentan 970-ul e o idee in fata pe Full HD. Nu dai gres cu niciuna, ai sursa ok in wishlist pentru oricare.

Pentru informatii suplimentare cu privire la achizitii hardware, folositi PM-ul.

Moderator Emil is on a distinguished road Emil's Avatar
    Saaaaau... renunti la procesorul ala de noua generatie care si asa ofera abia vreo 10% in plus de performanta fata de un i5 4460 si ai ceva mai bun:

- Proc. i5 cu 4 nuclee native, avand un feedback foarte bun de la jocuri si aplicatii
    - Placa video care sa-ti duca orice joc in Full HD cu detaliile pe High-Ultra. Avand 8 GB memorie, este o placa destul de future-proof
    - 8 GB ram fiind un minim pentru gaming
    - 1 TB HDD. Pe viitor ti-ai mai putea pune si un SSD pentru viteza
    - Carcasa cu design placut si bine ventilata. Aici poti sa fii subiectiv si sa-ti alegi alta in functie de preferinte!
    - Sursa de calitate care sa-ti duca toate aceste componente.

----------------------------------------------------------------------------
    Mobile Monster:
    ASUS ROG G751JT

PC:
    Procesor: i5-4460
    Placa de baza: AsRock H97
    Placa video: R9 270X
    RAM: 12 GB

Sau asa. )
    Desi daca poate sta o perioada fara dedicata, merge un Skyplake si placa de baza cu de toate.
    Pentru informatii suplimentare cu privire la achizitii hardware, folositi PM-ul.

Parca nu prea ma atrage placa de baza [ASUS H81M-K], minusuri fiind (in opinia mea) max. 16GB RAM / faptul ca e MicroATX / faptul ca nu exista posibilitatea de SLI / CrossFire.

Ma gandeam sa merg pe un procesor skylake,sa raman pe intel HD530 o perioada (e destul de ok pentru o placa integrata) si sa strang pentru un GTX970 sau eventual sa merg pe recomandarea facuta de voi (Sapphire Radeon R9 390 8GB) cu toate ca sunt fan NVIDIA + INTEL.

Moderator Emil is on a distinguished road Emil's Avatar
    Daca nu e graba la placa video, atunci e ok sa mergi pe cea integrata
    ----------------------------------------------------------------------------
    Mobile Monster:
    ASUS ROG G751JT

PC:
    Procesor: i5-4460
    Placa de baza: AsRock H97
    Placa video: R9 270X
    RAM: 12 GB

Senior Member dezaxat is on a distinguished road
    Daca te mananca la firicel, poti sa faci o dementa si sa iei un gtx980. Depinde de tine si ce buget ai.

Neah, too expensive pentru omul de rand.
    O 970 dusa prin 1.400MHz (si duc mai toate) e similara cu o 980 stock.

970-ul inca mi se pare best-buy pentru Full HD la ora actuala.
    390-ul ar fi o idee mai de viitor, pentru aia 8GB VRAM, dar am o banuiala ca n-o sa reziste pentru grafica necesara sa consume peste 4GB.

Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast