Reply to Thread
Results 1 to 3 of 3

Thread: My PC

Junior Member Niiicu is on a distinguished road

My PC

In primul rand La multi ani, fiind primul post al meu din 2016, acum povestea :)

In ultimele trei luni din anul trecut am tot cumparat componente noi pentru configuratia mea facuta acum aproximativ un an de zile, la unele am facut upgrade, plus altele de care aveam nevoie, sau nu :)

Ce am in momentul de fata, pretul platit pentru ele, teste :

Carcasa : Aerocool Aero-800 black - 291,37 RON
    - initial am avut o carcasa Zalman Z3, facand pe urma trecerea la carcasa Aerocool Aero-800 black;
    - cateva vorbe, este carcasa cu numarul doi in istoria mea, pot zice foarte sigur pe mine ca este o carcasa excelenta;
    - se poate face un WM excelent in ea, dupa cum se poate vedea si in pozele de mai jos, incapatoare, geam plexiglass fumuriu, solida, vine cu doua ventilatoare zgomotoase, singurul minus din punctul meu de vedere;

CPU : Intel® Core™ i5-4460, 3.2GHz, Haswell, 6MB, Socket 1150, Box - desigilat 759,99 Lei
    - a fost un upgrade de la un procesor Intel Haswell, Pentium Dual-Core G3220 3.0GHz box , nu are sens sa fac comparatie intre ele, super procesor;

MB : ASRock H97 PRO4, Socket 1150 - 399,99
    - trecerea de la o placa de baza ASRock H81M-VG4 R2.0, am vrut ceva mai mare, mai dotata, nu regret achizitia;

Cooler : Noctua NH-L12 - desigilat 227,99 Lei
    - se comporta excelent, arata bine, temperatura idle a procesorului sta intre 30-33 grade, iar dupa aproximativ o ora de prime95, temperatura nu a sarit de 55-58 grade;
    - vine cu toate accesoriile posibile si imposibile;

RAM : Corsair XMS3 8GB DDR3 1333MHz CL9 Dual Channel Kit Rev. A 2x 4GB - 286,67 RON
    - kit cumparat pe 4 ianuarie 2015, de unde si acest pret, dar per total este un kit excelent;

GPU : MSI Radeon R9 270X HAWK Twin Frozr IV 2GB DDR5 256-bit - 911,41 RON
    - mi-a fost recomandata pe forum, toate jocurile merg pe ultra in combinatie cu procesorul, jocuri precum Mad Max, Far Cry 4, Metal Gear Solid V: The Phantom Pain, Assassins Creed Syndicate, Battlefield Hardline;

SSD : Solid-State Drive Kingston HyperX Fury SHFS37A/120G, 120GB, SATA3, 7mm - 243,37 lei
    - este primul meu SSD, asa ca nu pot face comparatie cu altele, dar asta pentru mine este WOW;
    - timp de bootare windows 15 secunde dupa ceas, instalare sistemului de operare in 10-15;
    HDD : Seagate Desktop HDD 1TB 7200RPM 64MB SATA-III
    - pentru stocare, bun, rece;

Sursa : Enermax NAXN 450W - 183,60 RON
    - ce mi-a fost recomandat, asta am luat, o sursa buna, nu am avut nici o problema cu ea;

+ NZXT Premium Cables Starter Kit;
    Accesoriu carcasa Nanoxia Cablu prelungitor panou frontal, 30cm, negru;
    Deepcool RGB LED Lighting Kit;
    2x Cooler Master JetFlo 120 blue - urmeaza inca 3 ventilatoare;

Periferice :
    - monitor VA LED BenQ 21.5" GW2270, Full HD (1920 x 1080), VGA, DVI-D, 5 ms GTG, Low Blue Light (Negru);
    - smart TV Samsung FullHD 32EH5450, 81 cm, HDMI, USB, ready (pentru filme);
    - casti Gaming Somic G941 Black;
    - mouse Gaming A4Tech X-710BK;
    - mouse Pad Razer Goliathus;
    - tastatura Wireless Microsoft (trebuie schimbata );
    - controller Microsoft XBOX 360 52A-00005;
    - imprimanta Cannon PIXMA MP250;
    - seagate Expansion Portable 500 GB;

+ urmeaza sa imi cumpar o tastatura mai de doamne-ajuta + un mouse;

Sper sa va placa :)
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version

Name:	Unt43itled.png‎
Views:	604
Size:	86.9 KB
ID:	3948   Click image for larger version

Name:	Untitlesd.png‎
Views:	647
Size:	302.1 KB
ID:	3949   Click image for larger version

Name:	Untitled.png‎
Views:	677
Size:	362.4 KB
ID:	3950   Click image for larger version

Name:	Untitle21d.png‎
Views:	591
Size:	90.0 KB
ID:	3951   Click image for larger version

Name:	1.png‎
Views:	646
Size:	86.9 KB
ID:	3952  

Click image for larger version

Name:	Unti1tled.png‎
Views:	636
Size:	170.1 KB
ID:	3953  

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Bine ai venit!

Pare un computer echilibrat, acceptabil, desi eu unul as fi pus accentul pe placa video, fiind computer ... de jocuri
    Chip-ul 270X este.. submediocru. Sincer nu stiu cum iti merg tie "pe ultra" toata jocurile... probabil cu 20-40 fps, dar eh.
    (Mai ales ca ai bagat o gramada de bani in alte chestii, puteai sa tunzi 200 lei de undeva si sa iei macar un GTX 960 sau Radeon R9 280X)

p.s.
    Nu se vede nici o poza cu sistemul in sine, ai pus doar screenshot-uri.

Junior Member Niiicu is on a distinguished road
    Placa a fost cumparata acum aproximativ un an de zile, cu siguranta ca daca il faceam acuma, imi cumparam ceva mai bun. Nu am putut atasa pozele pe forum, marime prea mare, le-am pus pe un site de poze.

Album - http://imgur.com/a/cnJy4