Versiunea 17.3 "Rosa" pentru Linux Mint tocmai a fost lansata

http://blog.linuxmint.com/?p=2947

Pentru necunoscatori, aceasta distributie de linux, complet gratuita, are o interfata grafica asemanatoare cu Windows Vista/7, superioara in unele aspecte.

"Start" menu, "My Computer" (numit "Home"), montare automata CD/DVD pentru cine are asa ceva, Wifi super simplu de configurat, sistem de pachete pentru instalarea facila de software, necesitate extrem de redusa de a tasta comenzi de consola.
Vine cu o gramada de softuri incluse, player multimedia, player video ( VLC ), pachet Office (LibreOffice)... pe care eu cel putin il folosesc si pe computerul cu Windows 7, si multe altele.

Se foloseste usor, chiar si de necunoscatori, de exemplu am pus Linux pe laptop-ul meu, redirijat catre mama, si dupa 15-20 minute de explicatii se descurca binisor.
Evident, nu va stii sa-l "repare" daca pateste ceva... dar nici cu Windows nu ar sti, asa ca nu e nici o diferenta.

Sa nu uitam de jocuri !
STEAM are versiune linux, cu o gramada de jocuri, inclusiv CounterStrike:Source... merge perfect !
Apoi, este emulatorul "WINE" care desi nu e foarte "user friendly", cu putina invatare se pot juca o gramada de jocuri de windows.

Recomand calduros celor care vor un computer secundar fara costuri suplimentare pentru software !

*(Piratii sa stea deoparte... cine baga comentariu de genul "pai descarci windows de pe..." ia ban pe tot forumul instant)