Closed Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 13
    Senior Member mita2010 is on a distinguished road

Rog ajutor conectare DVI-D - HDMI catre HDmi tv si hdmi la monitor

Salutare am o intrebare care pur si simplu nu-i gasesc raspuns si apelez tot la voi.
    Am achizitionat o placa video Placa video Asus GTX750TI-PH-2GD5, GTX750 TI, 2GB GDDR5, 128bit si are 2X DVI-D (mama), 1 HDMI (mama), 1 VGA. Am un monitor LG 19 cu vga si rezolutie 1440x900 care vreau sa-l schimb. Se merita sa-l schimb ?
    Pcul l-am luat de la voi fara placa video dar am luat demult si Cablu HDMI OEM Lungime 5m (tata-tata), Bulk, care il folosesc si acum la tv si este foarte bun.
    Daca cumpar acest produs : Adaptor HDMI la DVI, M/T, GEMBIRD "A-HDMI-DVI-2" si folosesc cablul vostru LA TV ful hd ca sa eliberez hdmi1.4 de pe placa video pentru monitor care il voi cumpara in cateva zile, va merge, cablul la tv pe full hd?
    Pt ca eu am DVI-D mama (la placa video) mai sunt si doua la fel ce porcarie, adaptorul este dvi (tata) si iese HDMI (mama) dar asta are 2 grupuri de pini iara placa video dvi-d are un set de gauri. Daca ar merge afecteaza transmisia la tv, monitorul l-as pune hdmi-hdmi cu alt cablu scurt si de calitate.

As cumpara asta dar nu am idee despre cablu si despre monitor mai nimic se merita ? si daca puteti sa-mi raspundeti mai sus. Monitorul asta vine cu cablud e alimentare sau ceva?

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Nu stiu cat de bun e monitorul, la pretul ala clar nu e stralucit, e un TN obisnuit, probabil made pe vapor in China, insa fata de al tau vechi e un avans.
    Poate iti recomanda cineva un alt monitor mai bun, dar apropiat ca pret. Eu nu ma pricep in categoria asta

Cat despre conversie, da... DVI si HDMI sunt perfect compatibile si pot sa confirm ca merge ( am un astfel de adaptor la unul dintre monitoare, si cablu asemanator cu acel GEMBIRD ( 1.8m ).

Motivul pentru care are doua seturi de pini in loc de "tot grupul" este ca este adaptor "single link"
    Mufa DVI completa are "dual link", pentru a permite rezolutii mai mari de 1920x1080, la monitoare QHD sau monitoare si TV UHD
    Pentru acel monitor ai nevoie de un singur link, asa ca va merge perfect.

- Poze si referinte aici -
    Last edited by wavetrex; 07-12-2015 at 01:07.

OFF.... eu as da drumul la comanda acum asa... dar nu stiu ce sa mai zic ca toate sunt in China acum, cablurile sunt bune de ceva? este diferenta intre 19" si 21,5" ca marime .....adica se observa un pic... sau se merge pe 23" + pentru gaming.

Puteti inchide treadul ca am luat ceva din alta parte multumesc oricum

Senior Member dezaxat is on a distinguished road
    Ce monitor ai luat?

Quote Originally Posted by dezaxat View Post
    Ce monitor ai luat?
    Monitor LED TN LG 23.6", Wide, Full HD, HDMI, 2 ms, Flicker Safe, Negru, 24M47VQ-P.
    Nu am prea multe informatii dar am mers pe ceva mai mare 24" si sper sa nu fi gresit ca a costat bani .
    Am mers pe TN cu timp de raspuns de 2ms, citind tomshardware forum mai demult cam pe TN se merita sa bagi un ban pentru gaming , dar trebuie sa aiba 1ms si rata refresh de 144hz, etc... dar nu sunt bani pentru asa ceva. asa ca am mers pe ala de sus am sa vad cum se misca ..... desi regret acum ca am bagat 100 lei in plus pentru 2"

Senior Member leo.messi22 is on a distinguished road
    Adica ai luat un **** de monitor de la "vecini" cand la acelasi pret sau un pic mai ieftin aveai un benq AMVA mai bun recomandat pe aici in ultimele threaduri (la wishlist) sau mai puneai 100-200 roni pt un monitor IPS mai bun ca cel luat de tine.

In fine, sa-l stapenesti sanatos !

/leo, vezi ca iar incepi sa calci in strachini...
    Last edited by wavetrex; 08-12-2015 at 01:07.

Moderator Emil is on a distinguished road Emil's Avatar
    Vezi cand te grabesti sa cumperi ceva fara sa astepti parerea celor care se ocupa cu asa ceva?
    Vei regreta achizitia ta, nu acum, dar o vei regreta dupa ce te mai documentezi in legatura cu monitoarele...
    ----------------------------------------------------------------------------
    Mobile Monster:
    ASUS ROG G751JT

PC:
    Procesor: i5-4460
    Placa de baza: AsRock H97
    Placa video: R9 270X
    RAM: 12 GB

Senior Member dezaxat is on a distinguished road
    Sincer, chiar daca aveai bani de monitor cu ref rate de 144hz, nu vad ce faceai cu el in conditiile in care placa ta video e gtx 750.

Closed Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast