Reply to Thread
Results 1 to 4 of 4
    Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar

Adaptoare 5.25 / 3.5

Bun... deci am o carcasa cu 1... 2... 3...

... 6 (SASE) compartimente de 5.25" ... (eh, 5 daca il exclud pe cel de sus, acum am observat ca ala e lacasul de floppy, nici nu stiam de el... si am carcasa de 3 ani hehehehe)
    Care stau toate degeaba.

---
    M-ar interesa ceva adaptoare prin care sa fixez harddisk-uri de 3.5" in zona aia. Nu trebuie back-panel hot-swap, ventilatie, etc, pentru ca nu vor fi in functiune (doar la nevoie).

Tot ce am gasit este in categoria asta:
    http://www.mediadot.ro/hard-disk-uri...re/tip-intern/

Dar, foarte scumpe, enorm de scumpe (si nu doar la Mediadot, oriunde), pentru niste bucati de tabla cu fire in spate...

As vrea doar "fiarele" de fixare, ca sa stea hardurile acolo (inactive, off-line).
    Din pacate insa nu gasesc in jungla de magazine din Romania :-|

Rog pe cunoscatori sa-mi trimita un mesaj pe privat cu "locatia" unde a fost gasit ceva util Pe Mediadot deja am cautat dar... nu gasesc nimic folositor.

Nota:
    Am multe harduri, mi-ar fi util un adaptor 3:5 si unul 2:3 ( 3 compartimente 5.25 => 5 HDD ), similar cu acest rack activ, dar fara pretul tacanit de mare.

---
    Extra:
    Caut controller simplu (non-Raid) PCI-Express cu minim 4 SATA-uri pe el, pentru a putea la nevoie sa conectez tot...

Banned oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000's Avatar
    just behind u... always watching...via Bucuresti-TEI
    http://www.mediadot.ro/rack-uri-hdd/...ptor-535-la-35
    Am folosit unul AICI. Este cel din bay-ul de sus.

Good find !

Multumesc.
    Totusi, asta mi-ar rezolva doar "partial" problema, desi ar fi un avans considerabil ... 6 din ele ar sta inauntru in loc sa stea prin sertare si dulapuri

Harduri (doar) SATA:

(Pe langa astea, mai sunt 5 in sistemul principal (PC1), 3 in sistemul secundar (PC2), inca 3 in computerul mamei (si mai dificil accesibile cand doarme/are computerul inchis)
    ... Pe langa ele, toate IDE-urile vechi au ajuns deja piese de muzeu, oricum sunt depasite total ca si capacitate, cel mai mare inca in functiune era de 160GB.

Si mai urmeaza si altele, pentru copii de siguranta/etc...
    (Motiv pentru care majoritatea sunt si vor fi Offline, vor contine copii ale fisierelor active)

Dupa cum vezi, mica mea "problema" e semnificativa

---
    Poate totusi apare o sugestie de adaptor care consuma mai putin spatiu decat 1:1, astfel incat sa-mi intre pana in 9 bucati acolo ( 5+3+1 )

Update.

@oxygen200000
    Am cumparat acele adaptoare, cinci bucati (impreuna cu diverse altele), in ultima comanda.
    Vor urma niste poze cu un computer cu 12 harddisk-uri in el ) 6 in bay-urile originale, 5 in noile adaptoare si 1 in lacasul de floppy.

+ 1 SSD atarnand pe undeva, ca si cireasa de pe tort

Reply to Thread