Reply to Thread
Results 1 to 6 of 6
    Senior Member dezaxat is on a distinguished road

Adaptor !?!?!?!!?!?

'na seara, baieti. Am comis-o. Rau de tot. Defapt mi-a comis-o tehnologia.
    Mi-am cumparat in sfarsit GPU-ul mult asteptat si anume Sapphire R9 390 Nitro. Nu o voiam p-asta din strafundul plamanilor, dar p-asta am gasit-o la reducere de blec fraidei.
    Ideea e ca monitorul meu nu este vechi. Este cat de poate de antic. La modul primul model LCD aparut vreodata. Are connector VGA si atat.
    Desigur, GPU-ul asta nu dispune de tehnologii din Neanderthal de genu' si are numai 3x Display Port-uri (MARI, NU MINI), 1 HDMI si 1 DVI (da' al dracu' DVI, nu e DVI normal ca adaptor DVI-VGA am. E DVI d-ala fara cei 4 tepi langa acea dunga de metal. E doar dunga care este mult mai mica decat la DVI-ul cu 4 tepi standard). Deci, am primit teapa. Vreau neaparat un adaptor pana-mi iau monitor, logic.
    Am gasit dupa nenumarate cautari asta:
    http://www.****.ro/adaptor-displaypo.../pd/DTXSGBBBM/

Imi cer scuze ca e de pe alt magazin, insa aici nu am gasit adaptoarele... E bun ala? E singurul Display Port normal pe care l-am gasit.
    Am mai gasit si niste HDMI-VGA, insa sunt sceptic pentru ca stiu ca HDMI-ul limiteaza fps-urile la 60. Daca folosesc adaptorul, e acelasi lucru, nu? Ca nu as vrea sa raman in fps 60.

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Nu exista HDMI-VGA asa cum nu exista DVI-D - VGA din exact acelasi motiv. Le lipsesc cei 4 pini pentru semnal analogic (R, G, B, Clock)

Acele adaptoare DisplayPort-VGA sunt active, au un circuit electronic, alimentat prin mufa displayport, care contine si un pin +5 VCC (adica, are tensiune).
    Problema e ca sunt scumpe... nu stiu ce link ai gasit tu, pentru ca forumul cenzureaza automat, insa probabil e lejer peste suta de lei. Si sincer, chiar NU MERITA ! Mare prostie sa bagi banii in asa ceva...

Io zic sa faci un efort astronomic si sa-ti iei un monitor nou, cel mai ieftin TN pe care-l poti gasi atat timp cat are DVI sau HDMI va fi mult-mult mai bun decat monitorul tau neanderthalian.

Felicitari pentru placa video, sa te distrezi de minune cu ea dupa ce-ti iei monitor
    Sincer, e pacat sa ai o astfel de placa video si sa te joci pe o pocnitoare d-aia 1280x1024 pe semnal VGA. Auch...

--
    Ah da, si niciunul din chip-urile noi 2015+ nu mai au RAMDAC (Digital-Analog Convertor), necesar pentru semnalul analogic VGA Efectiv lipseste electronica din GPU, de aia mufa nu mai are acei pini.
    Placile 390(x), Fury, Maxwell 2 (9xx), byebye VGA !

(in sfarsit, duamne !)

--
    p.s. - Nu mai au mult nici transmitterele TMDS necesare pentru DVI/HDMI. Am asa o vaga senzatie ca in vreo 4-5 ani nu vor mai exista decat placi video si panel-uri cu DisplayPort ... HDMI incepe sa scartaie
    Last edited by wavetrex; 22-11-2015 at 00:53.

Legat de treaba asta , am si eu o intrebare. Placa video pe care urmeaza sa o cumpar este un GTX960 si dispune de 1xDVI , 1xHDMi ,3XDisplay Port. Monitorul il am pe DVI dar am si un TV pe care vreau sa l conectez la PC care dispune doar de conectiune VGA. Adaptor DVI -VGA am , asadar o sa conectez prin modul asta TV-ul iar monitorul o sa l conectez printr-un adaptor HDMI - DVI. Intrebarea este : va fi afectata performanta monitorului sau a televizorului in vreun fel datorita adaptoarelor? Vor functiona ca si cum nu ar fi conectate prin adaptoare?

Adaptoarele pasive nu fac altceva decat sa lege pinii de la un tip de mufa la alt tip de mufa.
    Cele "active" convertesc semnalul pentru a face combinatii altfel imposibile, dar sunt scumpe, asa ca e cazul.

--
    La tine, legi TV-ul la mufa DVI ( care e DVI-I, deci are si pinii pentru semnalul VGA ), iar monitorul cu un cablu HDMI-DVI ( exista si prin hypermarket-uri, am vazut in Kaufland de ex ).

Verifica totusi daca tipul de placa pe care vrei sa iei are cei 4 pini analogici in mufa DVI !
    Daca nu are, NU iti va merge conexiunea "VGA" (de fapt, nici nu poti sa infigi adaptorul)

Totusi, ciudat.. ce fel de TV e ala doar cu VGA ?? Majoritatea, chiar si cele extrem de ieftine, au macar o mufa HDMI.

Placa video are 4 patratele in jurul pinului orizontal cred ca aia sunt. Am atasat poza cu placa.De asemenea si adaptorul meu DVi to VGA are acei 4 pini in forma de patrat mai mici. Tv-ul are si HDMI dar este ocupat , pentru ca am receiver DIGI HD.
    Attached Images

Da, mufa e ok, aia sunt pinii.

Nu iti recomand sa folosesti altceva la TV decat HDMI, pierderea de calitate la imagine va fi semnificativa, chiar cu sanse sa nu mai intelegi scrisul din Windows.
    Mai bine scoti mufa de la DIGI cand ai nevoie sa-l folosesti cu compuerul, si invers.

Acum, tu faci cum vrei
    Succes.