Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 13
    Senior Member dezaxat is on a distinguished road

Sennheiser CX 400-II Precision

Saluut. Am deschis topic-ul asta sa fac reclama negativa. Am achizitionat acum circa 1 an castile din titlu. Niste doape care au costat ceva pentru niste doape 350~ RON au fost atunci. Au fost cumparate dintr-un magazin, nu de pe olx sau prostii SH.
    S-au auzit foarte misto la inceput, pareau casti bune si de durata, materialul cablului cel putin asa dadea de inteles. Dadea.
    Ideea e ca am ajuns azi, dupa 1 an, aproximativ fara casti. Casca dreapta se aude extreme de slab, nu stiu de ce, nu stiu cum, nu stiu cand. Le-am folosit la un moment dat la telefon, dupa 2 zile cand sa mi le bag iar in urechi, ups, s-a dus. Nu sunt genul sa traga de ele, sa dea cu ele de pereti, etc. Am avut atat de multa grija de ele incat pana si noaptea daca ma bagam in pat si nu mi-era somn, nu le foloseam p-astea, numai sa nu adorm cu ele in urechi sa pateasca ceva.
    Eh, e bine ca am avut grija de ele, ca au murit singure. Nu stiu cat timp o sa mai dureze pana moare de tot casca, nici mini-electrician nu sunt si sunt sigur ca daca le-as desface, asa ar ramane.
    Nu le recomand, pur si simplu. Am dat o palarie de bani pe ele si m-au dezamagit complet.

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Ai incercat sa le cureti de ceara ?

Cat despre cablu... eh, sunt doape... au cablu subtire. Nu te poti impotrivi legilor fizicii, un firicel de 1mm grosime care contine 3 conductoare extrem de fine in el nu va rezista prea mult. E de asteptat ca mai devreme sau mai tarziu va ceda la o folosire zilnica.

Mai ales la "telefon" adica pe strada, tu ai impresia ca ai grija insa le supui unor forte destul de serioase, se freaca intruna si se trage cablul aproape fara sa-ti dai seama.

Oricum, un an e ceva... am avut casti la care cablul a cedat dupa 3-4 saptamani

Ce pot sa-ti zic, mult succes cu urmatoarea pereche !

Administrator Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan's Avatar
    @dezaxat, ai cumparat castile de la MediaDOT? Eu unul nu te-am gasit in sistem.
    Cat despre casti, trebuiesc obligatoriu curatate periodic.

Nu, man, nu de la voi. Le-am cumparat nici nu mai stiu de unde macar. Le curat periodic, dar nu scot sitele pentru ca mi-e ce s-ar putea sa nu mai stiu sa le pun la loc. Nu ma plang despre site, ma plang despre un produs pe care l-am luat candva ).

In ce stare exacta sunt acum ? S-a desprins firul ? Sau e intrerupt ?
    Poti face o poza ? Sunt curios...

La prima vedere sunt in stare absolut PERFECTA. Inca nu le-am taiat pentru ca nu am alte casti in-ear pe care sa le folosesc si mai trag de astea cat pot. Cred ca s-a intamplat ceva cu firul, o fii desprins putin. Ceea ce e foarte ciudat e faptul ca oricat as misca de fir, oricat l-as impinge din orice gaurica, sunetul de pe casca cu probleme nu se intrerupe, dar nici nu devine mai puternic. Stagneaza pur si simplu la nivelul ala la care a ajuns, sa zic cca jumatate din puterea castilor.
    Cealalta casca (si anume stanga) merge perfect.

Ah, deci firul nu e intrerupt... nu stiu de ce am inteles asta.
    "Intreruperile" pe fir nu pot cauza asa ceva, sa se auda incet Doar sa nu se auda DELOC. Nu mai chinui firul !

Ei, gaseste niste ochelari cu dioptrie mare pe post de lupa si apuca-te sa o desfaci cu grija, folosind o lama foarte subtire, ar trebui sa poti deconecta partea frontala de "spate". Nu sunt lipite, sunt imbinate prin presiune.

Mai mult ca sigur a intrat ceva mizerie si blocheaza membrana (nu mai e libera sa vibreze).
    Io zic ca poti rezolva, dar iti trebuie putina rabdare si multa atentie.

La urma urmei, nu ai nimic de pierdut...

Ce ma pui tu sa faaac. Hai ca o sa incerc chiar acum. Chiar n-am p-aici ochelari cu dioptrii. Dar ma ajuta ochii destul de bine. S-ar putea sa aveti dreptate, sufar si de o mica otita de vreo cativa ani pe care o retratez si o retratez si o retratez acasa ca la spital nu ma mai duc.

S-acum ce !? =]]]]]

Cureti in interiorul cilindrului, iar daca poti sa desfaci partea din fata (tubul care intra in ureche) de partea din spate (capac), vezi daca nu e pe acolo ceva ceara/grasime intrat in incinta castii.

Din pacate e posibil sa fi intrat si in dreptul bobinei, caz in care nu prea mai ai ce face. Aia are niste fire atat de subtiri incat daca o atingi ai distrus-o complet.

--
    Incearca totusi cu mare grija sa cureti orice pe langa driver, poate o rezolvi. Daca nu, macar ai incercat si ai castigat experienta

Administrator Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan's Avatar
    Nu, man, nu de la voi. Le-am cumparat nici nu mai stiu de unde macar.
    Te-am intrebat pentru ca ai inceput threadul asa:

Saluut. Am deschis topic-ul asta sa fac reclama negativa. Am achizitionat acum circa 1 an castile din titlu. Niste doape care au costat ceva pentru niste doape 350~ RON au fost atunci. Au fost cumparate dintr-un magazin, nu de pe olx sau prostii SH.
    Era bine de specificat cui si de ce faci reclama negativa. Daca ai fi cumparat de la noi eram curios doar ce te-a suparat

O zi buna!

Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast