Reply to Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 21

Thread: Vise/Aspiratii

Moderator Emil is on a distinguished road Emil's Avatar

Vise/Aspiratii

Vad ca este putin cam linistit forum-ul din ultima vreme, asa ca m-am gandit sa deschid acest thread ca sa vad voi ce fel de configuratii v-ati dori. Incercati sa fiti cat-de-cat realisti si sa nu ne aratati sisteme de 200.000 de lei...

Configuratia la care vizez eu sa o am este:

- Am incercat sa pastrez o fidelitate a culoriilor, insa n-am gasit RAMi de culoare alba...
    - O placa de baza potenta si placut viziual
    - 2 medii de stocare: 1 TB SSHD care este ceva mai rapid decat un simplu HDD si 256 GB SSD
    - Procesor i5 deoarece chiar n-as avea ce face cu un i7, plus ca as putea mari frecventa la i5
    - Racire pe apa, deoarece arata ceva mai bine si mai organizat in carcasa si este ceva mai potenta, dar mai putin fiabila decat ceva pe aer
    - Sursa de la Seasonic cu certificat 80+ GOLD, full-modulara care sa-mi duca tot sistemul fara a transpira
    - Carcasa de calitate, cu constructie solida si cu design placut
    - Placa video de varf cu racire destul de buna care sa-mi permita sa ma joc orice joc care a aparut sau care va aparea pe viitor. Nu m-am dus pe GTX 980ti deoarece este o diferenta de mai bine de 1.000 de lei

Cam asta ar fi configuratia care chiar mi-ar placea sa o am.
    Astept sa va vad si configuratiile voastre, sunt foarte curios.
    ----------------------------------------------------------------------------
    Mobile Monster:
    ASUS ROG G751JT

PC:
    Procesor: i5-4460
    Placa de baza: AsRock H97
    Placa video: R9 270X
    RAM: 12 GB

Senior Member SeVeN is on a distinguished road SeVeN's Avatar
    980 Ti FTW.
    Alaturi de o Leadex sau Corsair RMi ca sursa si cam aia a fost. Personal, merge pe negru / rosu ca aspect, da mai bine decat alb / negru.
    Pentru informatii suplimentare cu privire la achizitii hardware, folositi PM-ul.

Senior Member dezaxat is on a distinguished road
    Interesant. Si cam cand ai avea de gand sa incepi proiectul?

PS: Tocmai m-ai ajutat sa ma razgandesc cu alegerea hardului. Nu stiam ca SSHD-urile sunt mai rapide. Stiam doar ca au o limita de nu stiu cat si dupa revin la viteza unui HDD normal. Tinand cont ca HDD meu de 2 tb a inceput s-o ia la vale si oricum fiind pe 5600 de rotatii, aveam de gand sa-mi iau altul de 1 tb acum ca am realizat ca nu ma ce face cu 2. Mersi pentru ajutor xD.

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Pai sa vedem... in ordinea necesitatilor:

2015, max Ian 2016:
    * Dezumidificator performant, ca sa evit formarea mucegaiului iarna asta (1200-1500 lei)
    * Masina, probabil un Ford micut ( ???? pana in 2500 eur, nu dau mai mult in stadiul asta )

2016:
    * Un monitor 4K superb + 1 monitor 2.5K (QHD), combinat cu actualul 2.5K o sa am O GRAMADA de pixeli ( 4000-6000 lei )
    * Placa video anul viitor cu HBM2 si 8GB memorie (minim) - Pascal sau Arctic Islands, depinde care "castiga" lansarea la anul. (Nici nu mai e prea mult pana atunci) - ( 3000-4000 lei )
    - Nu simt nevoia sa schimb procesorul, 3570K inca e decent, si va mai fi decent o perioada lunga... Doar daca se defecteaza, altfel... stau cu el.

// sau

* Bilet de avion 1-way spre Amsterdam (adica sa ma mut definitiv acolo)

2017:
    * Sa schimb junghiu de masina cu ceva "nou" ( 10000-15000 eur )
    * Upgrade CPU la Skylake-E, 8-core

2018:
    * Un apartament undeva in Olanda. Proprietate. Mda, sunt roman, noua ne place sa avem "proprietate"... pe straini ii cam doare in pix, chiria e "ok" la ei.

2019+
    * Sa vad lumea America, Japonia, EAU (Dubai), Australia, Hong Kong, Rio de Janeiro, Hawaii

2025+
    * Vapor + retragerea undeva intr-o zona linistita, izolata, fara stres...

Cum suna ?

Suna =]. Oricum, a escaladat repede treaba =].

Ce mi-as dori, sincer? Simplu:

Sa trec pe Skylane si sa am ceva gen 2x R9 390x, 16 RAM.

Sa se poata face bani din Twitch in Romania.

Sa pot trai din rap si twitch.

Dar din pacate, niciuna din astea nu e realizabila. Doar partea cu skylane, insa e proaspat pc-ul asa ca mai astept ceva timp pana sa schimb ceva prin el.

Eu ma refeream strict la configuratii PC, dar merge si asa )
    Mobile Monster:
    ASUS ROG G751JT

PC:

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Ok, daca e sa ramanem strict la computere.
    Tehnologii presente sau viitoare aflate "undeva" pe lista:

- SSD PCI-Express cu interfata NVMe, ceva cu 2-3 GB/sec rata de transfer. Practic, sa dispara complet ideea de "asteptare" cand e vorba de incarcat softuri. Am experimentat deja ce inseamna asta folosind cei 32GB de RAM din computer, si facand RAMDrive, este absolut incredibil cum se incarca orice program sau joc. INSTANT. Ei, SSD-urile SATA (AHCI) sunt ok, dar e distanta mare intre ele si cum merge un RAMDrive sau un viitor SSD NVMe.

Referinte: https://en.wikipedia.org/wiki/NVM_Express (exemplu, Intel 750)

- Monitor/Monitoare 4K ( am zis deja asta in post-ul anterior ). Viitorul apartine clar rezolutiilor inalte si imaginilor atat de detaliate incat seamana cu hartia.

- Un NAS cu 8 bay-uri, in configuratie RAID 6 (6+2), cu harddisk-uri de 4TB (macar), pentru un total de 24TB stocare "asigurata". Harduri WD RED sau echivalente

- Upgrade la o platforma Intel HPC ( i7 5xxx sau 6xxx ), 8 core, overclock, watercooling (tubes ), Ram... 64GB DDR4-3000. Un monstru pentru encoding video si rendare 3D (chestii pe care le fac din ce in ce mai des, si parca incepe sa ma limiteze CPU-ul pentru gaming cu doar 4 cores/fara HT)

- Placa video top-end Pascal si/sau Artic Islands, cu watercooling (Titan, FuryX, ceva de genul), dar asta nu e o prioritate... nu prea am timp de jocuri deocamdata.

- Sa-mi schimb actualul telefon cu ceva de generatie mai noua. Incepe sa-si arate varsta. E perfect pentru "casual use" insa a devenit cam greoi la navigarea pe net.

- Proiector Full HD. Cu amenajarile din casa mi-am facut un perete imens alb ( 4m /2.5m ) fara nici un mobilier pe el. HOME CINEMA BABY !

..........
    Intrebarea e insa, in ce ordine vor veni toate asta, oi fi avand eu salariu bunicel, dar tot salariat sunt. Nu-s patron de firma sa-mi vina banii cu lopata (sau in cazul unora, cu basculanta)... eh, asta e. Bine ca e salariu si cat e. Altii se lupta zi de zi cu viata... unii chiar la propriu ( a se vedea Siria, Afghanistan, etc. )

Bun, deci o sa ma lamuresti tu de niste chestii de care m-am batut mai recent:

1. NAS este cumva un harddisk?
    Daca da, cu ce este diferit?
    Daca nu, ce este si la ce este folosit?

2. Cu ce difera hard-urile WD RED fata de cele obisnuite?

3. "RAID 6 (6+2)", adica??
    Mobile Monster:
    ASUS ROG G751JT

PC:

Senior Member SeVeN is on a distinguished road SeVeN's Avatar
    1. NAS - Network Atached Storage

Un HDD extern cu procesor si RAM, ce se poate accesa de oriunde si orice, atat timp cat e legat la un router. Practic, ai HDD extern pe care nu-l cari dupa tine, doar sa ai net.

2. Culorile sunt pentru diferite utilizari:
    Blue - pentru muritorul de rand
    Green - tot pentru muritorul de rand, dar pentru stocare in general
    Purple - DVR-uri si sisteme de supraveghere
    Red - NAS-uri sau stocare
    Black - 5 ani garantie, viteza mai buna

Red Pro, Se, Re, Xe - industriale, servere

3. Lectia completa aici:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Standa..._levels#RAID_6
    Pentru informatii suplimentare cu privire la achizitii hardware, folositi PM-ul.

Hai ca deviez de tot de la subiect si sper sa n-o considerati o intrebare ofensatoare.
    Voi cat castigati? Si ca ce lucrati? Asta e din aria hai sa ne cunoastem mai bine.

L.E./ Aaa, da. Si varsta. Ca sa stim cui sa ne adresam cu d-voastra si cui cu tu.

Reply to Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast