Reply to Thread
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 11 to 20 of 21

Thread: Vise/Aspiratii

Moderator Emil is on a distinguished road Emil's Avatar
    Ieeei, alte formule pe langa cele de la facultate... Ei, macar imi fac lectura pentru seara asta, multumesc!
    ----------------------------------------------------------------------------
    Mobile Monster:
    ASUS ROG G751JT

PC:
    Procesor: i5-4460
    Placa de baza: AsRock H97
    Placa video: R9 270X
    RAM: 12 GB

Senior Member SeVeN is on a distinguished road SeVeN's Avatar
    Quote Originally Posted by dezaxat View Post
    Hai ca deviez de tot de la subiect si sper sa n-o considerati o intrebare ofensatoare.
    Voi cat castigati? Si ca ce lucrati? Asta e din aria hai sa ne cunoastem mai bine.

L.E./ Aaa, da. Si varsta. Ca sa stim cui sa ne adresam cu d-voastra si cui cu tu.
    E forum public, se vorbeste la per tu.
    Mno, sparg eu gheata.

George, 21, student anul 3, tinerel in draci.
    De lucrat, consultant vanzari, de-acasa. ) Unde, nu pot zice, ca facem reclama la concurenta si nu e frumos. De castig, cat muncesc, dar pot sari de 2-3 minime pe economie destul de lejer.
    Pentru informatii suplimentare cu privire la achizitii hardware, folositi PM-ul.

Senior Member dezaxat is on a distinguished road
    Andrei, non-student, non-bacalureat (am avut o copilarie interesanta, nu c-as fii prost). 21, sunt partener la o firma de optica medicala mobila. Plec peste tot prin tara, eu lucrand pe partea de vanzare, cealalta pers facand consultatiile. Fiind partener, fac bani cat muncesc, din pacate ii primesc in 2 rate ca asa oferim noi ochelarii, in 2 rate salariale. Depinde mult si de firma unde ajungem. Spre ex, am avut si datorii la montaj, furnizor de rame, dar am facut si 50. Ultimele luni cam proaste, dar a inceput sa se miste acum.

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Quote Originally Posted by Emil View Post
    1. NAS este cumva un harddisk?
    3. "RAID 6 (6+2)", adica??
    1. Sau, pe langa raspunsul lui SeVeN, poate fi un set de harddisk-uri lucrand impreuna toate (in cazul meu, imi doresc ceva cu 8 harddisk-uri, pentru o capacitate "monstru")
    3. Pe limbaj de profan: RAID 6 permite defectarea unui harddisk din cele 8 fara a afecta catusi de putin functionarea, sau chiar defectarea a 2 harddisk-uri unul dupa altul fara sa se piarda datele, dar cu o incetinire substantiala. Daca se strica si al 3-lea fara sa intervin, am pierdut tot.
    Oricum, vor fi semnale de alarma din partea NAS-ului ( Trimite e-mail-uri ca disperatul ) cand se strica primul, adica urmeaza o inlocuire imediata.

Quote Originally Posted by dezaxat View Post
    sper sa n-o considerati o intrebare ofensatoare.
    A. Voi cat castigati? Si ca ce lucrati? Asta e din aria hai sa ne cunoastem mai bine.
    B. Aaa, da. Si varsta. Ca sa stim cui sa ne adresam cu d-voastra si cui cu tu.
    Nimic ofensator
    A. Sunt programator de nivel "avansat", am peste 15 ani de experienta in tehnologii web. Castig mai mult decat "muritorul de rand", ca sa-l citez pe SeVeN, insa din pacate Romania ma limiteaza. Desi pentru multi de aici 1200-1500 euro/luna ar parea o suma mare (uriasa chiar pentru unii oameni), comparat cu salariile din vest este foarte putin. Motiv pentru care ma straduiesc sa plec in Olanda ( definitiv ). Facand acelasi lucru acolo as putea castiga lejer 4000-5000 eur/luna, si peste cativa ani avansand in functii de conducre... eh, nici nu mai zic.

B. 36. Din partea mea poate sa-mi zica cineva "ba coae" si cand am 60 ani. Nu ma supar Respectul pentru mine depinde de "ce faci", "cum actionezi", si nu are legatura cu vorbitul.
    Daca cineva imi vorbeste frumos, "respectuos", dar ma ataca pe la spate sau isi bate joc de munca mea (cum au facut unii patroni de dinainte), isi pierde tot respectul.

Cu actualul patron discut ceva de genul (scuzati injuraturile pe engleza):
    El: "Hey asshole, how's that shitty code going?"
    Eu: "Yo motherfucker, it's going good, resolved this/that"

Sau in ziua de salariu:
    Eu: "Show me the money bitch or I'll fuck you without lube"
    El: "It's been sent you fag ! You should receive it tomorrow"

(Nu vorbeste romaneste, discutia este in engleza exact cum e scrisa aici. Imi aduce aminte de filmele americane cu negrii hehe)

... suntem cei mai buni prieteni, afacerea merge inainte

Interesanti oameni p-aci. Curand iesim si la bere.

Bai, daca sunteti bucuresteni, se rezolva. )

@wave
    Aveam o vaga banuiala ca tot cu programarea cochetezi si tu.
    Se pare ca am "mirosit" bine.
    Pentru informatii suplimentare cu privire la achizitii hardware, folositi PM-ul.

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Lol... nici nu scrie in profilul meu de aici de pe forum:

Location: Alphen aan den Rijn, NL (eh, deocamdata pana la primavara sunt in RO)
    Interests: Programare, gaming, muzica trance
    Occupation: Programator

Trebuia "ghicit" )

---
    Din pacate nu sunt bucurestean. Ba chiar am de facut 250+ km pana la Bucuresti
    Dar, dupa ce-mi iau carnetul si fac niste antrenament local (ca sa nu mor dreq pe DN1 la primul drum), o sa vin si eu

Moderator Emil is on a distinguished road Emil's Avatar
    Eu sunt Emil, din Cluj, am 21 de ani si sunt student in anul 3 la inginerie electrica.
    De curand am iesit de la Michelin cu un salar usor peste minimul economic, urmeaza sa-mi caut ceva part-time ca sa pot face fata si cu facultatea.
    ----------------------------------------------------------------------------
    Mobile Monster:
    ASUS ROG G751JT

PC:
    Procesor: i5-4460
    Placa de baza: AsRock H97
    Placa video: R9 270X
    RAM: 12 GB

Ai noroc, wave. Eu cum imi iau bucata de plastic tre' sa o folosesc la drumuri de cateva sute de km. Nu mai suporta colega sa conduca atat.

Quote Originally Posted by wavetrex View Post
    Trebuia "ghicit"
    Cine naiba se uita la profile?
    Sa zici mersi ca ti-am retinut avatarul. )

Reply to Thread
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast